Чому те, що говорять тренери з особистісного зростання, - маячня
Тренінги особистісного зростання — популярний спосіб роботи над собою для тих, хто хоче добитися в житті успіху і стати кращим. Але, як показує практика, ефективність таких тренінгів часто буває перебільшена, а результати навіть небезпечні для психічного здоров’я. Щоб не стати жертвою шахраїв на шляху до самовдосконалення, психологи радять критично ставитися до всього, що кажуть тренери.
1. Візуалізуйте свою мрію
Улюблена порада тренерів говорить: уявіть, що у вас вже є те, до чого ви прагнете. Це означає, що потрібно мати величезне бажання досягти мети, думати про неї і представляти результат практично щогодини в найдрібніших подробицях. Такий підхід перетворює мрію в нав’язливу ідею. Замість того, щоб жити тут і зараз, шанувальники коучів йдуть від реальності і марять ідеалізованим майбутнім.
Відкиньте порожні фантазії і спробуйте подумати, що можна зробити для своєї мрії вже сьогодні. Маленька дія наблизить вас до мрії набагато швидше, ніж будь-яка, навіть найсильніша, віра. І не відкладайте щастя на потім. Помічайте те хороше, що у вас вже є. Адже у когось немає навіть цього.
2. Будьте щасливими кожну хвилину свого життя
Тренери особистісного зростання впевнені, що успішна людина завжди щаслива. Тому на тренінгах часто штучно створюється піднесена атмосфера, а потім учасники намагаються підтримувати її в повсякденному житті.
Насправді щастя не може і не повинне тривати постійно. Дозвольте собі відчувати різні емоції і намагайтеся не придушувати негативні, а приймати і проживати їх на рівні з позитивними, якщо не хочете стати клієнтом психологів. І не забувайте: з часом ми знецінюємо те, що нам набридає, навіть найприємніше і найкраще, так вже ми влаштовані.
3. Ставте перед собою високі цілі
Ставте перед собою високі, гідні цілі, якщо не хочете бути лузерами, скандують нам коучі. А ми, звичайно, не хочемо бути лузерами, тому ставимо собі високу планку: прес як у олімпійської чемпіонки, телефон останньої моделі, квартира не якась, а дворівнева у центрі світової столиці.
Ставте перед собою реалістичні цілі. Запитуйте себе: а чи дійсно мені це так потрібно? Зробить мене щасливим шикарна квартира в іншій країні чи мені буде краще в маленькому будинку на березі річки поруч з рідними? Адже найчастіше ми домагаємося чогось не заради себе, а через те, що сильно намагаємося подобатися іншим і хочемо здаватися успішними.
4. Долайте перешкоди зусиллям волі
Мудрість тренерів каже, що будь-які перешкоди, які зустрічаються на шляху, мають пробиватися чолом і твердим кулаком. Неважливо, скільки зусиль буде витрачено і чого це буде коштувати, головне — позбутися перешкод, щоб довести собі та іншим: я не слабак.
Це однобокий погляд, іноді набагато корисніше не впиратися, а взяти ситуацію під свій контроль або постаратися її уникнути згідно народної мудрості: розумний в гору не піде, розумний гору обійде.
5. Оточуйте себе тільки успішними людьми
Щоб стати успішним, потрібно спілкуватися з такими людьми, які будуть тягнути вгору своїм прикладом, радять тренери особистісного зростання, формуючи цим споживчий погляд на людські стосунки.
Стосунки людей будуються навколо спільних інтересів і взаєморозуміння. Проводячи час з людьми, тільки тому, що вони успішні, ви отримуєте ілюзію спілкування. Серед ваших близьких можуть бути ті, хто не зміг добитися великих висот, зате вони будуть любити вас і розуміти, як ніхто інший.
6. Ви створені, щоб підкорювати світ
Суть майже кожного тренінгу особистісного росту в тому, щоб показати людині, наскільки безмежні її можливості. Тренери вселяють, що весь світ лежить у ваших ніг, надихають прикладами щасливих людей. Все це неймовірно окрилює, кожен відчуває себе гідним стати кращим серед людей, домогтися загального визнання.
Світ не потрібно підкорювати, його потрібно робити кращим. А почати треба з себе і своїх близьких. Саме це, а не гонитва за світовою славою приносить справжнє задоволення і наповнює життя сенсом.
7. Виходьте із зони комфорту
Ця фраза стала настільки популярною, що кожна друга семикласниця з важливим виглядом повторює її подругам, піднявши пальчик. Вважається, що успіх починається за межами зони комфорту, тобто в стані стресу і в незвичних ситуаціях. Звичайно, опинившись у чужому місті без гаманця та мобільного телефону, ви дуже постараєтеся продати цю бісову ручку, але таку мотивацію, навряд чи можна назвати здоровою.
Зона комфорту — це ваш особистий простір, де ви відчуваєте себе в безпеці. Виходьте із зони комфорту, але повертайтеся до неї знову, щоб зберегти своє психічне здоров’я.
8. Життя — це дорога вгору
Багато людей завдяки порадам коучів уявляють своє життя як пряму висхідну лінію, де головні досягнення десь попереду. З одного боку, це мотивує розвиватися, але з іншого — малює необ’єктивну і поверхневу картинку.
Якщо сьогодні ви успішні, це не означає, що так само буде завтра, і навпаки. Життя непередбачуване і шлях кожної людини індивідуальний. До того ж, кожне падіння робить нас сильнішими і мудрішими, а невдачі добре протвережують, особливо, після перемог.
9. Думайте як мільярдер
Щоб стати по-справжньому успішною людиною, необхідно навчитися мислити як мільярдер, кажуть нам коучі, як ніби всі мільярдери мислять однаково. Насправді, це виглядає як наслідування і бажання прожити життя іншої людини.
Думайте так, як вам хочеться. Кожен мільярдер пройшов свій унікальний шлях, кожна людина має свій секрет успіху, не схожий на інші. Знайдіть свій секрет, створіть його. Дозвольте собі бути собою. Мабуть, це перша порада, яку щиро дасть по-справжньому щаслива людина.
10. Ви автор свого життя
Коучі впевнені: все, що відбувається в житті людини, залежить від неї самої. Це стосується дій, думок і навіть обставин. Брати відповідальність і шукати причину в собі вважається позицією сильної людини, а інший погляд тренери намагаються принизити і називають позицією жертви.
Відповідальність — це гарна риса дорослої людини, але в межах розумного. Іноді обставини складаються успішно, а деколи йдуть проти нас, ми не є їх причиною. Потрібно пам’ятати, що з нами на планеті живуть ще кілька мільярдів людей зі своїми цілями та інтересами, які впливають на нас і наше життя.
Висновок: вмикайте критичне мислення. Автор книги «Як зберегти шлюб» вбив свою дружину. Тож пам’ятайте, що не буває універсального рецепту щастя, і не ставтеся скептично до тих, хто його пропонує. Адже навіть тренери стають жертвами своїх же ідей.