20 липня — Явдохи (Сіногнійки). Що потрібно зробити в цей день
У суботу, 20 липня, православна церква вшановує день пам’яті преподобної Євдокії. У народі ж цей день називали Явдоха Сіногнійка. Вона була донькою суздальського князя, згодом стала дружиною московського князя Дмитра Донського.
Євдокія за часів свого правління побудувала кілька храмів, найвідомішим з яких став Вознесенський жіночий монастир. Мало хто знав, що Євдокія дотримувалася строгого посту і носила вериги під князівськими одягом. У княгині було 5 синів, і вони були дуже здивовані, коли їх мати вирішила прийняти чернечий постриг, після чого отримала ім’я Єфросинія.
Відомо, що до цього в народі ходили чутки про те, що княгиня носить стільки одягу і прикраси під ним, щоб сподобатися своїм коханцям. Це дуже обурило її синів. Однак, щоб втихомирити всі ці плітки Євдокія скинула перед ними багатий одяг, і під ними було настільки виснажене постами тіло, що не давало сумніватись у її послуху.
У народі ж цей день називали Явдохою Сіногнійкою. Таку назву свято отримало через те, що цього дня часто йшли проливні дощі, і вони дуже перешкоджали заготівлі сіна. Сіно в копицях при великій вологості починало пріти і гнити, а тому, поспішали прибрати його заздалегідь, до настання 20 липня.
У цей період стартували жнива. На Явдоху було прийнято приносити на поле рушник з загорнутим в нього серпом. Цим рушником селяни обв’язували перший сніп, урочисто несли його до церкви, освячували, а потім ставили в кутку хати під іконами.
Після закінчення польових робіт зв’язкою колосків з цього снопа виганяють комах з хати, а на Покрови, 14 жовтня, згодовують сіно домашнім тваринам.
Прийнято було 20 липня після жнив лежачи качатися по всій ниві і говорити: «Ниво ти, ниво, дай мені силу». Потрібно було робити це подалі від очей оточуючих.
Часто 20 липня ворожили. Наприклад, кидали серпи в ниву. Якщо серп в землю застромиться — людині, на яку ворожили, загрожує важка хвороба, а то і смерть.
Народні прикмети на 20 липня
Якщо 20 липня йде дощ — сіно буде зіпсованим
Якщо на Явдоху почнеться дощ, то, за прикметами, він буде йти ще 7 тижнів з різними проміжками часу.
Якщо ж погода тепла і сонячна — худоба хворіти не буде.