Чоловіки краще за жінок пам'ятають пережитий біль
Канадські учені провели серію експериментів з мишами і людьми і з'ясували, що сприйняття болю залежить від статі. Спогади про минулі больові відчуття посилили суб'єктивне переживання болю у чоловіків (і мишей-самців), але не у жінок (і мишей-самок), інформує Ukr.Media.
На першому етапі експерименту, описаного в новій роботі, опублікованій в журналі Current Biology, людям і мишам завдавали несильні больові відчуття, прикладаючи гарячий предмет до передпліччя у людей і задніх лап у мишей. Суб'єктивне відчуття рівня болю люди оцінювали за стобальною шкалою, а для мишей виставляли оцінки залежно від того, як швидко вони відходили від джерела тепла. Майже відразу випробуваним робили боляче вдруге. Людей просили 20 хвилин робити вправи з рукою, щільно перетягнутою манжетом (це виявилося досить боляче, лише 7 з 80 випробуваних дали оцінку менше 50 балів за стобальною шкалою). А мишам робили ін'єкцію розведеною оцтовою кислотою, що викликало біль у животі, яка тривала близько півгодини.
На наступний день люди поверталися в ту ж кімнату, а мишей поміщали в той же контейнер. І повторювали перший експеримент з прикладанням тепла. Температура була на тому ж рівні, але суб'єктивне відчуття болю у чоловіків (і самців мишей) виявилося сильнішим, ніж у перший раз, і сильнішим, ніж у представниць жіночої статі.
Вчені припустили, що справа в спогадах і очікуванні нового болю. Щоб перевірити цю гіпотезу,за допомогою додаткового експерименту частині мишей ввели препарат, що блокує роботу пам'яті. І в цьому випадку повторний експеримент в тому ж контейнері не змінив сприйняття болю.
Автори роботи вважають, що відкриття допоможе просунутися в розробці методів боротьби з хронічним болем, оскільки, як вважається, великий внесок у цей феномен вносить саме спогад про біль (і її очікування, відповідно).