10 правил грошового етикету, якими ми часто нехтуємо
Перевірте себе: чи знаєте ви, як розраховуватися з друзями в ресторані, збирати на подарунок колегам або йти від недоречних запитань?
Не коментуйте чужі витрати і вибір
Обговорювати те, як інші люди витрачають свої гроші, не тільки нечемно, а й безглуздо. Якщо ви запрошуєте людину поїхати з вами відпочивати, а вона відмовляється, ваші коментарі на кшталт «Ну, у тебе зарплата вдвічі більше моєї, поїхали!» не змінять її рішення, а ось взаємини можуть зіпсувати. Ви можете не знати, в якій фінансовій ситуації насправді знаходиться ваш друг (борг, кредит, збір на операцію тощо), навіть, якщо ви дуже близькі.
Крім того, утримуйтеся від засудження чужих витрат, і вже тим більше за спиною у людей. Так, вам можуть здаватися безглуздими походи колеги до дорогого перукаря, адже за ті ж послуги можна платити в 2 рази менше. Так, ви б витратили ці гроші по-іншому. Але це її вибір і гроші, а не ваші.
Враховуйте фінансове становище друзів, коли плануєте спільні розваги
Якщо ви знаєте, що ваша подруга виплачує кредит або відкладає на відпочинок, не варто наполягати на відвідинах дорогого ресторану. Краще запитайте її, куди б вона хотіла піти: так їй не доведеться відмовлятися, а ви не відчуєте себе зніяковіло.
Враховуйте бюджет кожної людини, якщо ви плануєте купити спільний подарунок
Якщо ви організуєте збір на подарунок від друзів або колег, не варто думати, що одна і та ж сума буде оптимальною для кожного. Уявіть: хтось міг закласти в бюджет витрати на подарунок в 500 гривень, а від нього зажадають 1 000. А для когось збір і зовсім може стати несподіванкою. Тому краще заздалегідь дізнатися у кожного, скільки він готовий витратити, і виходити вже з цієї інформації.
Стежте за тим, щоб рахунок в ресторані дійсно ділився по-чесному
Коли ви ділите рахунок на велику компанію в ресторані або барі, переконайтеся, що серед вас немає людей, які майже нічого не їли і не пили. Комусь могло не сподобатися замовлена «на усіх» страва, а хтось міг відмовитися від вина. Ніхто не хоче переплачувати за чужі закуски або напої, тому в такому випадку простіше кожному заплатити за себе.
Якщо ви звертаєтеся один до одного за послугою, оплачуйте її, бо це міг бути будь-який інший професіонал
Так, цей чудовий фотограф або швачка — ваш друг, але ваші взаємини не надають вам автоматичної знижки. Людина витрачає свій час і ресурси, щоб зробити щось для вас, тому відповідно оплачуйте її працю.
Не скаржтеся на фінансові проблеми друзям, які заробляють менше за вас
Ви давно хотіли придбати новий телевізор, а тут так недоречно піднялися ціни. Так, це неприємно, але ще неприємніше — вислуховувати подібні скарги, коли ви вже 2 місяці не можете купити звичайну мікрохвильовку. Отож утримайтеся від таких обговорень, якщо не хочете, щоб ваш друг почувався ще гірше.
Взагалі, варто запам’ятати універсальне правило: незважаючи на вашу обізнаність про дохід, борги, витрати або кредити близьких, завжди обговорюйте фінансові теми з обережністю і розумінням.
Не питайте інших людей, скільки коштують їхні речі
Люди ледь-ледь запам’ятовують, що неввічливо цікавитися чужою зарплатою, але не соромляться задавати інші подібні питання: «За скільки знімаєте квартиру?», «Дорогі туфлі?», «Скільки путівка коштувала?» Просто запам’ятайте, що, ставлячи такі питання, ви можете поставити співрозмовника в незручне становище. Забудьте про них, а якщо ваша цікавість не дає вам спокою ні вдень, ні вночі — просто пошукайте у інтернеті ціни на речі, які вас цікавлять.
Якщо такі питання задають вам, то пам’ятайте, що ви не зобов’язані відповідати на них. Досить ввічливо сказати: «Мені б не хотілося це обговорювати». Або ж можна поставити зустрічне запитання: «А чому ви питаєте?»
Завжди віддавайте борг у термін
В ідеальному світі ніхто не позичає, але, якщо вам довелося брати гроші в борг, обов’язково скажіть, коли готові їх віддати і дотримуйтесь цього терміну. Якщо не знаєте, коли зможете повернути гроші, то так і скажіть. Не ображайтесь на відмову: дружба дружбою, а спонсорувати вас ніхто не зобов’язаний.
Не давайте в борг лише з почуття обов’язку
Деякі люди дотримуються правила не позичати в борг друзям і родичам, і частково в цьому є раціональне зерно. Якщо ж ви нічого не маєте проти цієї практики, переконайтеся, що ситуація не зашкодить ні вашому бюджету, ні взаєминам. Краще відмовити другові, ніж згодом втратити його через проблеми з поверненням грошей.
Звичайно, ви не зобов’язані виправдовуватися, але, якщо ви соромитеся відмовити близькій людині, скажіть, що виплачуєте кредит чи відкладаєте на велику покупку.
Не вчіть інших розпоряджатися грошима
Можливо, ви просто хочете допомогти людині, але не варто вчити інших розпоряджатися їхніми ж коштами. Може, ви й справді знаєте, як краще накопичувати або уникати кредитів, але вашим фінансовим порадам зрадіють тільки тоді, коли прямо про це попросять. В інших випадках це викликає лише роздратування.
Як правило, у грошових питаннях достатньо просто дотримуватися тактовності. Намагайтеся дотримуватися цього простого правила, а якщо хтось його порушує — не бійтеся відстоювати особисті межі.