9 популярних сьогодні систем харчування, які приносять не лише користь
Ми живемо в такому швидкому темпі, що часто забуваємо про здорове харчування, а щоб виправити становище і скинути зайву вагу, сідаємо на дієти. Однак у будь-якого корисного на перший погляд раціону є свої плюси і мінуси, про які варто дізнатися заздалегідь. Це правило відноситься і до нових дієт, і до класичних. Ми розповімо про головні тренди дієтології, які завоювали велику популярність, і доведемо, що не можна сліпо слідувати моді, забуваючи про своє здоров’я. В кінці статті ми підготували веселий бонус на тему.
1. Кетодієта
Це система харчування, заснована на вживанні низьковуглеводних продуктів з високим вмістом жиру. Скорочення вуглеводів дозволяє переналаштовувати метаболізм на спалювання жирів заради отримання енергії. Зразкове співвідношення поживних речовин при кетодієті – 60-80% жирів, 20-30% білків, 5-10% вуглеводів. Кетодієта дозволяє істотно знизити рівень цукру та інсуліну, часто швидко зникають кілька кілограмів, але в першу чергу вона спрямована проти ряду хвороб, таких як епілепсія, діабет та інші. Необхідно правильно відслідковувати показники організму, щоб не завдати йому істотної шкоди: можливі підвищена стомлюваність і втрата м’язової маси, серцеві хвороби, посилення проблем з нирками і печінкою.
2. Палеодіета
Палеодіета відтворює раціон наших предків – мисливців і збирачів. Прихильники даної системи харчування вважають, що сучасні продукти, технології їх виробництва та обробки завдають шкоди здоров’ю людини. Конкретні раціони у рамках різних напрямків палеодіети сильно різняться, але зазвичай в них присутні м’ясо, риба, яйця, овочі, фрукти, горіхи і насіння, трави та спеції, натуральні підсолоджувачі, нерафіновані олії. Брак кальцію і вітаміну D, головні болі і діарея – можливі протипоказання палеораціона. Він сформувався всього кілька років тому, тобто довгострокові ефекти все ще не встановлені. Дієта стає частиною нового способу життя, який доповнюють фізичні вправи і турбота про своє здоров’я. Рецепти для натхнення: незвичайний салат з помідорами і огірками, фаршировані яйця і рамен з куркою та грибами шиітаке (з печерицями теж буде смачно).
3. Сироїдіння
Сироїди вживають в їжу продукти у природному стані – без обробки при температурі вище 40 ° C. В основному це овочеві страви, на частку яких припадає близько 75% всього меню, фрукти, горіхи, злаки, свіжовичавлені соки і бобові. Деякі варіації дієти можуть включати в себе яйця, мед, молочні продукти, м’ясо, рибу і молюсків. Вважається, що сироїдіння сприяє схудненню і оздоровленню організму, але фактично його вплив суперечливий: збільшуються ризики харчового отруєння і ерозії емалі зубів, знижується кісткова маса, організм не отримує достатньо калорій і вітамінів. Навіть якщо звичний раціон нас влаштовує, серед сироїдичних рецептів можна відшукати досить оригінальні. Вони додадуть порцію вітамінів, допомагаючи підтримувати здоровий спосіб життя.
4. Веганство
Веганство – життєвий шлях, завдяки якому люди намагаються максимально піти від всіх форм експлуатації та жорстокості по відношенню (безпосередньо і побічно) до тварин. У плані харчування вегани відмовляються від будь-яких продуктів тваринного походження, включаючи рибу і морепродукти в цілому, комах, мед. Дотримуючись веганської дієти, не можна забувати про те, що вона може привести до дефіциту вітамінів С і B12, заліза, кальцію, білка і омеги-3. Моральну сторону даного руху можна оцінювати по-різному, проте майстерність і винахідливість веганскої кулінарії дійсно дивує. Мало тих, хто відмовиться спробувати яблучно-карамельний чізкейк або літній томатний суп з куркумою.
5. Без цукру
Дієта, спрямована на зниження споживання цукру або повну відмову від нього, стає все більш затребуваною. В середньому доросла людина з’їдає набагато більше солодкого, аніж потрібно організму, що призводить до хвороб серця, діабету, підвищеного кров’яного тиску і рівня холестерину, карієсу тощо. Відмова від цукрової залежності не дається без зусиль, але підходить більшості людей, які підтримують своє здоров’я і прагнуть схуднути. Перші кроки на цьому нелегкому шляху – додавати менше цукру в каву або чай, більш уважно читати склад продуктів на етикетці. Однак повна відмова від цукру призводить до погіршення пам’яті та розумової діяльності, адже глюкоза необхідна для роботи мозку.
6. Джусінг
Джусінг – це харчування овочевими, фруктовими і ягідними соками, які не містять твердих компонентів на кшталт шкірки, насіння або м’якоті. Іноді для посилення корисного ефекту в напої додають імбир, куркуму, женьшень та інші спеції і трави. В результаті виходить смачний освіжаючий коктейль, багатий живильними речовинами і антиоксидантами, що допомагає скинути вагу і позбутися старих харчових звичок, наприклад при підготовці до нової дієті. Однак не всі соки однаково корисні. Пакетовані не дають практично ніякої поживності, крім глюкози. Навіть приготовані самостійно не можуть надовго забезпечити нас білками, жирами і харчовими волокнами. Як багатоденна дієта джусінг в чистому вигляді небезпечний для організму, тому його відносять до способів тимчасової детоксикації.
7. Безглютеновая дієта
Полягає у відмові від продуктів, що містять глютен: виготовлених на основі пшениці, жита, ячменю, солоду тощо. Безглютенове харчування необхідне людям із целіакією для підтримки здоров’я, при підвищеній чутливості до клейковини воно допомагає впоратися з неприємними відчуттями в процесі травлення. У більшості здорових людей дієта часто викликає втрату ваги через зміну раціону на менш калорійну. Незважаючи на великий ажіотаж навколо даного тренду, сьогодні немає однозначної наукової відповіді, чи допомагає видалення глютену з меню вести більш здоровий спосіб життя і прибирати зайві кілограми. Також не можна забувати, що навіть їжа без клейковини може бути жирною, пересолодженою і шкідливою, викликати дефіцит поживних речовин.
8. Середземноморська дієта
Середземноморська дієта заснована на традиційному раціоні греків та італійців 1960-х рр: велика кількість цільнозернових продуктів, фруктів, овочів, морепродуктів, бобових і злакових. Проте лише правильного харчування недостатньо, щоб підтримувати цей стиль життя, необхідно регулярно займатися спортом і насолоджуватися життям. В результаті оздоровлюється організм в цілому, знижується ризик серцевого нападу, інсульту, розвитку діабету та інших захворювань, зникають жирові запаси. Навіть у середземноморської дієти є мінуси: нестача кальцію через обмеження вживання молочних продуктів, поява алкогольної залежності і пов’язаних з нею хвороб, загальне споживання жирів може перевищувати рекомендовані норми. Крім того, часто потрібен серйозний апгрейд кулінарних навичок, щоб гідно повторювати страви середземноморської кухні.
9. Дієта Пегано
Це лікувальний метод харчування, розроблений Джоном Пегано (John O. A. Pagano) спеціально для боротьби із псоріазом, але його часто використовують для схуднення. Раціон на 70-80% складається із зелені, фруктів і овочів, на 20-30% – з органічного м’яса, риби і злаків. Не рекомендується їсти червоне м’ясо (крім баранини), продукти з рафінованого борошна і зернових культур, шоколад, яйця, молюсків, цитрусові, смажену, консервовану та іншу їжу зі штучними добавками, пасльонові (помідори, баклажани, перці, картопля). З напоїв протипоказані ті, що містять алкоголь і кофеїн. При дотриманні дієти Пегано в організм надходить менше цукру і натрію, у деяких людей поліпшується стан шкіри і зменшується зайва вага, однак відсутні серйозні наукові дослідження, що останнє відбувається саме через зміну гастрономічних звичок.