12 ознак того, що ви розумніші, ніж більшість людей
1. Ви лівша (або амбідекстр)
У своїй рецензії 1995 року журналіст з New Yorker Марія Коннікова (Maria Konnikova) описує експеримент, який проводився серед лівшів і правшів: «Лівші виявилися вправніші при об’єднанні двох об’єктів новими способами. Наприклад, використовували глобус і жерстяну банку, щоб зробити шпаківню. Вони також досягли успіху в групуванні списків слів під загальними категоріями».
Згодом вчені пов’язали ліворукість з «розбіжним мисленням» — формою творчості, яка дозволяє генерувати нові ідеї. Те ж можна сказати про амбідекстрів — людей, у яких однаково розвинені обидві руки.
Тому, якщо ви правша, спробуйте виконувати деякі повсякденні речі лівою рукою, і навпаки. Такі дії зачіпають нерозвинені області мозку.
2. Ви часто переживаєте навіть через дрібниці
В одному дослідженні вчені попросили 126 учнів молодших класів заповнити анкети, в яких слід було вказати, як часто вони переживають, звертають увагу на чутки чи думають про ситуації, які їх турбують.
Виявилося, що діти, які хвилювалися більше за інших, набрали більше балів за мірками невербального інтелекту в наступних тестах. Вчені пов’язують це з тим, що ті люди, які хвилюються серйозніше ставляться до виконання роботи та її якості, ніж всі інші.
3. Ви любите пожартувати
Ще одне цікаве дослідження провели в Університеті Нью-Мексико. Там 400 студентів пройшли тести, які виміряли здатність до міркування і вербальний інтелект. Після проходження тестів студентів попросили придумати підписи до декількох картинок з мультфільмів.
Ці підписи були розглянуті незалежними оцінювачами, і виявилося, що 86 % розумних студентів (які набрали найбільше балів у тесті) вибрали підписи з гумором і жартами. Пізніше було проведено подібне дослідження, але вже серед коміків, і всі вони набрали більше середнього по показниках у тестах на вербальний інтелект.
До чого все це? Як вважають вчені, гумор впливає на інтелект. Як би тримає мозок і нервову систему в тонусі, тим самим роблячи нас розумнішими.
4. Ви допитливі до неподобства
«Допитлива дитина швидше стане новатором в житті, ніж та, хто просто намагається зазубрити матеріал», — говорять вчені з Лондонського університету психології.
Професор Томас Чаморро-Премузі (Tomas Chamorro-Premuzi) в Harvard Busines Review розмірковує, як цікавість і «голодний розум» роблять нас розумнішими. Ось що він каже: «Цікавість з дитинства підвищує у дитини інтерес до науки і мистецтва як засобу пізнання і самовираження».
В одному великому британському дослідженні вчені стежили за 6 000 людей, народжених за останні 50 років. І дізналися, що 11-річні, які набрали більше очок в тесті на IQ, виявилися більш відкритими для досвіду (допитливими) у дорослому віці.
5. Ви сова
Якщо ви сова, цілком імовірно, що ваш рівень інтелекту вище середнього. Як вважають вчені, це може бути пов’язано з тим, що активність мозку настільки висока, що він кидає виклик звичайним щоденним біоритмам.
В одному дослідженні, опублікованому в журналі Personality and Individual Differences, розглядався зв’язок між дитячим інтелектом і звичками сну серед тисяч молодих людей. З’ясувалося, що більшість розумних людей люблять прокидатися пізніше як у будні, так і у вихідні. Інше схоже дослідження розглянуло 400 новобранців ВПС США і дало аналогічні результати.
6. Ви вкрай вразливі або часто відволікаєтеся
Якщо ви часто відволікається на повідомлення із соціальних мереж, перерву на чай або навіть під час розмови, то ви можете бути розумнішими за інших. Принаймні так кажуть вчені.
Згідно з новим дослідженням, чим складніше людині тримати свій розум зосередженим, тим розумніша людина. Як пояснюють, все це пов’язано з високою мозковою активністю, яку буває складно тримати під контролем.
7. Ви багато ходите
Американські вчені провели статистичне дослідження і з’ясували, що жителі міст, в яких більше пересуваються пішки, мають інтелектуальний показник вищий, ніж люди, які живуть в містах, де переважають автомобілі та інший транспорт. Той же самий результат був при дослідженні окремих пішохідних районів у великих містах.
8. Ви усвідомлюєте, як багато ви ще не знаєте
Існує дослідження Джастіна Крюгера (Justin Kruger) і Девіда Даннінга (David Dunning), яке стало класичним в соціальній психології. Висновок з нього такий: чим менше розумніша людина, тим більше вона переоцінює свої когнітивні здібності.
Кажучи іншою мовою, розумні люди не бояться говорити «я не знаю». Якщо вони не знають, то вони можуть дізнатися. Тому якщо у вашій голові постійно виникають питання і ви не боїтеся їх ставити, то, ймовірно, ви розумніший за багатьох.
9. Ви відмінно контролюєте себе
Розумні люди здатні подолати імпульсивність і придушити емоції. Також вони думають про наслідки, перш ніж почнуть щось робити.
В одному відомому психологічному дослідженні учасників попросили вибрати між двома винагородами: менше грошей, але зараз або більше грошей, але через рік. Результати показали, що учасники, які вибрали більше грошей, але потім, тобто ті, хто мали високий рівень самоконтролю, набирали більше балів в різних тестах і домагалися більшого успіху в майбутньому.
10. Ви часто прокрастинуєте
На думку дослідників, люди, які легко знаходять привід пропустити тренажерний зал, мають більш високу потребу в пізнанні.
Більшість розумних людей схильні відкладати виконання завдань на потім, це не раз відзначали багато відомих вчених. Наприклад, психолог Адам Грант (Adam Grant) каже, що прокрастинація — ключ до інновацій, а той же Стів Джобс умів використовувати прокрастинацию стратегічно, даючи мозку відпочивати і перемикаючись на зовсім інші завдання.
11. Ви постійно щось жуєте
Відомо, що жування жуйки підвищує мозкову активність і концентрацію, хоч і всього на 20 хвилин. Однак нещодавно вчені з’ясували, що звичка постійно щось жувати властива багатьом розумним людям. Як вони вважають, коли ми жуємо щось, наш мозок відкритий для роздумів і самоаналізу.
12. Ви час від часу засинаєте протягом дня
Відомо, що великий геній Леонардо да Вінчі практикував поліфазний сон. Він спав по 20-30 хвилин кожні 4 години. Навіщо він це робив?
Справа в тому, що у розумних людей мозок працює більш інтенсивно, тому швидше стомлюється, але і швидко перезаряджається. Щоб скинути втому і подивитися на проблему з іншого боку, потрібно «перезавантажити» мозок. Тобто подрімати, нехай навіть 20 хвилин.
Джерело