17 січня – Феоктистів день: обряди, традиції та народні прикмети
17 січня в православ'ї день пам'яті преподобного Феоктиста, ігумена Кукумского. За народним календарем дата отримала назву Феклістів день, інформує Ukr.Media.
Хто такий святий Феоктист?
Дуже мало відомостей про життєвий шлях Феоктиста. Відомо, що в Сицилії біля міста Кукума біля підніжжя гори Каккаве він заснував обитель святого Миколая.
В його монастирі мешкали грецькі ченці, що втікали від переслідувань іконоборців. Свій земний шлях Феоктист закінчив мирно близько 800 року. На іконах його зображають у вигляді старця з звуженою бородою і в ризі.
Обряди й традиції цього дня
Феклістів день вважається останнім у різдвяних святках. Посиденьки, розваги і дівочі ворожіння завершувалися, наставав час строгих звичаїв, трудових буднів, смирення.
17 січня було прийнято загадати бажання, вийти вночі на вулицю і подивитися на зоряне небо. Якщо ківш Великої Ведмедиці виявиться справа, значить, загадане збудеться.
У випадку, коли бажання загадує незаміжня дівчина, і справа виявляється Чумацький шлях, значить, в цьому році вона точно під вінець піде.
Є ще один спосіб загадати бажання та дізнатися, чи збудеться вона.
Подумайте про заповітні мрії, і після цього покличте свою кішку. Якщо вона переступить поріг лівою лапкою, все здійсниться, якщо правою, то поки ні, доведеться почекати.
Женіть сьогодні з хати нечисту силу
У Феклістів день на Русі було прийнято всім селом виганяти біса. У народі представляли його, як злу істоту, покриту темною шерстю. Вважалося, що в цей день нечисть по землі нагулюється і геть відправляється, тому намагається якомога більше нашкодити людям.
Наші пращури 17 січня інсценували вигнання нечистої сили. Один з мужиків вдягав кожуха хутром назовні (ніби чорт), інші кидались на нього, розмахуючи кочергами і полінами. Він тікав, скидав по дорозі з себе кожух і повертався до народу вже в нормальному людському образі.
Святкуючи перемогу над чортом, люди розводили багаття і стрибали через нього. Вірили, кому вдасться перестрибнути, той здоров'я на весь рік збереже і щастя знайде.
Є багато ефективних способів, як сьогодні прогнати нечисту силу з дому:
1. Дуже хороший оберіг - гілки крушини, які освятили у храмі на Трійцю, розвісьте їх над віконними і дверними прорізами. А трійкові гілки берези просто розставте у декоративних вазах по всьому будинку.
2. Треба взяти в руки ікону і обійти з нею навколо житла, читаючи молитви.
3. Над вхідними дверима закріпіть гілку осики, ніякий енергетичний вампір в будинок не пробереться. А якщо в спальні поставити кілька осикових гілок, вас не мучитимуть нічні кошмари.
4. Добре допомагає обкурювання житла вересом, ялівцем.
5. Не можна відкривати на ніч кватирки в будинку, особливо з півночі до третьої години ранку, коли саме час розгулу нечистої сили. Якщо дуже жарко в будинку, то вбийте по кутах кватирки чотири гвоздика або голки, і натягніть між ними хрест-навхрест нитки. Тепер можна відкрити кватирки, злі духи через хрест не полізуть.
6. Дуже добре від нечисті захищає крейда, недаремно в старовину стіни білили. Зараз звичайно не знайти таких стін, у всіх поклеєні шпалери. Але можна зверху них намалювати крейдою невеликі хрестики, краще всього це зробити над вікнами і дверима.
А щоб себе захистити від псування і пристріту, треба в Феклістів день вшити в ладанку трохи будяка, і носити такий оберіг на шиї поруч з натільним хрестиком.
Народні прикмети 17 січня
Якщо 17 січня гілки дерев густо вкриті снігом, отже, наступний рік буде вдалим для бджолярів.
Червона зоря сьогодні віщує вітряну погоду.