Переселенців з Донбасу через суд змушують повертати отримані грошову домогу
Переселенців з Донбасу через суд змушують повертати вже отриману грошову допомогу. Раніше виплат позбавили колишнього бранця бойовиків, а тепер постанову отримав екс-співробітник Донецької облдержадміністрації. Причому засідання суду проходили без його участі. Як виходить, що соцслужби позбавляють переселенців виплат, призначених декілька років тому?
Переселенець Ілля Суздалєв повинен повернути понад 7 тисяч гривень державі і оплатити всі судові витрати. Таку постанову виніс суд Краматорська – в це місто колишній чиновник Донецької обласної адміністрації переїхав з колегами після початку бойових дій. До 2015-го року Суздалєв проживав в одному з інтернатів. Але, як виявилося, ніяких документів, які б підтверджували це, немає.
"Я сам брав участь в евакуації людей з Дебальцевого, вивозив групу, і тоді ми вивозили просто в табори перші-ліпші, умовно кажучи. Відкривали. Зима, в Святогорську і селили людей, щоб вони просто неба не ночували. Напевно, складно зрозуміти і суду , і соцзабезу, напевно, просто забули, як це було в 14-15 році. А я це пам'ятаю. Так було тоді. І тому тоді оселилися ось в цьому інтернаті. Був такий простий і зручний варіант перечекати", – говорить переселенець Ілля Суздалєв.
В управлінні соцзахисту засумнівалися в тому, що донеччанин дійсно проживав в інтернаті, бо, за правилами, ніхто, крім дітей, там знаходитися не міг.
"Ми провели перевірку цільового використання бюджетних грошей. За словами директора інтернату, Ілля не проживав за цією адресою, і про нього ніхто не знає", – розповідає начальник управління праці та соціального захисту населення Краматорської міськради Ольга Нікітенко.
Однак в інтернаті нам сказали, що пам'ятають Іллю Суздалєва. Але запевняють: він там не жив, а лише зберігав речі. Ось тільки повторити це перед камерою директор інтернату відмовилася.
"Але якщо людина сумки залишила, це ж не означає, що вона проживає. Я вже писала пояснювальні, мені вже приходили з прокуратури, приходили листи. Я писала пояснювальні. Але тут не проживав", – зізнається жінка.
Проте, повістки до суду соцпрацівники надсилали Іллі саме на адресу інтернату, а не на його нову адресу реєстрації. Тому Суздалєв повідомлення не отримував, і суд у справі пройшов без його участі.
"Згідно із зазначеною в позовній заяві адресою відповідача, на цю адресу судом надсилалися повістки судові, які, на жаль, були повернуті до суду в зв'язку з тим, що адресат відсутній за вказаною адресою", – пояснює суддя-спікер Краматорського міського суду Анастасія Михальченко.
Ілля вже підготував апеляцію.
"400 гривень це навіть на той момент і в 14-15 році – не та допомога, за яку б варто було сьогодні кошмарити людей", – зізнається Ілля Суздалєв.
Випадки, коли переселенців через суд зобов'язують повернути виплачену раніше грошову допомогу, не поодинокі. Правозахисники вважають – це наслідок недоліків у системі соціального захисту населення.
"У нас система працює, на жаль, квадратно-гніздовим методом. На всіх. Не розбираючи, не добираючи, не виділяючи. З одного боку, це добре, а з іншого боку, з'являються ось такі абсурдні ситуації, як з Іллею Суздалєвим, як з професором Козловським, якого звільнили з полону, він поїхав на конференцію, і до нього в цей час прийшли з перевіркою і позбавили виплат", – розповідає радник міністерства соціальної політики України з питань внутрішньо переміщених осіб Олександр Ворошков.