Усе, що переживає Душа, Тіло робить видимим
Стрес – це тиск, напруга, яка викликана внаслідок впливу навколишнього середовища на якийсь предмет і означає втому матеріалу, викликану цією напругою. З тих пір слово «стрес» набуло міжнародного використання, і означає певний психофізичний стан людини. Існує безкінченна кількисть визначень «стресу» в психології, у основі яких лежить думка, що «стрес» – це стан, який протилежний спокою.
Отже, що таке стрес?
Стрес – це адаптуюча реакція організму на зміни в навколишньому середовищі, до яких організм не був готовий.
Стреси життєво необхідні. Вони допомагають організму адаптуватися до нових, часто екстремальних ситуацій, які допомагають вижити, мобілізують сили, збагачують новим досвідом.
Насамперед на цей сильний сигнал відповідають нерви, які проводять його в головний мозок. Мозок обробляє отриману інформацію, приймає рішення і по тих же нервах передає команди до певних органів.
Сильний подразник стимулює роботу гіпофіза, який виділяє адренокортикотропний гормон. Цей гормон разом з кров’ю поступає в наднирники, спонукаючи їх до виділення адреналіну, який стимулює прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску і напругу великих м’язів. Організм готується або бігти від небезпеки, або протистояти їй.
Той же Ганс Сельє помітив, що стрес викликає три довготривалі реакції організму:
1. Мобілізація всіх резервів психіки. Організм повстає проти негативних емоцій.
2. Звикання, або стійкість до стресу.
І якщо навантаження триває, то
3. нервове і фізичне виснаження, яке викликає різке ослаблення всього організму.
(Для прикладу спробуйте стиснути кулак якомога сильніше та протримайтеся так деякий час. Вам буде здаватися, що стиснутий кулак – звичний його стан, і що його можна напружити ще сильніше і ще сильніше і т.д.)
На стресові стани насамперед реагують наші судини: їх стінки звужуються, тому спазми судин в момент сильного нервового напруження можуть призвести до різкого підвищення кров’яного тиску, порушення серцевої діяльності, і навіть до зупинки серця.
Наприклад, виразка шлунка чи 12-ти палої кишки виникає через напругу всього організму, яка викликана спазмом судин стінок шлунка і місцевим порушенням кровообігу слизової оболонки. Знижується стійкість до посиленого виділення шлункового соку та виділення кислотності. Шлунковий сік роз’їдає слизову оболонку, і у результаті з’являється виразка.
Під впливом будь-якого стресу мозок виділяє в кров гормон стресу, який при тривалому впливі веде до порушення роботи:
Серця (тахікардія, інсульт, інфаркт)
Шлунка
Жовчного міхура, печінки
Травного тракту (виразки шлунка, 12-ти палої кишки, порушення травлення, роздратування товстої кишки)
Наднирників (викид адреналіну)
Нирок
Статевих органів у жінок (порушення процесу овуляції та менструального циклу, безпліддя на грунті нервового або психічного розладу, запалення сечового міхура)
Статевих органів у чоловіків (проблеми з ерекцією, зниження активності
сперматозоїдів, передчасне сім’явиверження)
Шкіри (екземи, кропивниця, лускатий лишай, вугри)
Часто люди в стані стресу поводяться так, неначе їм не вистачає повітря: роблять глибокі вдихи, позіхають. Причина цього – порушення функцій діафрагми, яку можна побачити на рентгенівському знімку, якщо спровокувати у пацієнта напружений стан якоюсь неприємною розмовою.
Тривалий стрес знижує опір організму до хвороб. Імунна система, що відповідає за мобілізацію захисних сил організму, слабшає. У крові зменшується кількість лімфоцитів, необхідних для боротьби з бактеріями, вірусами та пухлинами.
Зростає ризик захворювання, і навіть смерті. Найбільш небезпечне ослаблення імунної системи виявлено у людей, які пережили сильний стрес, пов`язаний із смертю близьких.
Емоційні наслідки стресів: занепокоєння, порушення сну, пам’яті, здатності зосередитися.
У важких випадках розвивається депресія.
Важливо знати, що те, що ми їмо і п’ємо, має вирішальне значення у боротьбі зі стресом.
Вітамін В1 нейтралізує емоційну неврівноваженість. Міститься в дріжджах, зернових продуктах, м’ясних субпродуктах і в чорному хлібі, руйнується при зловживанні алкоголем, білим хлібом і кавою.
Вітамін В5 допомагає подолати втому, викликану нервовим напруженням. Діє заспокійливо на наднирники, перешкоджаючи надмірному викиду в кров адреналіну.
Вітамін В6 – пом’якшує зовнішні прояви напруги. Застосовується з препаратами, що містять магній.
Вітамін С – знижує нервову напругу.
Крім того, стан емоційної напруженості «амортизується» хромом, цинком, літійом і магнієм.
Медицина вважає стрес явищем фізіологічним, яке нагадує спазм кровоносних судин: ми відчуваємо раптове серцебиття, тяжкість під ложечкою, сухість в горлі, напруження м’язів. А коли стрес переходить дозволені межі, то можна серйозно захворіти.
Порушується сон, слабшає пам’ять, до ослаблого імунітету чіпляється безліч хвороб.
Всесвітня організація охорони здоров’я називає стрес хворобою століття. Його складно уникнути, однак, можна звести до мінімуму його негативний вплив.
Важливо пам’ятати, що все, що переживає Душа Тіло робить видимим. Кожне опановане нами почуття, знаходить своє відображення на нашому тілі.
Ми покриваємося гусячою шкірою, якщо нам доводиться переживати щось хвилююче.
Навіть думки про напружену ситуацію призводять до підйому артеріального тиску і напруги м’язів, хоча ніякі фізичні дії не відбуваються.
Погана звістка вдаряє під ложечку – ми не можемо її перетравити.
У гніві у нас розливається жовч по всьому організму.
Серце б’ється в горлі від радості або падає в п`ятки від страху.
Доказами цього є:
Почервоніння щік від збентеження,
Плач від смутку,
Побліднілість від страху,
«Душа йде в п’яти»,
«Волосся стає дибки».
Цікаво, що зв’язок між емоційними і фізичними відчуттями відображається навіть на мові. Ми говоримо:
«Це справа для мене, як головний біль» або «Він сидить у мене в печінках», і всі розуміють, про що йде мова.
Коли Ви готові заплакати, Вам здається, що «що біда застрягла в горлі».
Відчуваючи полегшення, ми говоримо: «Камінь упав з душі».
Кожна людина несе 100% відповідальність за всі свої вчинки і думки. Кожна наша думка створює наше майбутнє. Ще наші предки казали: «Подивися на своє життя, і ти побачиш свої думки». Усе про що ми думаємо, викликає в нашому тілі фізичну реакцію.
Думки активно впливають на наш організм, включаючи хімічні та м’язові реакції.
Хороші спогади призводять до виділення ендорфінів залозами внутрішньої секреції, породжуючи приємні відчуття, а погані думки – до виділення токсинів.
І все це може відбуватися з вами прямо зараз.
Найкраща порада, яку вам можуть дати спеціалісти – сконцентруватися на приємних думках. Позитивне ставлення до життя допоможе Вам позбавиться від багатьох проблем.
Пам’ятайте: думки, емоції, фізична активність, їжа, навколишнє середовище, люди та багато іншого – це природні джерела стресу.
Л/З корекція допоможе Вам зняти напругу, викликану джерелом стресу. Одна рука кладеться на лоб, а інша – на потилицю. Вправа супроводжується глибоким диханням.
Вам напевно доводилося часто помічати, що коли людині зле, вона мимоволі кладе руку на лоб, торкаючись точок виведення стресу, які знаходяться під лобовими буграми. Ця вправа допомагає відновити кровообіг мозку, і подивитися на проблему усвідомлено.
Також глибоке дихання – це давній спосіб боротьби зі стресом, який дозволяє зняти відчуття тривоги, збалансувати роботу автономної нервової системи, стимулює імунну систему, і сприяє виведенню токсинів.
Розповідаючи сьогодні про стрес, мені б хотілося відзначити і позитивну роль стресів в нашому житті. Нервові переживання нерідко допомагають підтримувати тонус, наповнюють життя сенсом. Без такої стимуляції можна просто позбутися інтересу до всього оточуючого.
Деякі стреси викликають позитивні зміни в організмі: успішне складання іспиту, вдала поїздка, перемога в чомусь. Взагалі перемога – це почуття оволодіння важкою ситуацією.
Фізіологічно хороший стрес характеризується виробленням таких стимуляторів, як ендорфін, статеві гормони.
Дуже важливо, щоб наші емоції були збалансовані негативними і позитивними моментами.
Будьте здорові!