7 помилок виховання дочки, які ламають їй все життя
Щоб не допускати типових помилок в вихованні маленької принцеси, досить ознайомитися з деякими рекомендаціями психологів, які допомагають вибудувати правильну модель поведінки і допомогти вашій дитині вирости щасливою гармонійною особистістю, яка вміє дійсно цінувати і любити себе, а також своїх близьких.
Ось кілька помилок, що здійснюються батьками в процесі виховання доньок.
“Ти повинна…”
Цю фразу день у день з самого дитинства чують багато дівчаток: «Ти повинна вести себе як дівчинка», «Ти повинна бути скромною», «Ти повинна бути ніжною і милою», «Ти повинна вміти добре готувати» і так далі і тому подібне. Начебто нічого страшного в цих фразах і немає, однак дівчинка з самого ніжного віку засвоює одне – вона буде мати цінність, лише володіючи певним набором критеріїв.
Що ж робити в цьому випадку? Відповідь банально проста – лише на особистому прикладі можна без будь-якого психологічного травматизму передати доньці свій безцінний досвід, використовуючи звичайні фрази: «Давай разом приготуємо обід», «Давай разом приберемо в квартирі», «Давай разом підберемо тобі зачіску» і т . д.
Але якщо вже у мами є якесь не улюблене заняття, то, скільки б вона не пропонувала доньці їм зайнятися, все буде безглуздо – вона так само буде відчувати до нього неприязнь. А насправді, на все свій час і всьому необхідному для сімейного життя вона сама, в кінці кінців, навчиться. Можливо ще навіть краще, ніж ви.
Засуджувати ставлення до чоловіків
Самі того не помічаючи, багато мам, а в «кращому» варіанті ще й разом з бабусями, транслюють своїм дочкам неналежне і важке ставлення до чоловіків і інтиму з ними. Найчастіше можна почути такі фрази як: «Дивись, не ходи з хлопцями, їм тільки одного треба», «Давай-давай, гуляй з ними, потім в подолі принесеш нам», «Ти повинна бути для чоловіків завжди недоступна» і т. д . Така перша «презентація» чоловіків призводить до того, що у дівчаток складається враження, що всі чоловіки зрадники, агресори і насильники. А секс – це взагалі щось страшне і брудне і його необхідно уникати.
Але дівчатка ростуть і гормони, які вирують в її організмі, що розвивається, починають давати про себе знати в повній мірі. Ось тут і починається внутрішня важка боротьба між бажанням, що проривається і заборонами і «страшилками» мами. Для психіки дівчат ця ситуація є травматичною.
Треба вийти заміж і народити дитину
Багато мам, починаючи приблизного з 20-річного віку дочки, намагаються недвозначно натякати їй на те, що вже б пора і заміж вийти, та й онуків вже поняньчити хочеться. А в 25 років так прям і зовсім вже починають тиснути, що засиділася біля мамкиной спідниці.
Ось тут і спливають в голові юного створіння різні протиріччя. Спочатку розповідали, чому вона повинна навчитися і що вона «повинна». Потім, що усі мужики хочуть лише одного від неї, а потім знову, що вона «повинна».
Незважаючи на всю парадоксальність ситуації, вона знайома багатьом сім’ям. Саме так виховувалося попереднє покоління, а вони тепер благополучно передають свій досвід у спадок. Результатом такого протиріччя може бути страх, що виникає кожен раз перед будь-якими відносинами і нерозуміння або й зовсім втрата себе.
Гіперопіка з боку батьків
Зараз все частіше можна зустріти батьків, особливо мам, які настільки «прив’язують» дочок до себе, що у них просто немає ні найменшої можливості спробувати приймати рішення самостійно – вони повністю оточені рамками заборон і контролю. Таким дівчаткам не дають ніякої свободи, що в подальшому може спричинити за собою досить тяжкі наслідки. Дівчинка буде вважати себе другорядною особою, що не вміє існувати автономно від батьків, і всі подальші рішення в її житті буде приймати хтось інший, але тільки не вона, як би їй це не подобалося.
Негативне ставлення до батька дівчинки
Як би не склалася ситуація в родині – чи живете ви з чоловіком або ж розведені, про батька дівчинки не варто говорити негативно, а тим більше неприпустима фраза: «У тебе погана спадковість – це дісталося тобі від батька». Одного разу сказана така фраза може назавжди «заселити» масу комплексів у майбутньому дорослої жінки. Якщо вже така ситуація і сталася, що ви розлучилися, то слід пояснити дитині, що ваші стосунки просто виявилися помилкою і дочка не має до розлучення ніякого відношення.
Фізичне покарання
Застосовувати до будь-яких дітей фізичні покарання – це неприпустима річ, а що стосується дівчаток, то тим більше. В іншому випадку, якщо батьки б’ють дівчинку і тим більше, якщо ця агресія направлена з боку батька, у дівчинки швидше, ніж у інших знижується самооцінка і вона автоматично стає приниженою і ображеною. Така поведінка батьків неминуче передрікає вибір майбутнього чоловіка дівчинки. У більшості випадків дівчата виходять заміж за агресорів.
«Недохваленість»
Дочка повинна бути оточена особливою турботою, ласкою і достатньою кількістю похвали. Хваліть її якомога частіше. За те, що вона наймиліша, найкрасивіша, найрозумніша, сама здатна. Такі фрази допоможуть формувати гармонійну особистість, зміцнювати здорову самооцінку. Дівчинка, яка виховується в таких умовах, в дорослому житті буде готова до прийняття себе і до любові до себе, що є основою її щастя.