Ми розкрили 10 кухонних міфів, які так полюбляють наші мами
Міф № 1. Щоб тісто було пишнішим, соду потрібно погасити оцтом
Щоб розвіяти цей міф, ми не почали пекти булочки, а просто згадали уроки хімії. Отже, для того, щоб сода проявила себе у якості розпушувача, їй потрібне кисле середовище. Але радянські господині чомусь вирішили гасити соду оцтом (мабуть, він найчастіше був під рукою). В результаті реакції виділяється вуглекислий газ – він і повинен додати тісту пишності. Біда в тому, що вуглекислий газ випаровується, перш ніж потрапляє до тіста.
В ідеалі потрібно змішувати соду з сухими інгредієнтами, а кислоту – з рідкими і потім вже швидко замішувати обидві частини і випікати. Тільки от у якості кислоти все ж краще використати не оцет, а сметану, кефір або лимонний сік. Або просто купити пакетик розпушувача для тіста. А цей дідівський спосіб краще залишити у минулому.
Висновок: не працює.
Міф № 2. Щоб яйця легко очистити від шкаралупи, після варіння потрібно покласти їх у холодну воду
Зварити яйце круто так, щоб шкаралупа добре очистилась – ціле мистецтво. Одного лише занурення яєць у холодну воду точно недостатньо.
Шеф-кухар Кенджі Лопес-Альт за останні декілька років зварив тисячі яєць, щоб знайти ідеальну технологію приготування. Він радить опускати яйця у воду, що кипить, а не в холодну, як усі звикли. Ми так і зробили: яйця дійсно очищались краще, коли їх варили у воді, що кипить. Проте варто бути уважним: через різницю в температурі яйця можуть просто тріснути.
Ось ще декілька таємниць:
чим свіжіше яйце, тим складніше його очистити від шкаралупи;
готові яйця покладіть у крижану воду мінімум на 15 хвилин, а потім очистіть їх під холодною проточною водою;
а щоб яйця 100 % не тріснули, спробуйте зварити їх на пару – Кенджі стверджує, що це ідеальний спосіб приготування.
Висновок: працює, але при дотриманні інших правил.
Міф № 3. Щоб брудна каструля легко очистилась, потрібно прокип’ятити в ній сольовий розчин
Старі кулінарні книги радять господиням очищати каструлю, яка пригоріла, наступним чином: додати води, щедро посолити і прокип’ятити. На жаль, ця порада анітрохи не полегшила долю нашої нещасної сковорідки: пригар як був, так і залишився. До того ж їдка кашка з солі шкідлива для нержавіючої сталі.
Набагато ефективнішим виявився простий спосіб: замочити каструлю в теплій воді, залишити на ніч і вранці вона очиститься набагато краще, як би ви її не забруднили.
Висновок: не працює.
Міф № 4. Щоб руки і посуд не тхнули рибою, варто сполоснути їх холодною водою, а потім протерти оцтом або лимоном
Запаху риби важко позбутись, бо навіть миючі засоби не завжди допомагають. Стара добра порада працює на славу: сполощіть проточною водою робочі поверхні, а потім протріть їх лимонним соком. Слабкий розчин оцту також допомагає розв’язати цю проблему.
Висновок: працює.
Міф № 5. Щоб сир не обвітрювався, потрібно зберігати його не у харчовій плівці, а у пергаментному папері
При купівлі сир, звичайно, обгортають у харчову плівку, і більшість у ній же його зберігає. Але говорять, що пергаментний папір набагато краще підходить для зберігання продуктів, у тому числі і для сиру.
Один шматочок ми запакували у харчову плівку, інший – у пергаментний папір, а потім залишили їх в холодильнику на 3 дні. Результат нас здивував: у папері сир дуже сильно обвітрився і став сухим, у харчовій плівці залишився цілим і неушкодженим.
Мабуть, краща порада – все-таки якнайскоріше з‘їсти сир, перш ніж він почне псуватись.
Висновок: не працює.
Міф № 6. Щоб порізати цибулю без сліз, потрібно замочити ніж у холодній воді
З цибулею завжди багато тяганини: то вона розвалюється під час нарізання, то примушує заливатись сльозами. Радять нарізати цибулю мокрим ножем, періодично змочуючи його.
Порада загалом працює, але все залежить від “пекучості” цибулини і чутливості ваших очей: нам було дуже складно встояти і не проронити декілька сльозинок, незважаючи на всі вжиті заходи. Але і замочувати ніж у воду кожну хвилину не зовсім зручно.
Висновок: в цілому працює.
Міф № 7. Щоб картопля після варіння добре чистилась, то її потрібно на декілька хвилин залишити у крижаній воді
Коли картоплю зварять, зливають зайву воду, дають їй гарненько охолонути і тільки потім починають чистити. Але зайняття це невеселе: шкірка чиститься погано і липне до пальців.
Щоб полегшити процедуру, існує наступний спосіб: відварену картоплю опускають у крижану воду на декілька хвилин, а потім чистять. І він прекрасно працює: картопля як треба охолоджується, а через вологу шкірка знімається без проблем. Тільки є декілька “але”: овочі стають трохи водянистими і не кожній хазяйці сподобається такий спосіб. Правда, ми не помітили великої різниці ні за виглядом, ні за смаком. Може, ми просто не вміємо готувати?
Висновок: працює.
Міф № 8. Щоб швидко охолодити гарячий напій, варто помістити його в таз із льодом, посипаним сіллю
Тут працює проста фізика: при додаванні солі лід тане, але його температура знижується. Ця суміш дійсно здатна за лічені хвилини охолодити гарячий напій – наш компот став майже крижаним приблизно за 5 хвилин.
Висновок: працює.
Міф № 9. Щоб цибуля не гірчила, потрібно залити її окропом
Ніхто не любить гіркий смак цибулі у стравах. “Знешкодити” його можна таким чином: після того, як ви порізали цибулю, помістіть її у невелику посудину і облийте окропом. Залиште буквально на 1-2 хвилини, а потім злийте воду. Цибуля справді зовсім не гірчить – ми перевіряли.
Висновок: працює.
Декілька порад для нарізання цибулі
Іноді шкірка занадто щільно прилипає до цибулини. Щоб не панькатись і не чистити її ножем, просто зніміть верхній шар разом з шкіркою. Ми спробували – це справді працює.
Не зрізуйте “хвостик” цибулини : за нього дуже зручно триматись під час нарізки. Ну, а потім його можна просто викинути.
Якщо ви не хочете втратити пальці – ніколи не тримаєте цибулину так, як на картинці ліворуч – занадто високий ризик порізатись. Зігніть пальці та щільно тримайте цибулину – так ви вбережете руки і навчитеся нарізати як справжній шеф.
Міф № 10. Щоб авокадо не потемніло, необхідно зберігати його разом зі шматочком цибулини
Більшість знає, якщо залишити половинку авокадо в холодильнику хоча б на добу, воно швидко починає темніти. Щоб уникнути цього, деякі хазяйки радять зберігати авокадо разом зі шматочком цибулини.
Ми перевірили цей простий спосіб і ось що виявили через 3 дні: цибулина ніяк не зберегла зовнішнього вигляду плоду. До того ж половинка авокадо отримала легке цибульне амбре, що навряд чи може принести радість. Швидше за все, авокадо не потемніло через щільно закритий пакет і цей спосіб зберігання ми наполегливо рекомендуємо.
Висновок: не працює.