5 лекцій TED про те, як почати жити в задоволення
ЯК ЗМІНИТИ СТАВЛЕННЯ ДО ЖИТТЯ, РОБОТИ І СТОСУНКІВ
Брене Браун – дослідниця людських стосунків, здатності співпереживати, приймати і любити. У цій лекції вона ділиться результатами свого шестирічного дослідження, сотень інтерв’ю, тисяч історій та довгої роботи над власним життям. Аби жити на повну і будувати гармонійні стосунки необхідно бути щиросердним – приймати себе з усіма недоліками та мати переконання, що саме вони роблять нас прекрасними. А ще слід не боятися бути вразливими і вірити в те, що ми є повноцінними особистостями. Адже керуючись такими переконаннями ми «перестаємо кричати і починаємо слухати, ставимося з добротою до себе і людей, що оточують нас».
ЯК ЗНАЙТИ РОБОТУ, ЩО ПРИНОСИТЬ ЩАСТЯ
Одного разу Скотт Дінсмор влаштувався на роботу, яка щоранку викликала в нього бажання проламати головою монітор комп’ютера. І він зрозумів, що прийшов час змін. Скотт кинув роботу, а наступні кілька років присвятив пошуку відповіді на питання «Чому одні люди пристрасно люблять свою роботу, а інші просто проживають життя у відчаї?».
Він запитував людей, які ненавидять свою роботу, чому вони досі цим займаються. І в більшості випадків отримував однакову відповідь – хтось сказав їм, що так потрібно. Натомість всіх людей, які люблять свою роботу, об’єднувало розуміння себе, своєї сили та унікальності.
Щоб досягати високих цілей, треба виховувати впевненість у собі. А почати можна, наприклад, із власного тіла. Скотт переконаний, якщо багато тренуватися і досягати спортивних цілей, впевненість в інших сферах життя також буде рости як на дріджах.
Окрім цього, Скотт радить поставити собі запитання «Яку роботу я не можу робити?» і почати діяти. Саме це і має стати початком великих змін у житті.
ЯК ОПИНИТИСЯ В «ПОТОЦІ»
Психолог Михай Чиксентмихаї присвятив своє дослідження умовам, у яких ми відчуваємо себе щасливими. Виявляється, що коли процес роботи по-справжньому захоплює людину, вона просто забуває про побутові проблеми та власні почуття, не відчуває голод і втому, не помічає, як минає час. Дослідник і його команда опитали 8 тисяч людей, від монахів-домініканців до пастухів племені Навахо, який об’єднувала любов до своєї справи. Незалежно від освіти чи культури всі вони описували «переживання потоку». А потрапляють у нього зазвичай тоді, коли рівень складності завдання та рівень навичок є вищим середнього.
ЯК НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ ДОЗВОЛЯЮТЬ ПІЗНАВАТИ СЕБЕ
Сьогодні ми настільки часто зайняті гаджетами та віртуальним життям, що просто не маємо часу на те, щоб пізнавати себе. І це вирішила змінити Аріель Гартнер – директорка компанії InteraXon, що розробляє пристрої, якими можна керувати за допомогою думок. Невеликий сенсор мозкових хвиль, що кріпиться на лобі, здатен показувати, наскільки людина розслаблена або сконцентрована, чи переживає організм стрес, ще до того, як ми починаємо це усвідомлювати. Така розробка допомагає краще зрозуміти власні емоції, підвищити продуктивність роботи і покращити стосунки з іншими. Але це ще далеко не все. Наприклад, на основі технології створили чутливу кімнату, в якій світло та музика підлаштовуються під емоційний стан. Під час відпочинку після важкого робочого дня вмикатиметься легка музика, а якщо людина вирішить почитати, лампа горітиме яскравіше. Також за допомогою комп’ютерів, що керуються мозком, можна навчити дітей з дефіцитом уваги та гіперактивністю фокусуватися.
ЯК НЕ ВТРАТИТИ ВПЕВНЕНІСТЬ У СВОЇХ ЗДІБНОСТЯХ
Колись Елізабет Гілберт була простою офіціанткою закусочної, яка мріяла стати письменницею, шість років поспіль відправляла свої твори у видавництва та журнали і постійно отримувала листи з відмовами. Сьогодні вона відома як авторка бестселеру «Їж, молись, кохай». Проте шалений успіх приніс їй серйозну невпевненість у собі та змусив зрозуміти зв’язок між тим, як ми переживаємо великі невдачі та реагуємо на великий успіх. Виявляється, обидві ситуації однаково небезпечні. І єдиний спосіб вийти з них – знайти шлях додому – до справи, яку любиш більше, ніж себе, на яку готовий витрачати всю свою енергію, не думаючи про результат. Бо саме це робить нас по-справжньому щасливими.