В Японії всі діти сплять з батьками! Це правильно, і ось чому …
Про те, де буде спати дитина, ми з чоловіком ніколи не сперечалися. Тільки окремо, без варіантів. Але в пологовому будинку стало зрозуміло, хто буде господарем. Моя дівчинка кричала постійно, до і після їжі, в колясці і в своїй колисці. У чергову безсонну ніч, чоловік приніс дитину в наше ліжко зі словами: «Досить, нехай спить з нами і мовчить». Тепер ми чекаємо, коли наша 8-річна дочка зможе спати в своїй кімнаті.
Спільний сон
Звичайно, наша радість була недовгою. Після 3 років дівчинка змужніла і спати з нею стало нестерпно. Всі спроби переселити її в дитячу були марні. Єдине, що нам вдалося, це навчити її засинати самостійно. Але вона до сих пір прокидається серед ночі і приходить до нас зі своєї кімнати. Ми її не проганяємо і ось чому. Одного разу мені в руки потрапила книга багатодітної мами Христини Гросс-Ло «Батьки без кордонів. Секрети виховання з усього світу».
Навіть не дочитавши до кінця, я зрозуміла, що все роблю правильно. Діти не виховуються за єдиним алгоритмом. Їх треба відчувати і давати їм все необхідне – любов, захист і підтримку. В Японії, наприклад, ніхто не переймається питанням, як відучити дитину від спільного сну. Там такої проблеми немає, діти сплять разом з батьками!
Японські батьки і діти по-іншому ставляться до сну. Дитина спить там, де їй хочеться. Ось як описує дитячий сон Христина Гросс-Ло: «Ніхто з моїх японських знайомих не влаштовував окрему дитячу, навіть якщо така можливість у них була. Ліжечка використовували для денного сну, але не для нічного. Японським матерям просто не приходить в голову, що дитині потрібно власний простір. Навпаки, вони не хочуть надовго залишати малюків одних.
ути хорошими батьками – значить передбачати потреби дитини до того, як вона повідомить про них ревом; швидко відгукуючись на його заклик, ви допомагаєте малюку стати гармонійною особистістю». В Японії ніхто не дотримується певного режиму дня. Там немає проблеми недосипу або безсоння. Педіатри радять спати з дитиною не тільки з дитинства, але і в молодшому шкільному віці. Відчуття безпеки дуже важливо в такому юному віці.
Школа – це сильний стрес, а спільний сон з дитиною допомагає впоратися з труднощами, що виникли. Ми з дитинства вчимо дітей самостійності. Возимо у візку, автокріслі і намагаємося говорити, як з рівним. І більшість батьків вважають такий принцип виховання нормальним. Ось як описана подібна ситуація в книзі:
«Якщо дитина занадто сильно до нас прив’язана, ми турбуємося про її майбутнє і переживаємо, чи впорається вона, коли нас не буде поруч. Коли немовля плаче вночі, мама, звичайно, розуміє, що йому погано, але пам’ятає, що хороші батьки повинні привчити дітей до розставання – адже це навчить їх спиратися на власні сили».
У східних культурах таке ставлення до дітей викличе занепокоєння. Там вважають, що спільний сон неймовірно корисний для дітей, у яких тільки формуються соціальні відносини. «В Японії вірять, що завдяки спільному сну діти краще відчувають свою приналежність до суспільства. Малюки, чиї потреби передбачали батьки, які спали поруч, перетворюються в чуйних і сприйнятливих людей. Японці не вважають прихильність малюка до матері нездоровою залежністю.
Навпаки, в ній бачать основу для розвитку важливих навичок, які допоможуть дитині досягти успіху в дорослому житті». Професори психології Каліфорнійського університету в Ірвайні Мерет Келлер і Венді Голдберг провели соціологічне опитування серед школярів та їхніх батьків. Результати здивували всіх. Дійсно, діти, які спали окремо і вміли засинати самі, швидше опановували деякі побутові навички. Але в сім’ях, де практикували спільний сон, діти виросли більш самостійними і самодостатніми. Вони з легкістю вирішують проблеми з однолітками і чудово себе почувають в незнайомій обстановці.
У книзі описані результати дослідження: «У своєму дослідженні професор Голдберг і Келлер довели, що глибока прихильність і почуття безпеки, що встановилися між батьками і дітьми під час спільного сну вночі, закладали психологічну основу для незалежного поведінки протягом дня». Я повністю згідна з висновками в книзі Христини Гросс-Ло.
Якщо дитина не може спати сама, значить, їй страшно і вона шукає захист. Неважливо, дівчинка це чи хлопчик.
Причин може бути мільйон – від темної кімнати до браку уваги. Можна звернутися до психолога і з’ясувати причини дитячих страхів. Іноді дітям не вистачає батьків протягом дня і вони компенсують це спільним сном. Ні в якому разі не можна сварити, шантажувати або насильно закривати дитину одну в кімнаті! Ситуацію потрібно відпустити, нехай все йде своєю чергою. Діти повинні відчувати себе в безпеці, а батьки зобов’язані це забезпечити.
Скільки в світі дітей – стільки способів виховання.
Не всі методики ідеальні й нехай багато хто не погодиться, але я не вважаю спільний сон чимось дивним або потенційно небезпечним. Моя чуйна дитина доводить зворотне. Як ви вважаєте, чи можна дітям спати з батьками? Невже сучасні батьки ліниві й безвідповідальні або, навпаки, чуйні і розуміючі? Поділися своєю думкою в коментарях!