Як отримати пагони троянди з ростка букету
Напевно ви чули таку прикмету: «Якщо квіти дарують від щирого серця, то вони довго стоять». Можливо, так і є, або просто пощастило з квітами, вони виявилися сильними, живучими і навіть дали паростки, перебуваючи у вазі. Троянди вважаються примхливими квітами, проте при належному догляді і нехитрих маніпуляціях можна виростити нові квіти з паростків, що утворилися на трояндах, подарованих в букеті. Давайте спробуємо зберегти красу цих дивовижних квітів на довгий час, інформує Ukr.Media.
Необхідно з'ясувати, чому троянди проростають у вазі з водою, чи є способи спровокувати цей процес, і як посадити стебла з молодими пагонами.
Які троянди можуть прорости у вазі з водою
Далеко не кожен сорт троянд, що продаються букетами в магазині, проросте у вазі. Багато залежить і від умов утримання квітів. Наприклад, ніколи не дадуть паростків екземпляри, що довго знаходяться в магазині. Всім відомо, що у воду підсипають спеціальні препарати, що подовжують життя квітам. Ці добавки негативно впливають на утворення коренів. Продавцям потрібні свіжі, красиві букети, щоб їх продати, а не розмножувати і пересаджувати. Визначити такі квіти легко - низ трохи почорнілий, а стебло через пару днів починається зморщуватися. Зрозуміло, що така троянда ніколи не пустить корінців.
Цікаво: ідеально підходять троянди, подаровані на 8 Березня. В цей час квіти швидко розкуповують, вони не залежуються в магазинах, до них рідко підсипають препарати.
Поговоримо про сорти троянд і країни, в яких їх вирощували. Корінці і пагони можуть з'явитися на троянді практично будь-якого сорту, однак це зовсім не гарантує те, що вона приживеться. Особливо це стосується троянд, привезених з Нідерландів та інших країн-виробників.
Велика частина закордонних сортів обробляються препаратами, які ніби консервують квіти, щоб вони повільніше в'янули, довше зберігали гарний вигляд. Здатність до укорінення знижена, такі троянди не приживуться, навіть при наявності молодих пагонів.
Порада: для розмноження букетних троянд беріть вітчизняні сорти.
При цьому важливо пам'ятати, що укорінення троянд, пророслих у вазі з водою, - найбільш ненадійний спосіб розмноження. Це пов'язано з тим, що таким трояндам, як правило, роблять щеплення іншими сортами, наприклад, кущовими. Це не гарантує спадкування від материнської рослини. Після зрізання вони витрачають більшу частину сил на цвітіння, на зміцнення паростків і корінців вже бракує.
Висновок можна зробити наступний: розмножити троянду з букета можна, однак процес буде трудомістким, а результат не гарантований на 100%. Намагаємося використовувати вітчизняні квіти, не оброблені препаратами.
Які троянди точно не проростуть
Дуже важливо тверезо оцінювати можливості квітки. Необхідно уважно оглянути стебла для розмноження. Є кілька умов, що не дозволяють сформуватися кореневій системі і пагонам:
- троянду давно зрізали, і вона довго стоїть у вазі;
- стебло дуже тонке;
- потемніння стебла у воді;
- утворення тріщин;
- зрізана або здерта шкіра на стеблі.
Якщо ви помітили хоч щось із вищезазначеного, доведеться вибрати іншу троянду для розмноження, адже з цього стебла нічого не виросте.
Як спровокувати проростання букетної троянди
Існує кілька способів збільшити шанси проростання троянди. Якщо постаратися, вийде спровокувати утворення молодих паростків і корінців. Що необхідно для проростання троянд:
- Ставимо букет у скляну непрозору темну ємність.
- Повністю воду не змінюємо, тільки доливаємо за необхідності. В перше наповнення ємності водою покладіть таблетку активованого вугілля.
- Не використовуємо сиру воду, в ній присутні патогенні мікроби. Для проростання ідеально підходить тала вода або кип'ячена.
- У вазі не повинно бути забагато води, наливайте до середнього рівня. Через надлишок води стебло може загнити. До того ж повітря теж необхідне. Зазвичай троянди дають корінці на рівні межі між водою і повітрям.
- Стебло троянди повинно обов'язково мати листя, саме вони виробляють речовину, аналогічну біостимулятору коренеутворення. Листки не повинні бути у воді, щоб не запустився процес гниття.
- Поставте ємність з букетом троянд у світле приміщення з температурою від +20°С до +24°С.
Як визначити проростання стебла троянди? На кінчику стебла може бути помітний каллюс - рослинна тканина, наростаюча на зрізах. По суті - це результат ділення клітин. Якщо ви помітили каллюс, скоро з'являться і корінці. В принципі вже можна відправляти стебла в ґрунт на укорінення.
На замітку: щоб збільшити шанси появи корінців, крім усього вищесказаного можна зробити ще дещо. Додайте у воду біостимулятор коренеутворення. Його можна купити в будь-якому магазині. Насипаємо згідно інструкції на упаковці.
Як посадити і виростити пагони букетної троянди
Отже, троянди дали паростки, наші зусилля не пройшли дарма. Тепер треба посадити їх, дотримуючись ряд умов, що впливають на успіх всієї затії. Процес можна умовно розділити на кілька етапів:
Підготовка інструментів
Щоб пересадити трояндочку з вази з водою в грунт нам знадобиться:
- знезаражений гострий ніж або секатор;
- горщик;
- підготовлений грунт;
- дренаж об'ємом ¼ ємності для пересадки;
- скляна банка або розрізана пляшка/поліетиленовий пакет.
Формування черешка з стебла троянди
Коли квітка зів'яне, зрізаємо бутон. Потім з середини стебла робимо держак. Вибираємо відрізок з 3-5 цілими бруньками, довжина - 15-20 см. Обрізаємо стебло садовим ножем так, щоб знизу повністю залишилася частина з пророслими пагонами, від неї і відраховуємо відстань. Зрізаємо верх на рівні 2-3 см над верхньою брунькою.
Обробка черешка
Акуратно видаліть всі листочки, залишаючи лише 2-3 шт зверху. Їх обріжте наполовину. Тепер на добу опускаємо держак в розчин марганцівки для профілактики зараження.
Висадка в ємність
Беремо квітковий горщик з дренажним отвором. На ¼ заповнюємо будь-яким дренажним матеріалом. Зверху насипаємо грунт і робимо заглиблення так, щоб держак помістився на 2-3 своєї довжини. Дуже обережно розправляємо корінці, ставимо держак під кутом в 45° і присипаємо поглиблення грунтом.
Укорінення
Якщо грунт теплий, коренева система зміцніє вже через місяць. Можливо, з бруньок почнуть рости пагони.
Догляд
Відразу ж після посадки щедро полийте землю, а ємність поставте на освітлене місце, але без прямих сонячних променів. Температура в приміщенні повинна бути не менше +25°С.
На замітку: що стосується грунту. Ви можете купити готовий в магазині, або ж приготувати субстрат самостійно.
- 3 частини дернової землі
- 1 частина перегною
- 1 частина річкового піску
Грунт необхідно знезаразити фунгіцидами або за допомогою термічної обробки - так ми збільшуємо шанси того, що наші троянди виживуть.
Після того, як троянда помітно зміцніє, доглядати за нею потрібно як за дорослою рослиною.
Як підвищити шанси виживання троянди після пересадки
У списку необхідного для пересадки ми вказали скляну банку або обрізану пляшку, поліетиленовий пакет. Відомо, що троянди вкорінюються в умовах підвищеної вологості. Після пересадки накрийте горщик, щоб вийшов ефект парника і вологи. Досвідчені садівники не знімають банку, поки не побачать початок зростання троянди, появу нових листочків, ріст пагонів.
Коли троянда почне активно зростати, можна іноді знімати банку, поступово збільшуючи проміжки знаходження поза тепличними умовами. Так ми привчимо нашу троянду відчувати себе комфортно в кімнатних умовах з більш сухим повітрям.
Від моменту, коли ви накрили майбутню троянду банкою, до її зняття має пройти приблизно півроку.
Які труднощі можуть виникнути
Ми говоримо про проростання троянди у вазі з водою. Такі корінці відрізняються від тих, що сформувалися в грунті. Коренева система виходить більш тонкою, слабкою, напівпрозорою і дуже крихкою. Найменші коливання вологи у більшу сторону, і починається процес гниття. При пересадці кореневу систему можна легко пошкодити, також вона часто просто надломлюється при переміщенні з води в грунт.
Отже, ми повинні бути вкрай обережними, діємо дуже делікатно - це важливо, інакше всі зусилля підуть нанівець.
Вода містить в собі велику кількість кисню, тому часто спостерігається таке явище: стебло відрощує міцну кореневу систему у вазі, а після пересадки все гине, не приживається. Тут вже нічого не поробиш, все залежить від сили самої квітки, з якої ми пророщуємо корінці.
Проросле стебло можна пересадити як в горщик, так і відразу у відкритий грунт. Проте будьте готові до того, що троянда може і не прижитися - це дуже примхлива квітка. Сподіваємося, що у вас вийде розмножити букетну троянду з першого разу. Ці квіти стануть чудовою прикрасою серед інших кімнатних або садових рослин.