«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

Як не вбити людину домедичною допомогою

Місце опіку треба намазати сметанкою. Якщо людина знепритомніла, треба бити по щоках або дати нашатир, поки не прийде до тями. Під час епілептичного нападу треба запхати ложку до рота, бо проковтне язик. А яких помилок у першій допомозі припускаєшся ти?

Ситуація #1: Непритомність
Ми думаємо, що потрібно:
терміново привести людину до тями, обливаючи її водою, плескаючи або навіть б’ючи людину по обличчю чи підносячи до обличчя нашатирний спирт.

Насправді: передусім, не можна використовувати нашатирний спирт. Він токсичний, оскільки містить аміак. Тож «просте приведення до тями» може негативно вплинути на нервову систему, а також викликати опік слизової оболонки порожнини носа чи рота. Так, українські лікарі досі використовують його, якщо в когось паморочиться в голові, але це ще одна причина, чому нам потрібна якісна медична реформа. Нашатирний спирт при зомлінні, наприклад, у Великій Британії перестали використовувати ще у 20 столітті.

Втім, усі інші загальновідомі методи опритомнення також використовувати не варто. Зомління, по суті, це всього лише стан «перезапуску системи». Це короткочасний стан гострої недостатності кровообігу головного мозку, під час якого наш організм вмикає «сонний режим», щоб упоратися. Ані удари по обличчю, ані виливання води на нього не допоможуть кровообігу.

Тому потрібно: вкласти людину на бік. Це безпечна позиція, у якій її язик не перекриє дихальних шляхів. Найчастіші причини зомління – брак повітря, зневоднення, тісний одяг, різка зміна позиції тіла при ослабленому організмі, а також хвилювання. Тож, коли людина в безпечному положенні, можна відчинити вікно або розстібнути вузький одяг. Людина прийде до тями, як тільки нормалізується кровообіг. Однак потрібно розуміти: якщо зомління виникло через ураження струмом або супроводжується кровотечею чи іншими симптомами, то потрібно викликати швидку.


Ситуація #2: Опік шкіри
Ми думаємо, що потрібно:
намастити поверхню опіку олією, сметаною, пантенолом чи іншим засобом.

Насправді: опік шкіри підвищує температуру в зоні ураження, тому насамперед потрібно вивільнити зайве тепло. Якщо цього не зробити й одразу намазати опік олією чи іншою речовиною, то це закупорить ушкоджене місце маслянистою плівкою і погіршить процес загоєння.

Тому потрібно: звільнити місце опіку від одягу, а потім помістити в холодну воду на 5-20 хвилин залежно від розміру ураження. Далі потрібно оцінити розмір рани: якщо більший за долоню, то потрібно негайно звернутися до лікарів. В іншому випадку місце ураження після охолодження вкриється пухирцями (які, до речі, не можна самостійно розрізати) і на таку шкіру вже можна нанести засіб для загоєння.


Ситуація #3: Поріз чи рана
Ми думаємо, що потрібно:
намазати рану зеленкою чи йодом.

Насправді: це спричинить ураження пошкодженої шкіри.

Тому потрібно: промити рану, щоб у ній не було шматочків бруду, асфальту чи чогось іще. Після того потрібно продезінфікувати місце ушкодження перекисом водню, хлоргексидином чи мірамістином. Мазати йодом можна хіба що шкіру навколо, щоб уникнути інфекції. З великими порізами знову ж таки варто звернутися за кваліфікованою допомогою.


Ситуація #4: Переохолодження
Ми думаємо, що потрібно:
розтерти переохолоджену кінцівку чи ділянку шкіри, щоб поновити кровообіг.

Насправді: ми можемо зробити цим боляче і ніяк не допомогти постраждалій людині. Розтирання – ефективний метод запобігання переохолодженню, але не варто це робити, коли воно вже відбулося.

Тому потрібно: обмити переохолоджену частину тіла теплою (не гарячою) водою, а лише після цього приступати до активніших заходів допомоги (м’якого розминання переохолоджених ділянок). Це допоможе відновити роботу судин, але тільки в тому випадку, якщо нема більш серйозних симптомів переохолодження.

Якщо в людини посиніла шкіра, значно впала температура тіла, з’являється сонливість чи сплутаність свідомості, а під час спроб відігріти переохолоджені ділянки тіла відчувається біль, то потрібно негайно викликати швидку допомогу.


Ситуація #5: Напад епілепсії
Ми думаємо, що потрібно:
зафіксувати язик ложкою чи іншим предметом.

Насправді: у стані епілептичного нападу людина фізично не може проковтнути свого язика, але з великою вірогідністю може пошкодити голову чи інші частини тіла.

Тому потрібно: розуміти, що епілептичний напад – це раптовий стан скорочення м’язів тіла, тобто стан їхнього спонтанного напруження. У цьому стані людина не може перекрити дихання язиком, адже він також є напруженим м’язом. Натомість потрібно забрати всі гострі предмети навколо і зафіксувати людині голову, м’яко обхопивши її двома руками. Це допоможе уникнути випадкових ушкоджень під час нападу.

Якщо епілептичний напад закінчиться зомлінням, то людину потрібно вкласти на бік, як при звичайній непритомності. У цей момент її язик уже буде розслабленим, тож потрібно створити безпечні умови, щоб людина прийшла до тями.


Ситуація #6: Людина застрягла під час нещасного випадку
Ми думаємо, що потрібно:
якомога швидше витягнути людину з небезпечних умов.

Насправді: ми можемо загинути, намагаючись когось врятувати, або ж погіршити стан постраждалих.

Тому потрібно: оціни обставини. Якщо сталася аварія й тіло людини застрягло в автомобілі, але їй більше нічого не загрожує, потрібно викликати швидку. Її фахівці зможуть правильно оцінити обставини й витягти людину так, щоб не зашкодити ще більше. Необережні рятівники, витягаючи людину, можуть погіршити стан поламаних кінцівок або навіть частково відірвати їх. Окрім того, у тілі людині може застрягти шматок металу чи інший предмет, і різке витягання спричинить кровотечу й швидку смерть.

Якщо ж людина застрягла десь під час пожежі чи в іншій небезпечній ситуації, то потрібно передусім оцінити, чи буде безпечно для тебе їй допомагати. Бездумний порятунок без адекватної оцінки обставин і своїх можливостей просто збільшить кількість людей, яких потрібно рятувати. Або кількість жертв.


Ситуація #7: Людина подавилася їжею
Ми думаємо, що потрібно:
постукати по спині.

Насправді: це може сприяти застряганню їжі глибше в дихальних шляхах, як наслідок – людина задихнеться.

Тому потрібно: попросити людину встати й трохи нахилити корпус уперед, намагаючись зробити декілька різких видихів. Також можна обхопити людину ззаду, натискаючи їй на сонячне сплетіння, проте це варто робити після курсів першої домедичної допомоги.


Ситуація #8: У тілі застряг предмет (ніж, дріт чи щось інше)
Ми думаємо, що потрібно:
витягти його.

Насправді: зі шматком деревини в тілі людина зможе прожити до надання кваліфікованої допомоги та операційного втручання. А от з кровотечею, що виникне від різкого витягання предмету, – не факт.

Тому потрібно: викликати медиків та чекати їхнього приїзду. Якщо людина при тямі, варто з нею говорити і спробувати заспокоїти, адже в стані паніки вона може погіршити власне становище.


Ситуація #9: Гематома (синець)
Ми думаємо, що потрібно:
прикласти великий шматок льоду.

Насправді: ми в такий спосіб на місці гематоми створюємо ще й переохолодження.

Тому потрібно: охолоджувати місце забою потрібно поступово, створюючи бар’єр з тканини. Загорни лід у чисту футболку або шарфик, а потім приклади до місця удару на 15-20 хвилин. «Агресивне» охолодження не дасть такого самого результату.


Ситуація #10: Кров з носа
Ми думаємо, що потрібно:
закинути голову назад.

Насправді: так ми не розуміємо, коли кровотеча зупиняється, а ще можемо наковтатися крові й викликати блювання… нею ж.

Тому потрібно: опустити голову трохи вниз і прикласти шматок тканини чи марлю для поглинання крові. Саме так можна уникнути обличчя в крові й зрозуміти, коли кровотеча зупиниться. Якщо людина втрачає багато крові й процес не зупиняється, то потрібно викликати лікарів.


Джерело

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі