Більшість з нас вибирає овочі неправильно. Пам’ятка для тих, кому важлива не тільки користь, але і смак
Знаємо, яку цибулю вибрати для салату або на що звернути увагу при купівлі картоплі для пюре? А чим зелений перець відрізняється від червоного?
Тутка пропонує вам невелику пам’ятку, за допомогою якої ви зможете вибрати найсмачніший і «найправильнішй» овоч для вашої улюбленої страви.
Цибуля
Біла (солодка) ріпчаста цибуля. Найсолодша з всіх різновидів ріпчастої цибулі. Використовується переважно у свіжому вигляді для овочевих салатів, особливо добре вона поєднується з томатами, огірками, брокколі і болгарським перцем. З білої цибулі варять легендарний французький цибулевий суп: цибуля добре розварюється, не скрипить на зубах і при цьому робить страву наваристою і ароматною. Також вона широко застосовується в мексиканській кухні для приготування соусів і гарячих страв. Головний недолік білої цибулі — короткий термін зберігання.
Жовта ріпчаста цибуля. Найпопулярніший вид цибулі, яка підходить для смаження, запікання, приготування перших і других страв, а також карамелізації, оскільки в ній міститься багато цукру. Однак для салатів все-таки краще використовувати інші сорти цибулі, оскільки насичений аромат жовтої може перебити всі інші смаки.
Червона ріпчаста цибуля. З усіх сортів червона зберігається гірше всього. Найчастіше її використовують у сирому вигляді, оскільки при термічній обробці вона стає сірою. Вона відмінно підходить для сендвічів, піц і легких соусів, оскільки в ній набагато менше гіркоти, ніж у жовтій, та й виглядає вона гарніше.
Цибуля шалот. На відміну від ріпчастої цибулі, причому навіть «найм’якіших» її сортів, цибуля-шалот повністю позбавлена гіркоти, тому в тушкованому вигляді вона нерідко виступає в якості гарніру. Взагалі ж вона універсальна, її використовують в будь-якому вигляді: смажать, варять, маринують, а в Китаї з неї роблять навіть чіпси.
Капуста
Кольрабі. В перекладі з німецької мови слово «кольрабі» означає капуста-ріпа. На відміну від інших видів капусти, у кольрабі в їжу вживається стебло, яке розростається до кулястої форми. У капусті міститься багато вітаміну С — більше, ніж в апельсинах і лимонах, а за смаком вона нагадує качан білокачанної капусти, тільки без характерного для нього гіркоти. Готувати кольрабі можна будь-яким способом, однак смачніше всього вона в сирому вигляді.
Брюссельська капуста. Невеликі качанчики брюссельської капусти можна готувати різними способами — від бланшування до запікання. Незважаючи на зовнішню схожість з білокачанною капустою, брюссельська має злегка гіркуватий горіховий смак. Якщо качани не зрізають зі стебла, то зберігати її можна в холодильнику у відділенні для овочів, а зрізані краще заморозити. Цей вид капусти містить велику кількість вітамінів групи B, а також вітаміни PP, C і мінеральні солі.
Червонокачанна капуста. На відміну від своєї «бліднолицьої» родички, червонокачанна капуста легко переносить тривале зберігання. Крім того, в ній в 10 разів більше вітаміну А і в 2 рази — заліза. Використовують цю капусту в основному в свіжому вигляді, оскільки при неправильному приготуванні вона набуває неприємного синюватого відтінку. Проте в німецькій кухні тушкована червонокачанна капуста служить гарніром для багатьох м’ясних страв.
Цвітна капуста. Найбільш легкозасвоюваний організмом людини різновид капусти, яка до того ж містить більше, ніж інші сорти цієї рослини, корисних речовин, що робить її ідеальним компонентом дитячого раціону. Капусту можна піддавати будь-якій термічній обробці, однак для збереження максимуму корисних властивостей варто зупинити свій вибір на бланшуванні.
Броколі. Броколі — чемпіон серед «братів» по кількості вітаміну А. Щоб зберегти корисні речовини, капусту потрібно заморозити, однак вдруге заморожена втрачає всі корисні речовини. Використовують брокколі в сирому і бланшированому вигляді.
Савойська капуста. Відрізняється від білокачанної незвичайною формою листя, у якому немає товстих прожилок, а також містить більше корисних речовин. Цю капусту можна варити, смажити і тушити — словом, використовувати для всіх страв, в яких ми звикли бачити звичайну білокачанну. При виборі потрібно звернути увагу на форму качана — чим він кругліший, тим краща і смачніша капуста.
Картопля
Картопля для смаження і запікання. Для приготування смаженої картоплі, а також картоплі фрі та картоплі по-селянськи підійдуть сорти з середнім і високим вмістом крохмалю — від 15 % і вище. Відрізнити їх можна за білою, жовтою або коричневою шкіркою та м’якоті, колір якої варіюється від білого до жовтого.
Картопля для салатів. Для приготування салатів і страв, в яких картопля повинна тримати форму, можна використовувати молоду картоплю будь-якого сорту, оскільки в ній мало крохмалю. Що ж стосується «звичайної» картоплі, то тут потрібно звернути увагу на сорти з червоною шкіркою і м’якоттю, схожою на віск. Вміст крохмалю в такій картоплі зазвичай становить від 10 до 15 %.
реклама
Картопля для пюре. Ідеальна картопля для смачного пюре — та, що містить велику кількість крохмалю — від 20 % і вище. Такі сорти, як правило, мають білу або коричневу шкірку і дуже світлу, практично білу м’якоть. Цю ж картоплю можна використовувати і для супів-пюре, наприклад горохового або гарбузового.
Порада. Щоб визначити «крохмальність» картоплі, потрібно розрізати бульбу навпіл, потерти половинки одну про одної і відпустити одну з них. Якщо «вільна» половина впаде, то крохмалю в коренеплоді небагато, а якщо залишиться на місці — перед вами продукт з великим вмістом крохмалю.
Болгарський (солодкий) перець
Зелений перець — це всього лише незрілий червоний. Незважаючи на те, що за вмістом багатьох речовин він поступається «старшим братам», вітаміну С в ньому дуже багато — так, половинки одного перцю достатньо, щоб організм отримав денну норму. Смак зеленого перцю гіркіший, ніж у жовтого і червоного, що пояснюється незрілістю.
Жовтий і помаранчевий перець. Такі кольори — це всього лише різні періоди середньої стиглості перцю. Проте помаранчевий перець все ж солодший за жовтий, а вітамінів в ньому більше, оскільки він ближче до повної стиглості цього пасльону.
Червоний перець — найдорожчий з усіх, оскільки його тримають на грядці до повного дозрівання. Саме червоний перець містить в собі найбільшу кількість вітаміну А і бета-каротину. Вітаміну С в ньому вдвічі більше, ніж у зеленому. Крім того, він відрізняється солодшим смаком, ніж зелений і жовтий, знову ж таки, завдяки стиглості.