Микола Козлов: Розвивати дітей – це одне. А виховувати – інше…
Коли діти дорослішають, їх треба вчити самостійності, відповідальності, поваги до себе і до людей, вчити подяці і любові. Саме це не прийде: це приходить тільки з вихованням.
Розвивати дітей – це одне. А виховувати – інше. Скажіть, а ви своїх дітей – виховуєте?
Якщо чесно, то в першу чергу ми своїх дітей ростимо. Ми їх годуємо, вигулює, ми їх лікуємо, коли вони хворіють, і вчимо тому, що знати їм належить. А ось що стосується виховання, то навіть інтерес до цього невеликий: «А що? В школу хорошу віддали, розвиваючі ігри купуємо. Що йому ще потрібно? Виросте не гірше за інших! »Коли ми зустрічаємося, нам цікавіше поговорити про кулінарію / одяг (якщо це жінки) і спорт / політику (чоловіки). Так? Або про питання виховання?
Вихованням захоплені не всі. Коли діти поводяться добре, нам їх хочеться не виховувати, а любити. Хочеться ними милуватися, хочеться з ними гратися, хочеться підтримувати їх в їхніх починаннях. Коли ж діти поводяться нормально, ми не займаємося вихованням, а своїми справами.
Увечері пошарпалися, трохи посиділи біля телевізора, потім посварилися, тепер він злиться, а вона в образі – ось і день пройшов, тільки що дитина весь час під ногами заважала … Де тут виховання?
Ваша невихована дочка вийде заміж за хлопця, якого важко назвати дорослим: їх привчили відповідати за себе і хоча б свої шкарпетки прибирати на місце, йому подобається проводити час за комп’ютерними іграми і в лом працювати, він нечупара і нестриманий … Його просто не виховували : вас це влаштує?
Навіть ведмедиця виховує своїх ведмежат, наші діти потребують виховання ще більше. Дитина повинна зрозуміти, що на дорогу з транспортом ні при якій грі вибігати не можна, за столом потрібно кашу їсти ложкою, а не руками, а вирішувати спірні питання в грі потрібно спочатку проханнями, а не відразу бійкою. Зрештою, маленьку дитину потрібно привчити пісти в горщик, а не як захочеться.
А це вже – виховання. А пізніше, коли наші діти дорослішають, їх треба вчити самостійності, відповідальності, поваги до себе і до людей, вчити подяки і любові.
Саме це не прийде: це приходить тільки з вихованням.
Дітей виховувати потрібно. Обов’язково потрібно! Це потрібно нам самим, це потрібно нашій країні, це потрібно самим дітям.
Якими ми хочемо бачити наших дітей?
Вихована дитина – все-таки краще, ніж невихований.
Невиховані діти – це діти дикі, живуть своїми хочу і сприймають всіх оточуючих як щось, чим вони можуть користуватися або з чим потрібно воювати.
Навпаки того, елементарно вихована дитина – це вже істота адекватне і швидше корисн, ніж шкідлива. Так, вона все одно ще дитина, але хоча б – дитина вихована.
Вихована дитина – це виховна задача-мінімум. Це добре, але мало. А яке стоїть завдання перед просунутими батьками, перед тими, хто хоче і може більшого?
Як правило, хорошим батькам хочеться виростити дітей в першу чергу здорових фізично і душевно, розумних (вільно, жваво і точно мислячих), порядних (поважають інших людей, що піклуються не тільки про себе), щасливих, творчих і дисциплінованих, готових до зустрічі з життєвих труднощів і здатних робити в житті великі життєві проекти.
Правильно. Але – невиразно. Хочеться чіткіше й конкретніше? Будь ласка!
Якщо цю книгу я пишу для просунутих батьків, то хто ці люди на роботі і в бізнесі? Я знаю – це в першу чергу керівники. І якщо я пишу для керівників і розмовляю з керівниками, мені легко говорити з ними однією мовою, тому що я сам керівник вже з тридцятирічним стажем.
І тоді я можу сказати просто: наше завдання виховати з дитини дорослу людину, яку ми були б самі щасливі взяти собі на роботу.
Якщо ви вмієте мріяти і можете уявити собі ідеального співробітника, то ваша дитина на нього схожа?
Тільки уточнимо: ідеальний співробітник – це не тупий виконавець «що захочете». Вибачте. Ідеальний співробітник – це мрія. Це не просто людина думаюча, дисциплінована і відповідальна, це людина творча і ініціативна. Вірно? Але більше того, ідеальний співробітник за складом характеру – лідер і керівник. Це людина, якій можна доручити самостійні і важкі проекти в упевненості, що вона його візьме на себе і все зробить.
Приміряйте – так?
А штатне завдання керівника – не тільки підбирати, а й виховувати співробітників. І якщо ви вмієте виховувати співробітників – ви знаєте також, як виховувати дітей. І ви розумієте свої завдання – виховання дитини в людину думаючу і відповідальну, самостійну і дисципліновану, творчу і лідера по натурі.
Якщо ви з цим визначилися, виховання дітей стає легкою справою. В цьому випадку у вас немає поділу сім’я і робота: до шановних співробітників на роботі ви ставитеся, як до дітей, а до своїх дітей – як до дорослих людей і відповідальних працівників.
Яке завдання максимум для найкращих, найбільш просунутих батьків? Одне з найбільших і головних завдань, це: виховати малюка так, щоб він поставив собі завдання виховати свою дитину людиною здоровою, турботливою, творчою, щасливою – і щоб дитина його дитини поставила собі завдання таке ж !! Діти, виховані вами, повинні продовжити ідею виховання по вашим канонам. Потім – онуки, правнуки і т.д. Система повинна сама себе відтворювати. Інакше проект «Дитина» – проект короткостроковий, всього на одне життя. Справжній проект «Дитина» повинен переростати в проект «Династія» .