9 правил догляду за орхідеєю, за допомогою яких вона буде цвісти цілий рік
Людям подобаються орхідеї і багато з них не відмовлять собі мати в будинку цю чудову рослину. Але прикрасою будинку орхідея стане тоді, коли зацвіте. А для цього їй потрібно забезпечити певні умови. В цьому відіграють роль не тільки зовнішні фактори, але і правильний догляд. Якщо не виконати всі умови – орхідея НЕ зацвіте.
Правило 1. Вік має значення
Залежно від різновиду, орхідеї цвітуть у віці від півтора до трьох років. Якщо квітів немає – потрібно поцікавитися віком рослини: можливо, їй ще зарано цвісти. Вік можна визначити по листках. Рослина, яка готова цвісти, має 5-8 листків, а у молодої їх менше. Якщо орхідея зацвіла завчасно – вона може загинути: молода рослина найчастіше не може відновитися після раннього цвітіння.
Правило 2. Стежте за коренями
Корені орхідей беруть активну участь в процесі фотосинтезу. Тому дуже важливо забезпечити їх достатньою кількістю природного світла. Зробити це можна, якщо посадити орхідею не в керамічний горщик, а в спеціальний прозорий, у якого досить дренажних отворів. Це дозволить корінню розвиватися без будь-яких проблем. Краще відмовитися від горщиків з нерівними стінками і гострими краями, адже вони можуть пошкодити коріння.
Правило 3. Не пересувайте горщик
Орхідеї цього дуже не люблять. Будь-яка зміна освітлення стає стресом для рослини, після якого вона може припинити рости. Отож, краще не пересувати горщик з орхідеєю без крайньої необхідності. А якщо немає іншого виходу – максимально точно збережіть колишній тип освітлення. Якщо рослина зібралася цвісти, її краще взагалі не зрушувати з місця.
Правило 4. Світло – це життя рослини
Орхідеї дуже вимогливі до світла. Їх бажано поставити на сонячній стороні. Ще бажано, щоб рослина не була в тіні весь світловий день. Виконати такі умови не завжди можливо, тому за можливості краще скористатися фітолампою, яка забезпечить орхідею освітленням, але не буде пересушувати повітря навколо вазона і не перегріє його. Це має особливо велике значення, якщо орхідея зібралася цвісти взимку або восени. У цей період світловий день дуже короткий, тому природного освітлення недостатньо. Фітолампа не дозволить квітці засохнути або перестати розвиватися. Якщо немає можливості підсвічувати цілу рослину, можна підсвічувати хоча б кінчик квітконосу.
Правило 5. Правильно поливайте
Зрошення орхідей має свої особливості. Щоб коріння не почало гнити, поливати потрібно, коли ґрунт повністю висохне – тобто, приблизно один раз на 10-12 днів. Це не залежить від віку рослини і пори року, але потрібно пам’ятати, коли орхідея відцвіла, поливати її потрібно раз на місяць. Це пов’язано з тим, що в природних умовах насіння орхідеї має дозріти і розлетітися на відстань в декілька кілометрів. А це можливо тільки в суху погоду. Якщо створити орхідеї умови, близькі до природних і припинити зрошення, то вона буде цвісти частіше. Також не забувайте про те, що рослину потрібно частіше поливати перед цвітінням і в період цвітіння.
Правило 6. Орхідеї дуже шкодять великі перепади температур
Орхідеї не люблять перепадів температури. Вони добре цвітуть в тому випадку, якщо нічна температура відрізняється від денної максимум, ніж на 4-6 градусів. У теплу пору року квітка може стояти на балконі, де сама природа забезпечить їй комфортний температурний режим. А коли похолодає, її краще ставити недалеко від батареї. Приміщення, в якому знаходиться орхідея, потрібно провітрювати, але при цьому не можна забувати, що вона не любить протягів.
Правило 7. Правильно підбирайте добрива
Для кращого розвитку та цвітіння орхідеї необхідне підживлення. Для цього чудово взяти добрива з каліфу і фосфору. Завдяки їм квіткові бруньки з’являються швидше, а квіти стають більш здоровими і міцними. Не потрібно застосовувати для орхідей добрив на основі азоту: це призупиняє розвиток квітконосу.
Правило 8. Дотримуйтесь норми вологості повітря
Дуже важливий момент при вирощуванні орхідей – достатня вологість. Ця рослина не любить сухого повітря. Через нього може припинитися розвиток, квітки засохнуть і бутони не розпустяться. Оптимальна вологість повітря – від 60%. Щоб домогтися цього, потрібно поставити біля квітки тарілочку з водою, а в спекотні дні просто обприскувати. Цей метод особливо пригодиться, коли на вулиці не дуже холодно, а батареї як і раніше гарячі.
Правило 9. Стрес допомагає цвітінню
Буває і так, що при виконанні всіх умов рослина не хоче цвісти. Як не парадоксально, але причиною цього можуть бути занадто комфортні умови. Від надлишку комфорту орхідея спрямовує всі свої сили на ріст листя. Для боротьби з цим потрібно ввести орхідею у тимчасовий стан стресу. Можна поставити її в прохолодне приміщення або менше поливати. Таким чином, можна швидко стимулювати цвітіння. Але цим способом зловживати не варто!