Як ні в якому разі не можна смажити картоплю: на салі або на олії
Користь картоплі багато в чому залежить від способу приготування. Відомий лікар, кандидат медичних наук Анатолій Печенка впевнений, що смажити її найкраще без гострих спецій і прянощів на салі – це менш шкідливо для організму людини: "Температура кипіння олії на сковороді доходить до 180 градусів. При такій температурі олія стає токсичною і в ній утворюються канцерогени. При смаженні на салі, канцерогенів утворюється менше", – стверджує він.
Крім цього, Анатолій Печенка не рекомендує людям з хворобами печінки їсти картоплю фрі, оскільки ніхто не знає, скільки разів використовувалася олія. "При повторному приготуванні олія утворює канцерогенні речовини", – розповідає медик.
Забороняють пацієнтам з хворою печінкою і варіації смаженої картоплі: деруни, зрази і т.д. У той же час овоч, який називають "другим хлібом", цілком дієтичний продукт, якщо вибирати щадні методи приготування: варити, готувати на пару, запікати.
"Найкорисніша картопля – запечена, на другому місці – відварена в мундирі, тому що з неї частково вимиваються мікроелементи, – продовжує лікар. – Відварена і запечена картопля входить до складу дієти №5. Цей стіл розроблений спеціально для людей, які страждають захворюваннями жовчного міхура і печінки. При гострих формах гепатитів картоплю рекомендують вживати в складі овочевих супів, картопляного суфле і овочевих рагу. Але вживаючи цей овоч у відварному вигляді, стежте за кількістю масла, яке в неї кладете. Молода картопля вважається більш корисною – в ній менше калорій".
Слід також пам'ятати, що за поживністю цей овоч можна порівняти з бананом: в 100 грамах картоплі міститься 80 кал, тоді як в банані – 89. У картоплі багато вуглеводів і вживання варто обмежити при жировому гепатозі печінки, стеатозі, цукровому діабеті, порушенні обміну речовин.