«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

Ми зібрали факти про ліки, після яких виникають сумніви, чи правильно ми взагалі ними лікуємося

Давньоримському філософові Луцію Сенеці належить наступний афоризм: “Певні ліки небезпечніші, ніж самі хвороби”. З цим складно не погодитися, але тільки шляхом перевірок і помилок людство створює високоефективні медичні препарати, які рятують життя. А в процесі таких відкриттів відбувається немало курйозних випадків, цікавих подій і оригінальних рішень.

1. Вазелін – рідина, що чистить і укріплює
Вазелін став відкриттям хіміка Роберта Августа Чезбро і спочатку рекламувався, як засіб для виведення плям і послаблювальний засіб. Незабаром винахідник зробив висновок, що вазелін – це прекрасні ліки від багатьох хвороб і рекомендував їсти його кожен ранок по 1 ч. л. Що цікаво, Чезбро сам дотримувався цієї поради і дожив до 96 років.


2. Кетчупом лікували екзему і облисіння
У 1820-1830 роках кетчуп в США продавався в аптеках як ліки від облисіння, екземи і болів у шлунку і навіть був запатентований як лікарський препарат. Каротиноїдний пігмент лікопен, що входить до складу томату, дійсно корисний для здоров’я, а в кетчупі його вміст вищий, ніж у свіжих помідорах. Сьогодні кетчуп вже не вважають ліками, а купити лікопен можна у будь-якій аптеці.


3. Obecalp – ліки для дітей
При скаргах на легке погіршення здоров’я у дітей американські лікарі іноді призначають засіб Obecalp (“Обецалп”), активною речовиною якого є цукор. Про незвичайний лікувальний ефект засобу легко здогадатися, прочитавши назву препарату навпаки – placebo (плацебо).

Ідея створення такого препарату належить австралійському лікареві Майклу Акстенсу, а сама назва уперше згадується в рецептах, які виписували псевдо-хворим лікарі з Каліфорнії.


4. Розчин барвника діамантового зеленого або зеленка – тільки в країнах колишнього СРСР
Розчин барвника діамантового зеленого (так звана зеленка) в якості антисептика застосовується лише на пострадянському просторі. У Європі зеленка не заборонена, але її не використовують, оскільки ніхто не провів наукових досліджень щодо її канцерогенних властивостей. Зеленку в США зараз пов’язують швидше з політичними акціями, ніж з антисептичними властивостями, а порізи і рани у дітей часто змащують бепантеном.

Втім, цитрамон, корвалол, валідол і арбідол теж навряд чи вдасться знайти в аптеках за межами країн колишнього СРСР.


5. Coca – Cola і Dr Pepper теж родом з аптеки
Фармацевт з Атланти Джон Пембертон отримав поранення на громадянській війні. Прагнучи вилікувати свою нервозність і головні болі, він створив напій, який змішувався з газованою водою. Мікстуру визнали ефективною і почали продавати в аптеках. Так в 1886 році була винайдена Coca – Cola.

Інший фахівець, Чарльз Олдертон, в 1885 році винайшов Dr Pepper. Він любив запахи аптеки і фруктові аромати і змішуючи різні сиропи з газованою водою з фонтану у своїй аптеці, він створив всесвітньовідомий напій.


6. Смішні побічні ефекти від прийому ліків
Фармацевтична компанія “ГлаксоСмітКляйн” повідомляє цікавий факт: побічними ефектами від прийому ліків “Ропінірол”, який використовують при лікуванні хвороби Паркінсона, можуть стати підвищений сексуальний потяг і пристрасть до азартних ігор.
Лікарський препарат “Мефлохін”, яким лікують малярію, може викликати побічні ефекти у вигляді галюцинацій і бажання вчинити суїцид.
Побічним ефектом від дії снодійного “Золпідем” є бажання готувати їжу під час сну, а також керувати автомобілем у сонному стані.
Антидепресант “Кломіпрамін” має украй цікавий побічний ефект: 5 % людей, що приймають цей препарат, відчувають оргазм коли позіхають.


7. Цікаві факти про контрацептиви
Використовувати гормони для перешкоджання небажаній вагітності в 1931 році уперше вирішив австрійський біолог Людвіг Хаберландт. При створенні перших контрацептивів джерелом гормонів були тварини. Приміром, для вироблення етилестрадіолу використовувалися яєчники свиней. Незабаром гормон прогестерон навчилися синтезувати штучно.

У одній пігулці перших контрацептивів було стільки ж гормонів, скільки зараз в цілій упаковці на один цикл прийому. Страшно уявити, яким це було ударом для ендокринної системи жінки.


Бонус: неймовірний випадок з життя царя
Те, як боялися в давнину людей, що підсипали отрути, як і самих отрут, наочно демонструє історія царя Понта Мітридата VI. Побоюючись бути отруєним ворогами, він з дитинства привчав свій організм до різних отрут, регулярно приймаючи їх в невеликих дозах.

Коли ж Мітридату захотілося покінчити з життям, він спробував отруїтися, але у нього нічого не вийшло. До кінця невідомо, правда це або вигадка, але і до цього дня звикання до отрут в токсикології називають мітридатизмом.

Який з цих фактів виявився для вас найнесподіванішим? Якби ви могли створити ліки від будь-якої хвороби, щоб це було? Діліться в коментарях.


Джерело

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі