14 січня - Новий Рік за старим стилем, або свято Василя
14 січня українці святкують кілька свят. Перше – свято на честь Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії. Церковні джерела характеризують його як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Також Василія Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям.
І нарешті, 14 січня – також перший день Нового року за старим стилем. Переддень Нового року своєю обрядовістю нагадував переддень Різдва та в народі називався Щедрим Вечором, що пов’язано зі звичаєм готувати багатий святковий стіл, який обов’язково прикрашали скоромні страви. На Новий рік, як і на Різдво, носили «вечерю», але Цього разу не родичам і знайомим, а лише сільській бабі-повитусі.
Традиції та звичаї святкування 14 січня в Україні
Характерною прикметою новорічного свята в Україні було й щедрування – давній народний звичай церемоніальних обходів хат із побажанням щастя членам сім’ї та розквіту господарства.
На відміну від колядування, обряд щедрування завжди був в Україні справді народним, позацерковним та незначною мірою відчув на собі вплив християнської церкви. Звідси і його радісне, оптимістичне звучання.
До кінця XIX ст. обряд щедрування, увібравши в себе національний колорит та менталітет нашого народу, став явищем народної художньої творчості й таким зберігся і до сьогодні. Далі читайте, як перший день Нового року приходив у оселі українців.
Народні прикмети на 14 січня: що можна, а чого не можна робити
- Перша чверть в ніч на 14 січня – до сильної повені навесні.
- Якщо вранці сніжитиме, то зима теж буде сніжною, а весна настане пізно.
- Спостерігали за напрямком вітру. Вважалося, що якщо він дме з півночі, літо буде холодним, із заходу – непогожим, зі сходу – посушливим, з півдня – цілком звичайним, теплим, без особливих температурних перепадів.
- Якщо людина народилася у Василів день, то, згідно з повір’ями, вона буде дуже багатою. В якості оберега їй рекомендується носити яшму.
- Сильний сніг на Василів день – бути гарному літу.
- Відлига пророкує прохолодні літні дні.
- Яскраві зірки на небі 14 січня віщують швидкі морози.
- Снігопад на Василів день – прикмета до того, що чекають на багаті врожаї влітку і восени.
- Якщо 14 січня випадає на молодика, це призводить до великої повені.
- Якщо сніжитиме з самого ранку, то це означає, що снігопади не припиняться ще дуже довго і, швидше за все, триватимуть аж до весни.
- У цей день не можна лаятися і лихословити, замислюватися про погане, оскільки як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш (нехай навіть йдеться про Старий Новий рік).