Луцький депутат - про МакДональдс і рух уперед
Луцький депутат і бізнесмен, учасник переговорів з McDonald's Андрій Покровський розповів журналістам Волинь24, про що саме лучани домовлялись з інвесторами та коли у місті можна було відкрити ресторан світової мережі.
– Чия була ідея відкрити у Луцьку McDonald's?
– Робота з McDonald's розпочалась ще у 2010 році. Перемовини почали луцькі бізнесмени, які сповідували ідею того, що McDonald's в місті повинен бути. З етичних міркувань, я не буду називати їхніх імен. Я був у складі цієї групи.
Але тривалий час все було дуже абстрактним, на рівні "хотілося б", "а якби…", "а що як…". Але у 2015-2016 роках, коли переговори були більш предметними, McDonald's вивчив ситуацію у Луцьку і заявив, що йому підходить лише земельна ділянка на розі проспекту Грушевського і вулиці Стрілецької. Лише вона відповідає вимогам.
Навіть у кращі часи McDonald's не горів бажанням зайти в Луцьк, його запрошували і припрошували. McDonald's не просить нікого, він приходить, якщо йому створюють всі умови.
Тому наразі можна зробити висновок, що в найближчі 5-7-10 років McDonald's не погодиться заходити в місто.
– А був конкретний інвестор, який заявив про готовність відкрити у Луцьку McDonald's?
– Не можна говорити про конкретного інвестора, тому що ділянка виставлялась на прозорий аукціон і придбати її міг будь-хто, хто запропонував би вищу ціну. Я думаю, що з аукціону цю ділянку можна було б придбати за 6 мільйонів гривень, окрім цього, будівництво самого ресторану обійшлося б інвестору ще десь у 30 мільйонів гривень.
– Є інвестор, який міг би викласти таку суму?
– Думаю, є, і це не обов'язково був би луцький інвестор. Компанія працює з багатьма підприємствами в Україні, які будують приміщення і віддають їй в оренду. McDonald's створюють всі умови і лише після цього він починає працювати.
– Чому у Луцьку не розглядався варіант використання готового приміщення, наприклад у "Промені", "ПортCity", а йшлось саме про будівництво нового?
– Тому що це нереально. McDonald's може працювати виключно за умови наявності МакДрайву (сервіс, який дозволяє замовляти їжу і напої, не виходячи з автомобіля, - ред).
Навіть рівненський проект, де McDonald's працює у торгово-розважальному центрі "Злата Плаза", не задовольняє економічних вимог компанії. Такий варіант їм не підходить.
– Якби сьогодні депутати дозволили продати земельну ділянку з аукціону, за скільки часу, хоча б приблизно, можна було відкрити McDonald's у місті?
– Я думаю, що з моменту продажу ділянки – за рік.
– Чому, на вашу думку депутати, ухвалили рішення на користь Скверу авіаторів, а не McDonald's?
– Я думаю, це просто амбітне рішення. Вони хотіли показати, що їм непотрібні ніякі консультанти, помічники, однодумці, мовляв, ми можемо зробити все самі. Нас розсудять нащадки. Пройде 5-10-15 років і ми побачимо, що буде з містом за цей час.
– А McDonald's справді потрібен Луцьку?
– На моє особисте переконання, як би там суспільство не ставилось до McDonald's, місту потрібен розвиток, прогрес, рух вперед. Я особисто не харчуюсь в McDonald's і знаю багато тих, хто є противником цієї їжі. Але я вважаю, що мешканці міста повинні самостійно обирати – бути чи не бути McDonald's у Луцьку.
Меншість ні в якому разі не повинна диктувати умови більшості. Не можна позбавляти людей вибору. Якби світова компанія, флагман економіки зайшла б у Луцьк і давала можливість нашим громадянам користуватись її послугами, я вважаю, що нічого поганого в цьому не було б. Це лише розвиток.
– Кого ви маєте на увазі під меншістю в цьому випадку? Ініціаторів створення Скверу авіаторів?
– Ні, я зараз говорю про те, що багато людей в наш час блокують будь-які демократичні рухи.
Я не кажу про конкретний випадок у Луцьку. На жаль, у нашій державі часто багато хто думає, що його особиста думка важить більше, ніж думки і бажання інших. Я вважаю це неприйнятним. Всі питання повинні вирішуватись шляхом обговорень та голосувань.
Якщо компанія погоджується зайти в місто, потрібно створити максимально сприятливі умови для цього. Якщо ми цього не робимо, ми позбавляємо лучан права вибору.
А якщо ми не приєднуватимемо навколишніх громад, якщо ми не пускатимемо McDonald's у місто, якщо ми не купуватимемо в школи мультиборди і не розвиватимемо освіту, то Луцьк просто перетвориться на районний центр.
Ми програємо при адміністративній реформі і лишимось ні з чим.