«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

Небезпечний грип ''косить'' українців: як врятуватися

Цього року в Україну грип прийшов раніше. Його першими жертвами вже стали 19 осіб — серед них одна вагітна, троє дітей, а також двоє медпрацівників. Останній випадок стався у Чернігові, тут помер 46-річний чоловік від ускладнень. Основні причини смертей — пізнє звернення до лікаря і хронічні захворювання.

Завдяки медичній реформі в цьому сезоні швидка часто відмовляється приїздити на виклики, коли людина скаржиться на високу температуру. А сімейні лікарі не хочуть іти на виклики, запрошуючи хворих самих прийти до поліклініки і посидіти в черзі. Детальніше про ситуацію в інтерв'ю OBOZREVATEL із завідувачкою відділом респіраторних та вірусних інфекцій Інституту епідеміології ім. Громашевського Аллою Мироненко.

Головне:

Як відрізнити грип від ГРВІ;

Кому слід боятися грипу в цьому сезоні;

Чого не слід приймати від грипу.

— Алло Петрівно, скажіть, які штами грипу зараз у нас гуляють і який переважає?

— Цього року ми зіткнулися з двома видами грипу. Це Каліфорнія і Сінгапур, групи А. Зараз переважає штам грипу А H3N2 Сінгапур, який ми чекали і прогнозували. Він найнебезпечніший. Я вже казала, що в минулому році в Америці він забрав 80 тисяч життів, бо до нього там не були готові і не провели вакцинацію.

— Для кого він найбільше небезпечний?

— Найперше для маленьких дітей. А також для літніх, для людей із хронічними захворюваннями, такими як діабет, серцеві хвороби, хвороби нирок. Бо саме у них найчастіше виникають ускладнення. Діти можуть хворіти H1N1, з яким вони ще не стикалися і не щеплені, але у них зазвичай ускладнень небагато. Є категорія вагітних, для яких H1N1 небезпечний. Вони мають бути під особливим наглядом.

Тому що група ризику H1 — астма, ожиріння, цукровий діабет — такі люди дорослі вже стикалися з цим вірусом, вони захищені або щеплені. У будь-якому віці треба адекватно реагувати на хворобу, нікуди не ходити, обов'язково звернутися до лікаря, щоб він послухав, чи немає там пневмонії. Це в будь-якому віці треба робити. Ось жінка в 47 років померла в Олександрівській лікарні. Пізно звернулася, хоча у неї був цукровий діабет.

— Було вже зафіксовано кілька смертей. Від якого саме штаму люди загинули?

— Від різних, і від Сінгапуру, і від Каліфорнії. Більш точні дані мають бути у МОЗ. Після розтину матеріали надсилають у лабораторію міністерства.


— Скажіть, яка основна причина загибелі людей від грипу?

— Пізнє звернення до лікаря. Я вам саме навела приклад в Олександрівській лікарні.

— Всі кажуть, що треба відразу звертатися до лікаря. Але в цьому році як ніколи — швидка на високу температуру не приїздить. Сімейний лікар не приходить, вимагає, щоб ми прийшли до нього в поліклініку. Уявляєте, з температурою сидіти в черзі?

— Я взагалі не уявляю. Це не тільки небезпечно, але і уявити собі цього не можу. Ця медреформа нас до добра не доведе, це може просто погано скінчитися для нашого населення. Виходить, що батькам кажуть, мовляв, прийдіть з дитиною, коли температура спаде. А випадок у Харкові із загибеллю дитини демонструє, що температура спала, і дитини не стало. Адже батьки не можуть правильно оцінити стан дитини і тяжкість хвороби. Дитина спить, чи то вона просто спить, чи то вже у коматозному стані перебуває. Але якщо у дитини висока температура, то її точно має оглянути і прослухати лікар.
— На що треба звернути увагу на початку хвороби, як відрізнити грип від ГРВІ?

— У ГРВІ та грипу різний початок. У разі грипу це різкий і високий підйом температури, головний біль, слабкість, ломота у м'язах і суглобах. Можуть загостритися хронічні хвороби. У перші дні у разі грипу може не бути нежиті, кашлю. При респіраторних захворюваннях все починається з респіраторних проявів — нежить, дертя у горлі, кашель, а температура може піднятися пізніше, а може і не піднятися зовсім.


— Скажіть, кожен вид грипу діє на певні органи?

— Якщо грип, то вірус здатний розмножуватися в дихальному епітелії, він такий ворсинчастий. Він покриває наші бронхи і трахеї. З'являється сухий кашель. Звідси може бути і охриплий голос. В разі ускладнення у людини може бути бронхіт, трахеїт, запалення легенів тощо.

— Які противірусні препарати зараз треба мати в аптечці?

— Один з небагатьох препаратів від грипу це озельтамовін. Це дієва речовина, на його основі є кілька препаратів, включаючи таміфлю. Однак він наліво і направо не застосовується, його не треба пити всім. Він застосовується, якщо у людини є небезпека розвитку ускладнень, або вона має хронічні захворювання. Або це літня людина. Крім того, ефективність препарату достатня, коли його приймають в перші дві доби хвороби. Якщо приймати його на 5-й день, коли вже і бактеріальна флора приєдналася, він тільки ускладнює одужання.

Адже це хімічний препарат — він теж повинен розщеплюватися, виводитися, а це все додаткове забруднення організму. Він застосовується на початку хвороби, при важких випадках з можливими ускладненнями. Взагалі при грипі мало препаратів з доведеним механізмом дій. Решта ліків хоч і пропонуються як противірусні, але їхній механізм не доведений. Або це симптоматичні препарати, вони можуть зняти біль, збити температуру, полегшити стан, поки організм сам не виробить захисні речовини.

Небезпечний грип ''косить'' українців: як врятуватисяПоділитися
зображенням
— А жарознижувальні препарати?

— Тут треба бути розумним. Якщо маленька дитина горить і можуть початися судоми, то, звісно, треба знижувати температуру. Якщо дорослий, у нього температура 38,5, то знижувати її не треба. Якщо вже 39 і він погано переносить — в такому разі, звісно, треба прийняти жарознижувальне. Бо якщо ми збиваємо температуру, то можемо зашкодити виробленню власного інтерферону. Адже це противірусний білок, який утворюється в організмі у відповідь на вторгнення вірусу. Але за нормальної температури він не виробляється, лише за підвищеної. Тому якщо ми постійно збиваємо температуру, то ми розтягуємо хворобу.

— Іммуномодулюючі засоби можна застосовувати?

— Річ в тім, що імуномодулюючі препарати в Європі заборонені. Особливо вони протипоказані дітям. Імунна система у дитини розвивається, і в певний період лімфовузли збільшені, імунна система працює посилено. А ми її ще й стимулюємо. Так можна і до злоякісних утворень дійти. В Європі такі препарати виписують тільки дорослим і за показаннями. У нас же ці препарати розроблялися для військових.

— Щеплення від грипу зараз робити пізно, вже почалася епідемія?

— ВООЗ вважає, що щеплення можна робити завжди. Але треба розуміти, що після щеплення захисні антитіла з'являться через два тижні. То де ви проведете ці два тижні, щоб не заразитися? Вдома під замком? Бо якщо через 3 дні ви захворієте, то виходить, що щеплення зробили даремно. Краще робити щеплення від грипу восени.

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі