«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

«Чому стілець вбиває вас»: 10 неприємних наслідків сидячого способу життя

Люди все більше часу проводять сидячи. Робочий день в офісі закінчується домашніми посиденьками за серіалами або комп’ютерною грою. Проблема набагато серйозніша, ніж здається на перший погляд, тому сподіваємося, що після прочитання нашої статті вам захочеться негайно встати і зробити крок назустріч активнішому способу життя.

Ми готові поділитися з вами результатами багаторічних досліджень автора книги «Вставай! Чому стілець вбиває вас, і що ви можете з цим вдіяти» («Get Up!: Why Your Chair is Killing You and What You Can Do About It») Джеймса Левіна, який порівнює сидячий спосіб життя з алкоголізмом, адже і те й інше він вважає залежністю.

1. Навантаження на хребет

За підрахунками вчених, кожен британець в середньому 14 годин на добу проводить в сидячому положенні. Наші показники навряд чи пішли далеко від цієї сумної статистики.

Професор Каліфорнійського університету в Берклі Гален Кранц (Galen Krantz) вважає, що сидіння — абсолютно протиприродне і не передбачене природою положення тіла. Хребет не дарма має S-подібну форму: це допомагає витримувати високі навантаження, але в сидячому положенні S перетворюється в С. Людина сутулиться, косі і бічні м’язи живота слабшають і без регулярного тренування вже не справляються з підтримкою тіла.

Коли ви сидите, все навантаження переноситься на таз і хребет, посилюється тиск на міжхребетні диски. Хребці шийного відділу від постійного напруження затискаються, що призводить до зниження інтенсивності кровопотоку в мозок. Як наслідок — головний біль та погіршення зору.

Хребет є своєрідним каркасом для всіх внутрішніх органів, саме тому так важливо, щоб він завжди був випрямлений і не відчував підвищеного навантаження.

2. Серцево-судинна система

Одним з найсерйозніших наслідків сидячого способу життя є високий ризик розвитку серцево-судинних захворювань: ішемічної хвороби серця або хронічної гіпертонії. З-за пасивного способу життя слабшають м’язи, погіршується кровопостачання і знижується тонус судин.

Недостатність фізичних навантажень організму є однією з основних причин виникнення раннього атеросклерозу (ущільнення судин через відкладення холестеринових бляшок). Порушується рівновага між надходженням кисню і його потребою. Серцю потрібно більше кисню, ніж надходить з кров’ю.

Масштабне дослідження, яке охопило понад 17 тисяч осіб і тривало понад 13 років, показало, що у людей, які проводять сидячий спосіб життя, шанс померти від серцевого нападу на 54 % вище.

3. Варикозне розширення вен

Люди, які живуть цілими днями за столом, страждають від поганої циркуляції крові в нижніх кінцівках, що призводить до варикозного розширення вен. До цього більшою мірою схильні жінки.

Однією з причин цього явища, крім спадковості, є те, що жінки часто сидять, закинувши ногу на ногу. Судини при цьому перетискаються, і кров застоюється в певних місцях.

Проблеми з кровообігом небезпечні тим, що можуть призвести до утворення тромбів, які здатні з легкістю закупорити життєво важливу кровоносну судину в серці, легенях, головному мозку.

4. Ожиріння

Надмірна вага є одним з найпоширеніших наслідків сидячого способу життя. Сповільнюється обмін речовин та зменшується кількість спалюваних калорій, надлишки яких відкладаються у вигляді жиру.

Як тільки людина сідає, її організм уповільнює спалювання жиру на 90 %, рівень інсуліну падає, а кров’яний тиск, навпаки, зростає. За останні 50 років, з тих пір як більшість робіт стали сидячими, люди витрачають набагато менше калорій.

При роботі стоячи спалюється приблизно на 35 % більше калорій, ніж в сидячому положенні. А виходячи з закону енергетичного балансу, це ключовий фактор для схуднення чи підтримки ваги.

5. М’язи і кістки

З-за сутулості і малої рухливості м’язи стають слабкими і млявими. В першу чергу цей процес зачіпає м’язи черевного преса і сідниці.

Ще одним можливим наслідком малорухливого способу життя є остеопороз. Справа в тому, що в сидячому положенні кістки не відчувають ніяких труднощів з підтримки тіла. З часом це призводить до втрати їх міцності, структура кісткової тканини стає більш пористою, а кістки — більш крихкими і ламкими.

6. Травна система

Підшлункова залоза виробляє інсулін, який доставляє глюкозу до клітин, для того щоб живити його енергією. Але клітини в непрацюючих м’язах споживають інсулін в набагато менших кількостях, а підшлункова залоза тим не менш, продовжує його вироблення.

У 2011 році було встановлено, що всього один день тривалого сидіння призводить до зниження рівня споживання інсуліну клітинами. В результаті з’являється схильність до діабету та інших хвороб.

Сидячий спосіб життя може спровокувати одне з найбільш неприємних захворювань — хронічний запор, а в особливо важких випадках і геморой.

7. Старіння

Журнал The Lancet надає вельми невтішні показники смертності в результаті гіподинамії — 5,3 млн чоловік в рік, в той час як від куріння помирає 5 млн.

Теломери, що знаходяться на кінцях хромосом, які захищають їх від будь-яких пошкоджень, в міру старіння організму стають коротшими. Було доведено, що при малорухливому способі життя теломери коротшають швидше, ніж при активному, внаслідок цього процес старіння помітно прискорюється.

Ціна нашого комфорту занадто висока: кожна година сидіння коштує нам двох годин життя.

8. Психічні розлади і тривоги

Сидячий спосіб життя негативно впливає і на психічне здоров’я. Люди, які не одержують ніяких навантажень, більш схильні до виникнення депресій і тривог. Стільці, на яких ми сидимо, стають нашими островами відчуження і самотності.

Як показали дослідження, людині, яка весь час сидить, не вистачає ендорфінів, які вивільняються під час спортивних навантажень і виконання фізичних вправ, що поліпшують настрій і допомагають відчувати себе щасливішими і розслабленішими.

До того ж заняття спортом впливають на виробництво гормону серотоніну, незбалансований рівень якого може призвести до депресії, вплинути на пам’ять і апетит. До того ж робота над своїм тілом допоможе поліпшити самооцінку і підвищити впевненість в собі.

9. Безсоння

Малорухливий спосіб життя здатний викликати проблеми зі сном. Вся справа в тому, що постійне сидіння наш організм сприймає як… відпочинок, навіть якщо при цьому ваша мозкова активність перебуває на піку.

А якщо ви весь день «відпочивали», то організм вирішує, що потребу в розслабленні і відпочинку ви вже задовольнили, а значить, і спати вам зараз не дуже-то потрібно. Регулярні заняття спортом, навпаки, допомагають позбавитися від безсоння і покращують якість сну.

10. Чоловічі проблеми

Чоловікам сидячий спосіб життя загрожує еректильною дисфункцією, простатитом і гормональним дисбалансом.

Коли чоловіки багато годин поспіль сидять в одному положенні, циркуляція крові в малому тазу значно погіршується, що призводить до розвитку запальних процесів, здатних спричинити за собою серйозніші проблеми.

При нерухомому способі життя збільшуються жирові відкладення, що веде до порушення гормонального балансу. В жировій тканині утворюються жіночі статеві гормони — естрогени, які викликають появу у чоловіка живота. Позбутися від нього дуже непросто.

Що ж робити?
У деяких компаніях мотивують співробітників більше ходити: подалі від робочого місця розміщують кулери з водою і сміттєві корзини, встановлюють настільний футбол і теніс, організовують зустрічі та тренінги, на яких необхідно більше рухатися.

Також вчені і лікарі дають такі рекомендації:

Частіше ходіть пішки.
Не поспішайте сідати у громадському транспорті.
Пройдіться по офісу до колеги, замість того, щоб зателефонувати або написати йому.
Проводіть робочі зустрічі стоячи.
Здійснюйте прогулянку в обідню перерву, обідайте поза офісом.
Замість ліфта і ескалатора використовуйте сходи.
Робіть перерви під час роботи і проводіть нескладну розминку.

Джерело

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі