Ми не контролюємо нічого: 9 цікавих експериментів на силу волі
Ось декілька вражаючих випадків, які довели ученим і світу, як легко маніпулювати силою волі. Навіть якщо ви заздалегідь знаєте, що вами вже маніпулюють!
9. Експеримент доктора Баумейстера
Студентам наказали нічого не їсти перед дослідом, потім розділили на 2 групи і посадили перед вазою з шоколадом. Одній групі запропонували шоколад, іншій групі — ні. Студенти з другої групи не наважилися взяти шоколад без дозволу. На наступному етапі обидві групи намагалися впоратися з завданнями, у яких немає рішення. Перша група боролася протягом 20 хвилин, друга група здалася в 2 рази швидше.
Висновок вчених: сила волі має свій ліміт. Стримавши порив з’їсти апетитний шоколад, студенти витратили частину самовладання і швидше здалися, коли зіткнулися з новою задачею на силу волі.
Як використовувати в житті: тренуйте силу волі простими завданнями, наприклад на тиждень відмовтеся від цукру або замість ліфта піднімайтеся по сходах.
8. Експеримент Діна Спірса
Учені спостерігали за поведінкою заможних і незаможних людей під час купівлі продуктів. Незаможні люди частіше перекушують, блукаючи по магазину, і роблять імпульсивні покупки. З-за невисокого рівня життя вони щодня вирішують більше життєво важливих питань, з-за чого їм не вистачає сили волі на те, щоб утриматися від шкідливих звичок або взяти додаткове навантаження в надії підвищити соціальний статус.
Висновок вчених: силі волі потрібен відпочинок. Якщо постійно випробовувати її на міцність, вона буде слабшати.
Як використовувати в житті: не приймайте рішення на голодний шлунок, дозвольте собі бути імпульсивним, якщо мова йде про прості завдання. Обмежуйте кількість важливих рішень, які потрібно прийняти протягом дня.
7. Експеримент Льва Толстого «Білий ведмідь»
Ідею експерименту вчені виявили в книзі Льва Толстого «Спогади». Студентів розділили на 2 групи. Першій групі потрібно було думати про білого ведмедя, другій групі — не думати про білого ведмедя. І щоразу, коли образ ведмедя виникав в думках у всіх студентів, вони натискали на кнопку дзвінка. Друга група більше і частіше думала про білого ведмедя, а спроба контролювати себе в умовах стресу перетворювала заборонену думка в нав’язливу.
Висновки вчених та Федора Достоєвського, які відчули на собі досвід Льва Толстого: спробуйте не згадувати про білого ведмедя, і побачите, що він, проклятий, буде щохвилини згадуватися.
Як використовувати в житті: від психологічної установки залежить успіх дії — не думати про заборонене складніше, ніж думати про що завгодно. Думайте про приємне.
6. Телефонний розіграш
З 1995 по 2004 рік жартівник дзвонив в ресторан або магазин, представлявся співробітником поліції і переконував менеджерів роздягати і обшукувати співробітниць. Менеджери не відмовляли уявному співробітникові поліції, співробітниці теж не пручалися, незважаючи на попередження подібної ситуації на тренінгах. За мотивами цих випадків знятий фільм «Експеримент „Покора“».
Висновки науковців та суддів, які засудили жартівника до тюремного ув’язнення: людям складніше проявляти силу волі, коли необхідно протистояти володарю більшої влади і впливу.
Як використовувати в житті: поважайте авторитет наділеної владою особи, але критично аналізуйте її вказівки.
5. Чому судді частіше пробачають винних вранці
Суддя демократичніше і з великою увагою поставиться до тих обвинувачуваних, чиї справи про умовно-дострокове звільнення слухаються в ранкові години. Позитивне рішення приймалося в 70 % випадків у справах, які слухалися вранці, і в 10 % випадків у справах, які слухалися у другій половині дня. Це явище вчені назвали «втомою від прийняття рішень». Чим частіше доводиться робити вибір протягом дня, тим складніше дається мозку кожне нове прийняття рішення.
Висновок вчених: впоратися з такою втомою можна за допомогою відпочинку. В іншому випадку сила волі пригнічується і людина відмовляється приймати будь-які рішення або ж стає імпульсивною і робить вибір, не замислюючись про наслідки.
Як використовувати в житті: якщо вас чекає важлива зустріч, постарайтеся призначити її на ранок. Приймайте важливі рішення вранці.
4. Експеримент з фразою «Я не…»
Студентів розділили на 2 групи і запропонували солодощі. Одна група повинна була відповісти «Я не можу їсти солодке», друга — «Я не їм солодке». Після експерименту студентам запропонували плитку шоколаду або батончик з мюслі, щоб підкріпитися. Більшість з групи «Я не можу їсти солодке» вибрали те, що солодше, студенти з групи «Я не їм солодке» надали перевагу батончику з мюслі.
Висновок вчених: фраза «Я не можу…» нагадує про обмеження, підкреслюючи, що ви робите щось наперекір собі. Фраза «Я не…» — більш м’який контроль над собою, що перетворює чітку відмову на позицію.
Як використовувати в житті: використовуйте в розмові конструкцію «Я не…», коли мова заходить про завдання, які вимагають особливої сили волі.
3. Придушення сили волі і заїкання
Вчені розділили дітей з притулку на 2 групи. Першу групу постійно хвалили і підтримували у їх намаганнях. Дітей з другої групи критикували, принижували, карали за помилки, висміювали. Більшість дітей з другої групи стали замкнутими, почали заїкатися.
Висновки вчених: придушення волі в дитинстві призводить до розвитку серйозних нервових і психічних порушень, навіть якщо у людини не було до цього генетичної схильності.
Як використовувати в житті: у вихованні дітей, спілкуванні з іншими людьми, колегами, близькими і рідними підтримуйте одне одного. Відмовтеся від психологічного насильства, яке пригнічує силу волі і руйнує особистість.
2. Експеримент з волосінню і котушкою
Дітей просили намотувати волосінь на котушку вудки. Учасники однієї групи робили це на самоті. Інша група перебувала в одному приміщенні: діти змагалися одне з одним, завдяки чому швидше впоралися із завданням. Подальші експерименти довели, що відкрита конкуренція зміцнює силу волі і допомагає швидше впоратися із завданням, хоча знижує концентрацію і обережність.
Висновки вчених: прості й рутинні справи легше робити у присутності конкурентів, щоб досягти кращого результату.
Як використовувати в житті: займайтеся спортом в компанії, але віддавайте перевагу самотності і тиші, коли завдання вимагає максимуму мозкової активності.
1. Заразне позіхання
Якщо в приміщенні з великим скупченням людей широко позіхнути, побачите ланцюгову реакцію: люди проти своєї волі почнуть позіхати одне за одним. Подібну реакцію показують собаки, мавпи, деякі кішки. Діти молодші 5 років, люди з аутизмом і психопати з меншою ймовірністю позіхають у відповідь.
Висновки вчених: чим слабкіша емпатія, тим краща сила волі. Емпатія в певних ситуаціях, змушує людину послабити контроль за самовладанням, навіть якщо це суперечить її бажанням і потребам.
Як використовувати в житті: позіхніть при співрозмовниккові — якщо ви йому симпатичні і цікаві, він позіхне слідом за вами. Цей трюк стане в нагоді в особистих стосунках, і під час ділових переговорів.
Бонус: як зміцнити силу волі?
Недолік глюкози негативно впливає на самовладання — стежте за рівнем цукру в крові.
Міцний здоровий сон і медитація покращують концентрацію.
Якщо справ багато, спробуйте метод помідора: робіть перерву на 5 хвилин кожні півгодини під час роботи.
Займайтеся бігом, плаванням або іншим видом спорту, де необхідно виконувати автоматичні дії, щоб розслабити мозок.
Зміцнюйте силу волі, тренуючись на простих завданнях: кілька днів утримайтеся від кави, спробуйте робити легку зарядку вранці.
Розставляйте пріоритети: які завдання дійсно важливі, а які лише здаються такими?
Не витрачайте сили на дрібниці.