2 грудня – День Авдія, Авдій-дбайливець
У церкві 2 грудня вшановується пам’ять святого Авдія – одного з дванадцяти малих пророків. У переказі говориться, що Авдій жив приблизно в період розгрому Єврейського царства і був домоправителем при дворі царя Ахава.
У народі говорили, що Авдій, день якого – 2 грудня, протегує сімейного благополуччя і домашньому господарству. Саме тому, Авдія прозвали Радителем. Необхідно було постукати обухом сокири по віконних рам і дверних косяків саме в цей день – вважалося, що це захистить будинок і знаходяться в ньому людей від нечисті. До речі, не тільки сокиру, але і серп, згідно з повір’ям, допомагав захиститися від злих сил. Прикмети кажуть, що не варто виходити на вулицю на Авдій (2 грудня), оскільки говорили, що на дворі нечиста сила біснується. Так що, сиділи біля теплої печі, пили чай і займалися нехитрою роботою. До речі, популярністю користувався не стільки чай, скільки спеціальний напій з меду і трав – говорили, що він допомагає захиститися від застуд.
Ким був пророк Авдій?
Проживав Авдій в Єврейському царстві та служив домоправителем у царя Ахава, який вів порочний спосіб життя. З юності Авдій вірував у Господа, не відійшов від цих переконань та в період поклоніння в Ізраїлі язичницьким божествам.
Дружина царя Ахави влаштувала переслідування пророків, тоді Авдій сховав їх, надавши їжу і нічліг. Він відмовився від своєї посади, кинув службу й пішов за пророком Іллею. За праведне життя і непохитну віру Господь нагородив Авдія здатністю передбачення.
2 грудня – традиції і звичаї дня
У народі вірили, що пророк Авдій – покровитель домашнього господарства і сімейного щастя, тому його і прозвали «дбайливець».
2 грудня не рекомендували без потреби виходити з дому. Вірили, що в цей день на вулиці нечисть лютує. Тому селяни вважали за краще на Авдія сидіти біля печі, пити трав’яний відвар з медом і розмовляти. Напій з трав і мед, на думку наших предків, добре захищає від простудних захворювань.
У цей день наші пращури виганяли нечисть. Для цього господар будинку повинен був простукати сокирою всі віконні рами і косяки, проганяючи таким чином з житла нечисту силу, яка з приходом холодів намагається сховатися в будинках. Сокира, коса, серп і інші гострі предмети вважалися гарними оберегами від підступів бісів:
- У західних регіонах Росії сокиру клали під ліжко вагітних жінок і під люльки немовлят, щоб уберегти їх від злих духів і порчі.
- На Півночі пастухи, тримаючи в руках сокиру, кілька разів обходили стадо, вірячи, що цей ритуал захистить домашню худобу від диких тварин і дурного ока.
- У деяких селищах топірець клали під лавку, на якій лежав небіжчик, щоб захистити сім’ю покійного від підступів злих духів.
- Вірили, якщо потопаючий скаже слово «сокира», то Водяний злякається і не стане забирати його з собою.
- Сокирою проганяли хмари під час граду. Для цього виходили на вулицю і махали інструментом в повітрі.
Сни, що приснилися 2 грудня, варто запам’ятати. Вони рідко збуваються, але при розшифровці передбачать події найближчого майбутнього.
Народні прикмети і повір’я на 2 грудня:
- Сніжний день з сильним вітром – чекай тривалу зиму і холодну весну.
- Багато снігу з глибокими заметами – чекай багатого врожаю в наступному році.
- Якщо людина народилася 2 грудня, то талісманом є цитрин.
- Ясне небо – чекай морозів, а тьмяне – буде відлига в найближчі дні.
- Вітер різко змінився на південно-західний з південно-східного – найближчим часом погода зіпсується.
- Буцається скотина – чекай хуртовини.
- Корови ніс з ясел показують 2 грудня – погода скоро зміниться.
Що можна робити 2 грудня
1. Якщо у вас простуда, зробіть напій з трав і меду, який допоможе позбутися багатьох захворювань.
2. Викиньте посуд з тріщинами, щоб не накликати біду та фінансову скруту.
Що не можна робити 2 грудня
1. Не рекомендували без потреби виходити з дому. Кажуть, що цього дня на вулиці лютує нечисть.
2. Не варто з’ясовувати стосунки, звертатися за допомогою, зустрічатися з недругами і недоброзичливцями. Є ризик спровокувати конфлікт.