Корисні властивості зеленого чаю для здоров'я та побічні ефекти
Зелений чай, що походить з Китаю та Індії, відомий своєю користю для здоров'я протягом століть у всьому світі, інформує Ukr.Media.
Чай є найбільш поширеним напоєм у світі після води. Однак, 78 відсотків чаю, який споживається в усьому світі, є чорним, і лише близько 20 відсотків - зеленим.
Всі види чаю, крім трав'яного чаю, заварюють з сухого листя куща Camellia sinensis. Рівень окислення листя визначає тип чаю.
Зелений чай виготовляється з неокисленого листя і є одним з найменш оброблених видів чаю. Тому він містить масу антиоксидантів та корисних поліфенолів.
Користь для здоров'я зеленого чаю
Нижче наведено переваги для здоров'я, які ми можемо отримати з зеленого чаю. Зелений чай використовувався в традиційній китайській та індійській медицині для боротьби з кровотечею і загоєнням ран, сприяння травленню, поліпшення роботи серця і психічного здоров'я, регулювання температури тіла.
Недавні дослідження показали, що зелений чай може потенційно мати позитивний вплив на все, від втрати ваги до захворювань печінки, діабету 2 типу та хвороби Альцгеймера.
Зелений чай і профілактика раку
За даними Національного інституту раку, поліфеноли в чаї зменшують ріст пухлини і можуть захистити від пошкоджень, викликаних ультрафіолетовим випромінюванням.
У країнах, де споживання зеленого чаю є високим, рівень захворюваності на рак є більш низькою, але поки що неможливо точно стверджувати, чи це зелений чай, який запобігає раку в цих конкретних популяціях або інші фактори способу життя.
Деякі дослідження також показали позитивний вплив зеленого чаю на наступні типи раку:
- грудей
- сечового міхура
- яєчників
- кишечника
- стравоходу
- легень
- простати
- шкіри
- шлунку
Дослідники вважають, що саме високий рівень поліфенолів в чаї допомагає вбити ракові клітини і зупинити їх зростання. Однак точні механізми, за допомогою яких чай взаємодіє з раковими клітинами, невідомі. Але інші дослідження не виявили, що чай може зменшити ризик розвитку раку. Кількість чаю, необхідного для профілактики раку, також широко варіюється в дослідженнях - від 2-10 чашок на добу.
Користь зеленого чаю для серця
Споживання зеленого чаю пов'язане зі зниженням смертності внаслідок всіх типів серцево-судинних захворювань.
У дослідженні взяли участь понад 40 тисяч японціву віці від 40 до 79 років протягом 11 років, починаючи з 1994 року.
Учасники, які випивали щонайменше 5 чашок зеленого чаю на день, мали значно менший ризик порушення роботи серця, ніж ті, хто випивав менше однієї чашки чаю в день.
Зелений чай містить катехіни, поліфенольні сполуки, які мають захисну дію для серцево-судинної системи.
Зелений чай і зниження холестерину
Встановлено, що споживання зеленого чаю, як у вигляді напою, так і у формі капсул призводить до значного скорочення "поганого" холестерину.
Зелений чай і ризик інсульту
Пиття зеленого чаю або кави на регулярній основі пов'язано зі зниженням ризику інсульту. Звичайно, не потрібно забувати про правильний спосіб життя.
Зелений чай і втрата ваги
Зелений чай може сприяти невеликій втраті ваги у дорослих.
Зелений чай і запальні захворювання шкіри
Зелений чай допомагає у лікуванні шкірних захворювань, таких як псоріаз і лупа. У людей з цими хворобами зафіксовано надто швидке виробництво клітин шкіри. У тих, хто пив зелений чай, сповільнювався ріст клітин шкіри.
Пам'ять і вплив зеленого чаю
Дослідження свідчать про те, що зелений чай може підвищити когнітивні функції нашого мозку, зокрема робочу пам'ять. Зелений чай може бути перспективним у лікуванні когнітивних порушень, пов'язаних з нейропсихічними розладами, такими як деменція.
Інші дослідження показали, що зелений чай може бути корисним для запобігання розвитку карієсу, стресу, хронічної втоми, лікування шкірних захворювань і поліпшення перебігу артриту за рахунок зменшення запалення.
Необхідні подальші дослідження, щоб закріпити ці теорії.
Види зеленого чаю
Зелений чай доступний у багатьох видах, включаючи:
- бутильований і підсолоджений цукром або штучним підсолоджувачем
- в окремих чайних пакетиках
- в листках
- розчинний
- у вигляді добавок, які продаються у формі капсул або рідких екстрактів.
Звичайно, що найкорисніший є листовий чай.
Побічні ефекти зеленого чаю
Є небагато або взагалі не відомі побічні ефекти або протипоказання до вживання зеленого чаю для дорослих. Однак слід пояснити наступні ризики або ускладнення:
- Чутливість до кофеїну - ті, хто є дуже чутливим до кофеїну, можуть відчувати безсоння, тривогу, дратівливість, нудоту або розлад шлунка.
- Розріджувачі крові - ті, хто приймає розріджувачі крові (антикоагулянтні препарати), повинні пити зелений чай з обережністю через вміст вітаміну К. Рекомендується також уникати зеленого чаю та аспірину, оскільки вони обидва зменшують ефективність тромбоцитів
- Інші стимулятори - при застосуванні з стимулюючими препаратами, зелений чай може підвищити артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень. Добавки зеленого чаю містять високий рівень активних речовин, які можуть викликати побічні ефекти і взаємодіяти з іншими травами, добавками або ліками.
Завжди проконсультуйтеся з лікарем перед початком прийому будь-якої трави або добавки.