«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

Перший український "мільйонер". 132-річчя з дня народження Остапа Вишні.

Павло Губенко, або більш відомий усім Остап Вишня, двічі потрапляв до сталінських таборів, будучи народним улюбленцем та однієї з зірок тогочасної української літератури. Його книги ставали бестселерами, а односельчани збиралися в тих, хто вмів читати, щоб послухати нові його твори. У день 132-річчя письменника Суспільне згадує його історію.

Остап Вишня — письменник-гуморист, який не писав жорстких антирадянських творів, але все одно опинився у сталінських концтаборах. Вперше його заарештували за роботу на "УНР". З в’язниці його звільнив письменник і поет Василь Еллан-Блакитний та влаштував у свою газету "Селянська правда".

Після цього Вишня почав писати свої гострі фейлетони. Його твори стали настільки популярними, що їх почали друкувати окремими книгами, котрі опинялись бестселерами. Загальний тираж складав понад 2 мільйони, і це в країні, де майже половина населення була неписемною. Односельчани збирались юрбою у тих, хто вмів читати та слухали читання нових творів письменника. Але популярність не врятувала Вишню від другого арешту — йому інкримінували підготовку замаху на українофоба, ІІ секретаря ЦК КП(б)У Павла Постишева. Жорстокими допитами НКВСники вибили з нього зізнання. Першим вироком був розстріл, але згодом його змінили на 10 років таборів.

У 1943-му українські письменники попросили Миколу Хрущова реабілітувати в’язнів-митців, щоб "підняти дух солдатів та боротися з ворожою пропагандою". Так Вишня став вільним. Через 12 років його реабілітували, а ще через рік він помер.

"Мабуть, з часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сміхом, яким вона засміялася знову у прекрасній творчості Остапа Вишні", — сказав Олесь Гончар над труною письменника.

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі