КОЛИШНІЙ СТУДЕНТ-ФІЗИК КИЇВСЬКОЇ ПОЛІТЕХНІКИ РОЗРОБЛЯЄ ДРОНИ ДЛЯ АРМІЇ РФ, — РОЗСЛІДУВАННЯ
Проте магістратуру українець вже закінчував у Московському фізико-технічному інституті.
Конструкторське бюро “Стратим”, яке працює на російську армію і збирає дрони, заснував після повномасштабного вторгнення РФ колишній менеджер корпорації “Ростех” Іван Бежанов. Фізик-ядерник родом з Луганська, який здобув освіту у Київському політесі, Олександр Махньов є головним конструктором бюро. Про це йдеться в розслідуванні “Важные истории”.
Журналісти з’ясували, що Махньов жив у Луганську принаймні до 2014 року. Його батько Ігор Махньов — вчений у галузі ядерного приладобудування. Олександр почав займатися наукою ще у школі й навіть потрапив до книги “Винахідники України – еліта держави”.
Після окупації Луганська родина переїхала до Києва, де хлопець закінчив ліцей Київського політехнічного інституту ім. Сікорського. А у 2015 році вступив до КПІ на програму “Радіоелектронні апарати”.
У забороненій в Україні соцмережі “Вконтакте” він писав, що радий отримати нагороду з рук українського вченого Михайла Згуровського та другого президента України Леоніда Кучми.
Після цього Махньов працював в Інституті ядерних досліджень у Троїцьку. У 2022 році в журналі The European Physical Journal була опублікована стаття, одним зі співавторів якої був вказаний Махньов — у складі російської команди на женевському експерименті ЦЕРН (Європейська організація з ядерних досліджень).
Влітку він і долучився до команди “Стратим”. Відомо, що він керував інженерною командою КБ. Журналісти також помітили його на одному з відео з виставки “Дронница 2023” у Великому Новгороді, де “Стратим” представляв перші зразки власного виробництва — Махньов упорядковував стенд компанії.
Засновник КБ Бежанов, не називаючи імені, розповідав про головного конструктора бюро, що він був “одним з учених, які працювали над проєктом Великого адронного колайдера в ЦЕРН”.
Сам Махньов на запит журналістів розповісти про виробництво дронів і роботу в ЦЕРН не відповів. Він сказав, що це “публічно пов’яже кілька сторін життя”, які він “намагається не поєднувати”.
Натомість у ЦЕРН заявили, що їхня “діяльність спрямована на мирні фундаментальні дослідження”, і в ній “немає військового аспекту”. Вони запевнили, що у 2022 році припинили співпрацю з РФ та Білоруссю.
Нагадаємо, 3 березня аналітики Інституту вивчення війни повідомляли про те, що РФ планує найближчими місяцями розпочати серійне виробництво багатоцільових безпілотників “Скальпель”.