Думка психологів: чи потрібен дитині дитячий садочок
Якщо мамі треба виходити на роботу, а дитину немає з ким залишити, то питання про те, чи потрібен дитині дитячий садок, відпадає само собою. Але яке рішення прийняти, коли є вибір, водити малюка в садок чи ні? У цій статті ми розглянемо плюси і мінуси відвідування дитиною звичайного державного дитячого садочку, інформує Ukr.Media.
Мінуси дитячого садка
1. Стрес дитини, який спричинений розлукою з мамою. Багато дітей, проводячи більшу частину дня без мами і інших близьких людей, відчувають почуття емоційної незахищеності. Для того щоб дитина нормально росла, навчалася спілкуватися і засвоювала інші важливі вміння і здібності, її необхідні постійне емоційне тепло, любов і підтримка. І в цьому відношенні дитячий садок не може замінити родину, адже вихователі, якими б хорошими вони не були, не можуть любити всіх.
2. Досить багато дітей психологічно перевтомлюються від неможливості побути наодинці і займатися тим, чим хочеться.
3. Поганий вплив однолітків. У групі звичайного дитячого садка збираються діти, як з більш, так і менш благополучних сімей, з цим нічого не поробиш.
4. Часті хвороби. Багато мам, які працюють, не мають можливості постійно брати лікарняні, тому відправляють в дитячий садочок своїх хворих дітей. Ті, природно, заражають одногрупників. Від цього явища нікуди не дінешся, так як дитячий садок зобов'язаний прийняти хвору застудою або грипом дитину в тому випадку, якщо у неї немає температури.
5. Багато батьків і педагогів, говорячи про плюси відвідування дітьми дитячого садка, головний акцент роблять на тому, що в дитячому садку дитина вчиться спілкуватися з однолітками. Нам хотілося б трохи поставити під сумнів цей незаперечний багатьма аргумент на користь відвідування дитиною дитячого садка.
Дійсно, починаючи приблизно з трьох років (а вже з чотирьох - абсолютно точно!) дитина потребує спілкування з іншими дітьми. І цю можливість батьки обов'язково повинні її надати. Але в дитячому садку дитина зазвичай звикає до досить диких норм взаємин з іншими дітьми. Якщо в групі 15-20 дітей, одна вихователька просто не в змозі організовувати їх спілкування один з одним, тому більш наполегливі діти часто починають гнобити боязких (віднімати у них іграшки, пхати і відштовхувати їх і так далі).
Тому завдання навчання дитини спілкуванню з дітьми залишається для батьків, навіть якщо ваша дитина відвідує дитячий садок. Звертайте більше уваги на те, як ваша дитина спілкується з іншими дітьми на дитячому майданчику, в гостях. Чи легко вона знайомиться. Вміє грати, дотримуватися черговості і правил гри. Чи може поділитися іграшками і за потреби відстояти свою власність і свої інтереси. Це дуже важливі критерії її соціального розвитку.
Плюси дитячого садка
1. Режим. Більшість дорослих не звикли жити строго по годинах, тоді як, насправді, це дуже корисно для організму - їсти, гуляти, лягати спати в один і той же час кожного дня.
2. Дисципліна. В дитячому садочку дитина знайомиться з певними правилами поведінки і вчиться дотримуватися їх. Слово "дисципліна" у багатьох з нас викликає досить негативне ставлення, оскільки асоціюється з "зрівняльною" муштрою, прийнятою і в садках, і в школах радянської епохи. Але якщо відволіктися від цих асоціацій і розуміти під словом "дисципліна" вміння дотримуватися необхідних правил людського співжиття, то слід визнати: ці навички дитині необхідні.
3. Самостійність. В саду у дитини з'являється можливість проявити себе, вона більш самостійна, так як поруч немає мами (бабусі), яка за неї прибере іграшки або погодує з ложечки, в саду дитина виконує все те, що необхідно згідно з її віком, у тому числі і доглядає за собою.
3. Спілкування з іншими дорослими. До початку шкільного віку батьки, звичайно, залишаються єдиними по-справжньому авторитетними дорослими в житті дитини. Але досвід спілкування з вихователями в дитячому садку допомагає дитині в подальшому уникнути труднощів у встановленні відносин зі шкільними вчителями. Малюк дізнається, що крім мами є й інші дорослі, до думки яких треба прислухатись, а іноді і просто підкорятися.
4. В дитячому садочку дитина отримує можливості для інтелектуального і фізичного розвитку. Строго кажучи, стандартні освітні програми, прийняті в державних дитячих садах, залишають бажати кращого: у багатьох звичайних садочках занять замало, так і проводяться вони далеко не на найвищому рівні. У будь-якому випадку батьки повинні займатися з малюком самі. Але якщо "домашня" дитина цілі дні проводить виключно перед екраном телевізора, то в дитячому саду вона, звичайно, отримає незрівнянно більше. Малювання, ліплення, конструювання, розвиток мовлення, музичні заняття і фізкультура - це мінімальний "джентльменський набір" забезпечить і найпростіший державний садок. Якщо ж вам пощастить і ви знайдете по-справжньому хороший дитячий сад (такими бувають і державні) з доброю, великою програмою, можна розраховувати, що вашому малюкові буде там по-справжньому цікаво.
5. Спілкування з однолітками. В розділі "мінуси дитячого садка" ми вже згадували про те, що спілкування дітей у дитячому саду часто відбувається стихійно, у вихователів немає часу на те, щоб навчати вихованців правильно спілкуватися, вирішувати всі дитячі конфлікти. Тому деякі діти, залежно від свого характеру і темпераменту, стають або задираками, або тихонями, які звикають підкорятися більш наполегливим товаришам.
У той же час, якщо батьки вчать дитину як правильно спілкуватися з іншими дітьми, розмовляють з нею на цю тему, розбирають вдома конфліктні ситуації, що виникають з однолітками, якщо необхідно, звертаються за допомогою до вихователів, надають дитині підтримку у важкі хвилини, в цьому випадку, спілкування дитини з однолітками в дитячому садку принесе її незаперечну користь і безцінний досвід.
Тут треба зазначити, що такий досвід спілкування з дітьми дитина не зможе отримати на дитячому майданчику, де спілкування дітей між собою відбувається під контролем мами або педагога.