Чому 19 жовтня варто підбити підсумки і зробити запаси їжі
Говорили, що на Дениса Позимского 19 жовтня в небі можна в останній раз побачити купчасті хмари в цьому році - вважалося, що з цього моменту настане зима, холоди почнуться. Селяни 19 жовтня підводили підсумки господарського року. Молилися апостолу Фомі.
19 жовтня наповнювали комори різними припасами: овочами, хлібом, варенням, консерваціями, солоними грибами. Вірили, що чим більше припасеш до 19 жовтня, тим простіше буде пережити зиму - продовольства вистачить до настання теплих днів. Вважалося, що Фома дуже любить запасливих і ощадливих людей. А ось, марнотратство не вітає.
19 жовтня зазвичай підбивали підсумки року та визначали, чи вдалося отримати дохід від своєї діяльності. Обов'язково відправлялися вранці 19 жовтня до церкви і ставили свічку святому Фомі. В особливо урожайні роки можна було накрити багатий стіл і як слід поїсти в цей день.
Згідно з Святим Письмом, Фома був одним із 12 апостолів, який не повірив у воскресіння Ісуса Христа. Жив він у Галилеї і займався рибальським промислом точно так само, як апостоли Яків, Іван та Петро. Фому учні часто називали "близнюком", оскільки зовні він був дуже схожий на Христа. Фома не повірив у воскресіння Ісуса, то він сам з'явився до Фоми і показав йому свої рани. Згодом Фома продовжував проповідувати християнство на території Персії і Індії. Помер мученицькою смертю в I столітті, загинувши від рук язичників. До речі, в народі існує приказка "Фома невіруючий", походження якої пов'язано з особистістю святого.
Прикмети 19 жовтня:
Одягай теплу сукню з Фоми
Фома — ломить засіки, все бери задарма
Фома — великі корми
На безлюддя і Фома дворянин
Кажуть про Ярему, а він про Фому. Били Фому за Єрьоміну провину
Перший сніг сухий — обіцяє хороше літо.