ГАДЖЕТИ І ЗІР: ЧИ Є ЗВ'ЯЗОК
Тому що смартфони провокують короткозорість більшою мірою, ніж паперові носії. Втім, ситуацію можна взяти під контроль. Про вплив гаджетів на зір дитини нам розповіла Марина Строкова, дитячий лікар-офтальмолог ММ «Добробут».
СПАДКОВІСТЬ ЧИ ОБСТАВИНИ?
У погіршенні зору ключову роль відіграє спадковий чинник. Найчастіше від батьків або старшого покоління передається короткозорість. Однак навіть ідеальна генетична картина не гарантує соколиного зору на все життя. Якщо підліток годинами просиджує перед монітором, телевізором або, ще гірше, з планшетом у руках, запускається процес, який лікарі-офтальмологи називають надлишковим напруженням акомодації або стійким м’язовим спазмом. А все – через розглядання дрібних деталей на близькій відстані. Кілька років такого дозвілля – й ризик надіти окуляри зростає в геометричній прогресії.
У ШКОЛІ ЧИ В УНІВЕРСИТЕТІ?
Зір може погіршитись у 5, 10 і навіть у 20 років. Проте існують особливо ризиковані періоди. Перший з них припадає на початок шкільного життя. Другий, ще небезпечніший – це підлітковий вік, коли в організмі під впливом гормонів відбувається різка перебудова, а очі через інтенсивне навчання та збільшення соціальної активності зазнають дедалі більшого навантаження. Якщо з генетикою все гаразд, ці чинники не зможуть нашкодити. Проте якщо є спадкова схильність до короткозорості, то зір погіршується, і запустити такий механізм можуть стреси, травми, гострі захворювання – усе, що підриває захисні сили організму.
Схильність до очних захворювань офтальмолог здатен визначити вже на першому році життя у віці 6–8 місяців. Тому перше обстеження бажано проводити саме в цей період, тому що пізніше, в рік, дитина починає гірше реагувати на огляд лікаря. А з 2,5–3 років зір важливо перевіряти бодай раз на рік.
БІГТИ ДО ЛІКАРЯ ЧИ НЕ ХВИЛЮВАТИСЯ?
Погіршення зору, зазвичай, помічають не одразу, а вже тоді, коли залишається тільки 40-50% зору (перші 4–5 рядків таблиці). До того ж багато підлітків старанно приховують короткозорість, бо їх не тішить перспектива носити окуляри. Ігнорування проблеми прискорить перехід легкого ступеня хвороби – 0,25–2,57 діоптрії до середнього – 3–5,75. Отож, до лікаря! Офтальмолог перевірить гостроту зору, проведе повне обстеження та підкаже, як покращити зір. Також потрібно оглянути очне дно, де можуть бути зміни при короткозорості середнього та високого ступеня.
ЛІНЗИ ЧИ ОКУЛЯРИ?
На початкових стадіях короткозорості процес можна зупинити за допомогою правильно підібраних окулярів. Головне – повна корекція. Як свідчить досвід, недокорекція спричиняє прогресування міопії – короткозорості.
Дитину лихоманить від самої лише згадки про окуляри й охоплює страх від перспективи з’явитися серед однолітків з таким аксесуаром? Згадайте про лінзи. Якщо ви думаєте, що вони є дорослою прерогативою, то помиляєтеся. Лінзи використовуються з 6-місячного віку. Звичайно, в більшості випадків показаннями для їх носіння є високий ступінь короткозорості – понад 6.0 або далекозорості. Однак, порадившись із лікарем, сміливо купуйте це надбання цивілізації.
ЩОДЕННІ ЧИ НІЧНІ?
Який різновид лінз обрати? Ідеальний варіант – щоденні, найбільш гігієнічні, що не потребують спеціальних розчинів для очищення. Можливий також варіант щомісячних лінз. Тоді вже доведеться щодня знімати їх на ніч і лишати в контейнерах із розчином. Існують ще й спеціальні нічні лінзи. Оскільки клінічні прояви короткозорості спричинені збільшенням передньо-задньої вісі ока, нічне стискання рогівки зменшує цей дефект і забезпечує гарний зір протягом дня. Проте це задоволення не з дешевих.
Також пам’ятайте, що будь-яка лінза – це чужорідне тіло, яке заважає повноцінному омиванню ока сльозою. Тому, крім табу на лінзи вночі (за винятком призначених для нічної корекції), потрібно дати очам відпочинок увечері та у вихідні. В цей час доречними будуть окуляри.