Три головні уроки для тих, кому за 30
Ви не старі і не молоді.
Ви – всього лише людина. Людина з кількома сотнями днів за спиною. Але такий вік накладає на вас деякі очікування, одне з найважливіших серед них м ви вже переросли незрілу думку про те, ніби день народження щось значить. Світ говорить: ти відзначав його вже три десятки разів, тож давай не роздувати з мухи слона, домовилися? Кумедно, як змінюється сприйняття вас іншими, коли вам перевалює за 30.
Пам’ятаю, як говорив з одним продюсером – мені тоді було трохи за 20, а йому – як мені зараз. Він говорив про існування якоїсь арки. Якщо ти стаєш успішним рано, то отримуєш набагато більше визнання, ніж заслуговуєш. Але з часом це проходить. Адже всі вас наздоганяють. Друзі випускаються з медичних вузів, люди старшого віку йдуть на пенсію і звільняють для них місця, тому ті, нарешті, стають серйозніше і залишають рідні домівки. Зрештою, ситуація вирівнюється. Ви знову стаєте собою – ніким особливим і не кращим, але просто собою.
Тож, коли вам перевалює за 30, настає смиренність. І це дуже добре. Озираючись на останній рік, розумію, що більшість винесених мною уроків – про це. Нормалізація вашого життя і вашого місця на цій планеті допомагають чіткіше побачити картинку в цілому. Це допомагає побачити речі, які були очевидні, але ви були занадто молоді, пихаті і надто поспішали, щоб їх помітити. Саме такий цей вік 31 рік. Він не вдаряє в голову, ніби прозріння. Схожий швидше на пару шкіряних черевиків, які нарешті розносилися, так що ви думаєте: “Коли вони стали такими до біса зручними?”
1.Завжди потрібно більше часу, ніж вам хотілося б думати.
У книзі Змова я писав про Закон Хофштадера, який говорить про те, що справа завжди забирає більше часу, ніж очікуєш – навіть якщо взяти до уваги Закон Хофштадера. Це так само правдиво для життя і мистецтва, як вірно для змов і компаній. Першу пропозицію опублікувати книгу я отримав, коли мені було ледь за 20. Мені хотілося бути до цього готовим, але правда в тому, що я не був.
Першу книгу я випустив у 26 – поспішав з нею, адже хотів, щоб вона скоріше вийшла, мені це було потрібно, тому книга не могла бути дуже успішною. З огляду на тему (фейкові новини і маніпуляції в ЗМІ), для неї було занадто рано. Пройшли роки, перш ніж люди зрозуміли те, про що я писав. Відтоді ситуація повторювалася кілька разів. Вам здається, що в один прекрасний день, з одним з проектів, нарешті відбудеться справжній прорив. Тільки зараз я починаю розуміти, що так не буває.
Моя друга книга мала трохи більший успіх, ніж перша. Третя – ще більший. Рецензія в New York Times з’явилася лише на мою восьму книгу. Вісім книг! Я думав, що це трапиться з першою ж. Чому? Бо вважав, що такі речі відбуваються швидко. Коли ви молоді і нетерплячі, то хочете всього і відразу. Здається, ніби життя карає, позбавляючи можливостей і дратуючи моментами потенційних перетварень, які так і не настають. Насправді, все інакше. Дурна цитата з Курта Кобейна чи Ніла Янга? Тьху! Набагато краще розчинитися, ніж згоріти. Повільний і неухильний розвиток має бути кращим за стрімке зростання.
Завжди потрібно більше часу, і це добре, адже кожен день ви ростете і стаєте краще, а тому більш підготовлені до всього, що може статися. Зараз я краще пишу, тому дуже радий, що увагу і рецензію отримала пізніша книга, ніж рання. У 31 я краще підготовлений до грошей і успіху, ніж в 21. І, за іронією, тепер все це хвилює мене набагато менше.
Тепер я розумію, що це неймовірний дар, але якби вибір стояв переді мною раніше, то я зробив би його неправильно. Навіть і це моє розуміння, як мені здавалося, прийде до мене раніше. Зрештою, це досить очевидні речі. Але цього не сталося. Терпіння далося важко і стало результатом хворобливих переживань і розчарувань. Єдиний спосіб отримати – чекати, дозволяючи часу йти своєю чергою. Якби я міг повернутися на кілька років назад і чогось себе навчити, то саме цього.
2.Тихі моменти – найкращі.
Є відео, де можна подивитися, як телеведучий Фред Роджерс отримує нагороду Еммі. Він піднімається на сцену і просить присутніх – всіх цих знаменитостей, яким ніхто не вказує, – протягом 10 секунд посидіти тихо, думаючи про людину, якій небайдужий, хто мотивував бути краще і допомагав в цьому шляху. Він каже: “Десять секунд. Я простежу за часо “.
Видно, наскільки роздуми зачіпали людей і як рідко вони приділяють час подібним думкам. Це по-справжньому неймовірний момент, і містер Роджерс звертає увагу на те, як багато це значить не тільки для людини, яка думає, але і для того, про кого розмірковують. Як важливо цій людині знати, що вона для вас означає. Загалом, саме ці моменти потрібні нам в житті найбільше. Коли я вдома, моя улюблена частина дня – прокинутися рано і піти на прогулянку з сином. Ми долаємо близько трьох миль – по брудній дорозі, яка веде до нашого будинку, або по глушині, а то й по пасовиську нашої ферми. Ми бачимо кроликів і оленів, корів і броненосців.
Ми зупиняємося, щоб погладити ослів. Якщо дозволяє час, то закінчуємо прогулянку біля озера і кілька хвилин рибалимо, поки навпроти встає сонце. Він поки щоне зовсім розуміє це умиротворення – тільки радий яблучному пюре. Але я розумію, і це моє улюблене заняття. У 31 я краще підготовлений до грошей і успіху, ніж в 21 Це найкращі моменти життя. Коли тихо.
Коли ми повністю перебуваємо в моменті. Коли поруч з коханими людьми. Коли відчуваємо буденність навколишнього світу і цінуємо те, що робить його настільки екстраординарним. Кілька років тому мій друг Сеп Камвар зробив неймовірний проект, в якому збирав різноманітні записи з блогів і соцмереж, виявивши в результаті, що молоді і літні люди по-різному визначають щастя.
Молодь віддає перевагу говорити про щастя з точки зору порушення. Люди похилого віку кажуть про щастя з точки зору спокою і задоволення. Як думаєте, який підхід більш розумний? Який більш життєздатний і простий?
3. Не робити важче, ніж робити.
Це вірно не для всіх, але правдиво для людей на зразок мене. У цьому році на моїх Apple Watch накопичилося кілька тижнів, протягом яких я щодня досягав поставленої мети в 1 тис. калорій, що витрачаються на тренування. 36 днів поспіль я витрачав на рух по 1 тис. калорій. І, зізнаюся, зупинити це безумство на 37-й день виявилося складніше, ніж вся активність попередніх днів разом узята. Тому що для людей на зразок мене не робити складніше, ніж робити. Потрібно більше самодисципліни, щоб сказати “ні”, ніж “так”.
Я над цим працюю. Коли хворію, то використовую самодисципліну, щоб відпочити. Те ж відбувається, коли втомлююся. Коли з’являється класна можливість, і я хочу сказати “так”, потрібно зупинитися і задуматися, чи дійсно можливість настільки крута, як мені здається, і подумати про ціну мого “так” – які інші проекти постраждають. Коли я працюю або зайнятий, повинен запитати себе: “У мене дійсно є на це час? Чи не буде краще провести цей час з сім’єю?”.
Як правило, в свій день народження я виконую фізичне навантаження, на яке, як мені здається, я здатний. У 29 я пробіг 26 миль. У минулому році проплив три милі. В цьому році збирався пробігти марафон, який передбачає підйом на 13 тис. футів. Але потім в квітні і травні погано почувався, стало зрозуміло, що такий марафон – не найкраща ідея. Рішення не бігти марафон далося мені набагато складніше, ніж початкове рішення бігти. Коли ви будуєте в своєму житті хорошу систему звичок, то робите все за замовчуванням.
Тому, щоб врахувати інші чинники – здоров’я, сім’ю, пріоритети, – потрібні зусилля. Тому в цьому році на свій день народження я вирішив подивитися, чи зможу не виконувати фізичних навантажень. Для мене це щось неприродне, але це важливо. Вимушена дія протилежна буттю. Протилежна присутності. Це бажання втекти, отримати ендорфіни, утвердитися через досягнення.
І хоча ці речі можуть здаватися здоровими (подивіться, в якій він хорошій формі, які класні речі зробив), потрібно усвідомлювати, що це нездорово. Нероблення може бути лише трохи більше вражаючим, ніж роблення. У цьому сенс моментів спокою або тих хвилин, які ми проводимо наодинці з собою. Щоб вони траплялися, потрібні зусилля. Просто так вони не відбуваються. Це дисципліна, яка приносять набагато значніші винагороди.
3.1. Менше – це більше.
У попередні роки я писав про величезну кількість засвоєних уроків. У цьому році їх всього три (точніше, 3.1). Оскільки я працював над тим, щоб робити менше, то постарався і тут застосувати свою філософію “менше м це більше”. Я пишу менше, але думаю краще. Я відмовляють від проектів, щоб зосередитися на тих, яким сказав “так”. Як я вже говорив, 31 – не такий поворотний вік, як 21 або 30. Ви освоюєтеся, ви – послідовні.
Адже якщо вам стає комфортно, якщо ви занадто довго чекали ковтка води, щоб заспокоїтися, то тепер, нарешті, бачите те, що повинні були побачити.
Уроки прості, але важливі:
Ключ – у терплячості
Потрібно культивувати тихий, спокійний час;
Робити менше – значить більше.