Психолог назвала 16 ознак душевно здорової людини. Перевірите себе?
Повідомляє сайт Тутка
1. Здатність любити іншу людину
Цей пункт відноситься і до наших партнерів, і до сім’ї, і до будь-якої людини, яку ми готові любити – тобто, приймати її такою, якою вона є і відкриватися їй назустріч.
2. Здатність працювати, створювати, творити
Це означає не лише рухатися вгору по кар’єрних сходах, а й створювати щось, що важливе для вас і для інших людей. Для людини важливо залишити слід в житті інших людей, і здатність до цього – одна з ознак психологічного здоров’я.
3. Здатність гратись, жартувати, бути несерйозним
Уміння сприймати гумор, здатність виходити зі стану емоційного і розумового напруження і розвиватися через ігри (спортивні, соціальні, логічні) – все це приносить величезну користь і дає відпочинок нашій нервовій системі.
4. Здатність вибирати безпечні стосунки
Тут все досить просто: інстинкт самозбереження спочатку властивий всім живим істотам, а токсичні стосунки є однією з форм саморуйнування, і тому душевно здорові люди намагаються їх уникати.
5. Здатність до автономії і покладання на себе
Іншими словами – здатність людини приймати рішення за себе і нести відповідальність за свій вибір.
6. Здатність приймати себе і свою особистість у всьому різноманітті її проявів
Ми не можемо бути ідеальними або бути втіленням зла: в кожній людині поєднуються хороші і погані риси, і здорова людина адекватно їх оцінює і приймає в самій собі.
7. Здатність відновлюватися після стресу
Наша психіка не може довгий час перебувати в стресовому стані, і здатність адаптуватися до змін – одна з ознак її стійкості.
8. Реалістична і стійка самооцінка
Занадто критично або навпаки занадто високо оцінюючи себе, ми піддаємося постійному ризику невідповідності дійсності нашим очікуванням, що призводить до розчарувань, стресу і фрустрації.
9. Наявність усвідомленої системи цінностей
Тут мається на увазі ситуація, коли наші цінності не лише дають нам відчуття безпеки і стабільності, а й можуть змінюватися з часом і в залежності від ситуації.
10. Здатність відчувати будь-які емоції і витримувати пов’язану з ними напругу
Це означає вміти відчувати їх, усвідомлювати і не піддаватися їм, одночасно підтримуючи зв’язок і з раціональною, і з емоційною своєю стороною.
11. Здатність дивитися на себе збоку
Або рефлексувати – бачити ситуацію незалежно від свого ставлення до неї і вибирати шляхи вирішення проблеми, максимально ефективні в цьому контексті.
12. Здатність чітко розділяти себе й інших
У тому числі і в емоціях, і бажаннях. Так, людина, яка скривдила нас, можливо не мала такої мети, а образа – це наша емоція, існує вона тільки в форматі нашої особистості, тобто ніяк не відноситься до іншої людини.
13. Гнучкість і адекватність у використанні психологічного захисту
Коли ми схильні до стресу або тривоги, наш мозок намагається «втекти» від цього, неусвідомлено уникаючи неприємних ситуацій або ігноруючи проблеми, з якими потрібно розібратися. Все це допомагає нам перебувати в стані спокою. Однак здорова людина іноді йде наперекір своїм підсвідомим бажанням і робить те, що треба, а не те, що приємно.
14. Баланс в орієнтованості на себе і на інших
Йдеться про здатність враховувати власні інтереси спільно з інтересами і комфортом інших людей, стосунки з якими для нас важливі.
15. Здатність відчувати себе живим
Або почуття вітальності – одна з головних ознак гармонійного існування людини.
16. Здатність приймати своє безсилля
Тобто здатність сумувати, відчувати злість і скорботу і при цьому розуміти, і приймати те, що ми не в змозі змінити.
Всі описані вище складові душевного здоров’я можуть бути присутніми у людини в тій чи іншій мірі, і всі вони впливають на якість нашого життя і її наповнення. Також це досить вдалий чек-лист, який наочно демонструє, що в житті варто поміняти, а що працює і без змін.