«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

Як запобігти деградації мозку: 10 порад

Ваш мозок – лінивий (як і ви) і тому прагне знизити витрати енергії на ту чи іншу діяльність шляхом створення своєрідних «макросів» – програм, які ви виконуєте за шаблонами.

Ви помітили, що чим ви старші, тим менш охоче беретеся за ту роботу, яка для вас незвична або пов’язана з великою концентрацією уваги і освоєнням незнайомих навичок? Тут є невеличкий секрет. Читання улюблених газет (авторів), добре знайома робота, використання рідної мови та спілкування з друзями, які вас добре розуміють, відвідування улюбленого ресторану, перегляд улюбленого серіалу … – все це, що ми всі так любимо, призводить до деградації мозку.

Біолог Річард Сімон ще на початку позаминулого століття назвав ці програми «енграмами» – фізичною звичкою або слідом пам’яті, залишеним повторним впливом подразника. Енграми можна представити у вигляді стежок, які нейрони «протоптують» у вашому мозку, виконуючи одну і ту ж дію. Чим довше ми виконуємо її, тим менше енергії витрачає на це наш мозок.

З одного боку, це відмінна суперздатність – дійсно, навіщо витрачати зайву енергію для здійснення однотипних дій? Однак зворотна сторона цієї здатності – зниження пластичності нашого мозку.

Справа в тому, що чим довше ми користуємося енграмами, тим менше працюють базальні ганглії в нашому мозку. Їх основна функція – виробляти нейромедіатор ацетилхолін, що допомагає нейронам «прорубувати» нові стежки серед інформаційного шуму нашого мозку (приблизно це у вас відбувається зараз, після прочитання цього речення).

Згадайте свою дорогу на роботу або в інститут. Якщо ви їздите  одним і тим же маршрутом більше півроку, то ваші дії стають настільки автоматичними, що паралельно ви можете виконувати й інші дії – читати, слухати музику, відповідати на пошту. В улюбленому ресторані вам не доведеться вичавлювати з себе ацетилхолін і думати над тим, що вам взяти на обід, ви вже знаєте напам’ять все меню. За фальшивою посмішкою друга ви відразу ж довідаєтеся про тривогу і вам не потрібно буде напружуватися для того, щоб розшифрувати ці комунікативні сигнали.

Здавалося б, навіщо все це міняти? А тому, що наше життя — безперервне джерело змін, що не піддаються нашому контролю. До більшої частини з них нам доводиться пристосовуватися і в цій «гонитві хамелеонів» виживає той, хто швидше за інших змінить свій колір під колір навколишнього середовища і зможе ближче підкрастися до комахи (яких під час кризи все менше і менше).

Вас можуть скоротити на роботі; завдання вашого відділу можуть змінитися і від вас вимагатимуть оволодіти новими навичками; ви закохаєтесь в китаянку й захочете вивчити дунганську мову, якою говорить її рідня, і так далі.

Тому пластичність мозку треба постійно підтримувати і тренувати. Уявіть, що ваш мозок – це бетон, який через якийсь час застигне. Образ «затверділих» мізків вам стане зрозумілішим, якщо ви подивитеся на більшість 70-річних людей, не здатних освоїти таймер на мікрохвильовці.

Ваше завдання – постійно перемішувати цю «розумову суміш», не дати їй затвердіти. Як тільки ми розслабляємося і починаємо використовувати енграми, якась частина нашого мозку твердне і ми навіть не помічаємо цього.

Що робити для того, щоб зупинити деградацію мозку. Є десять найбільш простих, але цілком ефективних, прийомів:

1. Слідкуйте за собою
Якщо ви раптом відчули дискомфорт від того, що щось не так (наприклад, ваш улюблений сайт поміняв дизайн або в магазині зник улюблений йогурт) вчепіться цьому відчуттю за хвіст і почніть його «розкручувати». Чому б не перепробувати всі йогурти або зовсім не почати робити свій?

2. Не перечитуйте вже прочитані книги
Чи не переглядайте вже переглянуті фільми. Так, це дуже психологічно приємне відчуття – зануритися в той затишний світ, в життя вже знайомих персонажів, ніяких сюрпризів, вже знаєш кінець і можеш насолоджуватися дрібницями, які першого разу не помітив, проковтнувши книгу за годину (або переглянувши сезон за вихідні). Але в той же час ви забираєте у нових книг і фільмів шанс відкрити вам щось принципово нове, позбавляєте свій мозок утворення альтернативних нейронних зв’язків.

3. Шукайте нові маршрути
Постарайтеся шукати нові маршрути для звичної дороги додому і назад, знайти альтернативні магазини, кінотеатри та інші інфраструктурні точки на карті вашого життя. Це може зайняти додатковий час, але може принести й приємні бонуси – наприклад, більш низькі ціни в магазинах або менше народу в кінотеатрі.

4. Шукайте нову музику
Якщо ви меломан, у вашому плей-листі десятки тисяч композицій і вам здається, що ваш смак вельми багатий і різноманітний, то поспішаю вас розчарувати – найчастіше ми слухаємо 50-100 знайомих треків, приємних нам все з тих же причин – ми адаптувалися до них  і нашому мозку не потрібно витрачати додаткові ресурси для їх обробки і осмислення.
У світі кількасот тисяч інтернет-радіостанцій і, навіть якщо кожен день перемикатися на нову, все одно нашого життя не вистачить для того, щоб переслухати їх усі.

5. Шукайте нових друзів і знайомих
Так, це, звичайно ж, чудово, коли є друзі, з якими приємно збиратися кожну п’ятницю і обговорювати футбол або нову сукню Бейонсе. Психологічно комфортніше. Але ж більшість з нас живуть в мегаполісах, навіщо обмежувати своє коло 4-5 людьми, причому найчастіше обраних не нами, а «нав’язаних» обставинами – школою, інститутом, роботою?
Соціальні інструменти, закладені в нас, дуже сильно впливають на наш спосіб мислення й іноді буває так, що ми, під впливом тих чи інших друзів, міняємо точку зору, набір інтересів, а іноді й зовсім рід діяльності.

6. Народіть дітей
Діти є перманентним джерелом хаосу й невизначеності у вашому житті. Вони – живі «бетономішалки» у вашій голові, руйнують всі шаблони й перекроюють ваші усталені маршрути по-новому. У мене – три сини різного віку, які щодня вносять щось нове своїми питаннями, поведінкою, допитливістю розуму й безперервними експериментами з усім навколо. Ви самі не помітите, як ваше мислення «випростається» і ви почнете думати по-іншому.
Якщо завести дітей у вас поки не виходить, то можна почати з собаки. Вона, по-перше, вимагає прогулянки (а свіже повітря корисне для мозку). По-друге, залучає вас в мимовільне спілкування з іншими власниками собак. І по-третє, теж може стати джерелом хаосу.

7. Перестаньте критикувати
«Який жахливий дизайн!», «Як огидно вони зробили розв’язку!», «Як незручно сидіти в цих нових кріслах!», – ці та мільйони інших повідомлень в Facebook з вуст ваших колег і ваших власних є індикаторами опору змінам, що несподівано настали в житті. Змінам, які, найчастіше, ви не можете змінити. Або можете, але приклавши багато зусиль, які того не варті. Набагато корисніше для вашого власного розвитку буде прийняти ці зміни й мотивувати мозок продовжити жити в новій реальності.
Ваші діалоги повинні виглядати приблизно так: «Нове меню? Чудово, а то старі страви вже приїлися! »,«Новий ремонт дороги, потрібно шукати об’їзд? Чудово, значить через місяць тут не буде таких вибоїн, а поки йде ремонт, я дізнаюся про цей район щось нове!», «Нова операційна система? Супер! У мене тепер з’явився новий цікавий квест – знайди панель управління!».

8. Перестаньте вішати на людей «ярлики»
Це дуже зручно – замість того, щоб розбиратися в людині, міркувати про те, чому вона так вчинила – піддатися слабкості й просто «затаврувати» її, приєднавши до того чи іншого психотипу. Кожен з нас перебуває під дією шаленого тиску життєвих обставин.

9. Експериментуйте з ароматами
Незважаючи на те, що еволюція витіснила на другий план наші рецептори нюху, запахи все ще мають на нас величезний вплив. І якщо у вас є улюблена туалетна вода, яку ви не змінюєте вже роками, то саме час її змінити. І робити це з певною періодичністю.

10. Вчіть іноземні мови
І для цього не обов’язково закохуватися в китаянку, можна знайти іншу мотивацію, пов’язану, наприклад, з професійними інтересами або хобі. Іноземні слова та пов’язані з ними семантичні поля часто відрізняються від вашої рідної мови та їх вивчення є, мабуть, найефективнішим інструментом для тренування пластичності мозку (особливо, якщо відходити далі від туристичного лексикону і заглиблюватися в культурні особливості).
Не слід також забувати, що наш мозок влаштований набагато складніше, ніж багатьом здається. Енграми, пов’язані з прослуховуванням однієї і тієї ж музики, впливають на те, як ми спілкуємося з друзями. Несподівані відчуття від запаху страв у новому ресторані можуть пробудити в вас бажання переоцінити слова й вчинки коханої людини (зрозуміти і пробачити). А прогулянка після роботи  незнайомою вулицею наштовхує  думку про те, як знайти відповідне вирішення  проблеми, що виникла на роботі. Тому вищеперелічені поради найкраще комбінувати.

Джерело

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі