Правдиво про 8 березня
Сьогодні 8 Березня, Міжнародний день прав жінок, і з кожної стіни в метро, кожної газетно-журнальної шпальти, кожної сторінки у соціальних мережах та кожної реклами на телебаченні починає лунати/визирати/майоріти «свято-жіночності-ніжності-весни-тюльпанів-цукерок-й-інших-вульгарностей». Аби трошки нагадати про те, чому, навіщо і яким нам потрібне 8 Березня, ми вирішили створити добірку фільмів про активних і сильних, реальних і вигаданих жінок, які змінювали світ і про проблеми, з якими їм довелося зіштовхнутися.
Суфражистки, 2015
Жанр: Драма, Історичний фільм
Режисерка: Сара Геврон
У ролях: Кері Малліган, Гелена Бонем Картер, Брендан Глісон, Енн-Мері Дафф, Бен Вішоу, Меріл Стріп
Вікове обмеження: 13+
Наш перший must-see до 8 Березня — британський історико-драматичний фільм «Суфражистки» (Suffragette, 2015), що розповідає про боротьбу жінок за право голосувати.
Події стрічки розгортаються в Лондоні. Головна героїня, Мод Уоттс, заміжня мати, яка працює в пральні. Цілий день Мод, як і багато інших жінок кінця XIX — початку XX століття, проводить за важкою й низькооплачуваною працею (закриваючи очі на небезпечні умови та сексуальні домагання «боса»), а ввечері приходить до своєї крихітної квартирки, де готує, прибирає і доглядає за чоловіком та сином… Але усе змінюється, коли трохи несподівано для самої себе й абсолютно неочікувано для чоловіка вона стає однією з суфражисток. Вона не просто починає бачити усі ті жорстокі несправедливості, з якими її подруги, знайомі й незнайомі жінки зіштовхуються щодня, але й разом з іншими суфражистками намагається боротися з цією несправедливістю.
Попри те, що (р)еволюція головної героїні від «моя хата скраю» до активної правозахисниці відбувається не дуже правдоподібно, а інші герої постають дещо інертними, варто визнати, що сам фільм дуже сильний і надзвичайно потрібний звичайному глядачеві, зокрема й для того, щоби замислитися над проблемами, які й досі лишаються невирішеними.
Великі очі, 2014
Жанр: Драма, Біографія
Режисер: Тім Бартон
У ролях: Емі Адамс, Крістоф Вальц, Крістен Ріттер, Денні Г’юстон, Мадлен Артур
Вікове обмеження: 12+
Фільм Тіма Бартона «Великі очі» (Big Eyes, 2014) розповідає історію Маргарет Кін — популярної у другій половині минулого століття американської художниці, яка тікаючи разом з донькою від чоловіка-тирана стала жертвою чоловіка-авантюриста. Довгі роки Волтер Кін користувався талантом, довірливістю й наївністю дружини, видаючи її картинки за свої. Мовляв, кого можуть зацікавити малюнки якоїсь домогосподарки? На щастя, з часом Маргарет таки схаменулася й знайшла в собі сили не просто втекти від нахаби, але й подати на нього в суд.
Порятунок містера Бенкса, 2013
Жанр: Біографія, Комедія, Драма
Режисер: Джон Лі Генкок
У ролях: Емма Томпсон, Том Генкс, Колін Фаррелл, Рут Вілсон, Пол Джаматті
Вікове обмеження: 13+
«Порятунок містера Бенкса» (Saving Mr. Banks, 2013) — американсько-британська біографічна комедійна драма, що розповідає реальну історію екранізації Волтом Діснеєм улюбленої книжки його доньок — книжки англійської письменниці Памела Ліндон Треверс «Мері Поппінс», а разом з тим — історію грандіозного протистояння англійки й американця, авторки й інтерпретатора та врешті-решт жінки й чоловіка.
Події розгортаються у 1961 році у США. Письменниця Памела Ліндон Треверс зустрічається з паном Діснеєм, кінорежисером і продюсером. 20 років тому Дісней пообіцяв своїм дітям, що «змусить Мері Поппінс випурхнути зі сторінок книжки», але він зовсім не врахував того факту, що у Мері Поппінс є авторка, яка не хоче, щоб її творіння було «зіпсованим» голлівудським підходом до створення фільмів. Дісней намагається переконати письменницю, приголомшити її авторитетом, справити враження музикою відомих композиторів і навіть підкупити екскурсією до Діснейленду… Але марно — Треверс не йшла ні на які вмовляння і знаменитий кінематографіст мало не відмовився від свого задуму. Аж поки не почав ставитися до пані Треверс з повагою.
Леді, 2011
Жанр: Біографія, Драма
Режисер: Люк Бессон
У ролях: Мішель Йео, Девід Тьюліс, Джонатан Раджетт, Джонатан Вудхауз, Сьюзен Вулдрідж, Бенедикт Вонг
Вікове обмеження: R
Біографічний фільм Люка Бессона «Леді» (The Lady, 2011) розповідає про життя Аун Сан Су Чжі, політичної діячки М’янми, захисниці демократії та прав людини, національної героїні, дізнатися про життя якої не тільки цікаво, а й корисно.
Близько 15 років військовики тримали Аун Сан Су Чжі під домашнім арештом, оскільки вважали її «здатною підірвати мир і стабільність суспільства». У жовтні 1991 року їй було присуджено Нобелівську премію миру, проте виїхати з країни й отримати нагороду їй не дозволили, тому, замість неї, присутні на церемонії були її діти і чоловік. У фільмі показана і її політична боротьба, і відносини з чоловіком, який підтримував і допомагав їй, незважаючи на те, що багато років провів з нею у розлуці.
Міс Поттер, 2006
Жанр: Біографія, Драма
Режисер: Кріс Нунен
У ролях: Рене Зеллвегер, Еван Макгрегор, Емілі Уотсон, Барбара Флінн, Білл Патерсон
Вікове обмеження: PG
Стрічка «Міс Поттер» (Miss Potter, 2006) розповідає про життя Беатрікс Поттер — англійської дитячої письменниці кінця 19-го століття, творчині персонажа славнозвісного кролика Пітера й авторки чи не першої майже-книжки-картинки у світі. Загалом, це дещо сумна і водночас натхненна історія про те, наскільки важко жінці доводилося (чи таки доводиться?) працювати й протистояти, щоби досягнути кар’єрного успіху в чоловічому світі. Коли більшість молодих жінок її соціального положення мріяли тільки про вигідне заміжжя, амбітна Беатрікс Поттер іде наперекір батькам, сестрам та традиціям вікторіанської Англії загалом й присвячує увесь свій час малюванню і написанню дитячих книг. Вона приходить в книжкове видавництво, де пропонує свою книгу для друку. Брати Ворни, власники видавництва Frederick Warne & Co, не сприймають ні її, ні її книжку серйозно, але вирішують таки узятися за цей проект, аби чимось зайняти (провчити?) наймолодшого брата Нормана, який у видавничій сфері поки зовсім новачок…
Північна країна, 2005
Жанр: Драма
Режисерка: Нікі Каро
У ролях: Шарліз Терон, Ембер Герд, Френсіс Макдорманд, Шон Бін, Мішель Монаган, Джеремі Реннер
Вікове обмеження: R
Стрічка «Північна країна» (North Country, 2005) розповідає історію жінки-шахтарки, яка повстала проти постіних сексуальних домагань, знущань, наруги та дискримінації на роботі та розпочала судовий розгляд з рудною компанією.
У сімдесятих роках двадцятого століття Джозі Еймс, молода мати двох дітей, тікає від чоловіка, який б’є її, і повертається до своїх батьків у Міннесоту. Їй важко знайти добре оплачувану роботу, тому за наполяганням товаришки вона влаштовується на роботу в шахті. Проте там Джозі, як і інші жінки-шахтарі, стикається зі сексуальними домаганнями та знущаннями чоловіків, які вважають, що жінкам не місце на шахті. Джозі та її подруги переживають наругу, наклепи, відверті знущання, брутальність і побої. І всі переконані, що їхня доля — мовчки терпіти. Але Джозі вважає, що потрібно боротися…
В основі фільму — перша в історії групова судова справа про сексуальне домагання, відома як «Справа Луїс Е. Дженсон проти Евлет Таконіт Компанії».
Ангели із залізними щелепами, 2004
Жанр: Історичний, Драма
Режисерка: Каті фон Гарнієр
У ролях: Гіларі Свонк, Френсіс О’Коннор, Джулія Ормонд, Анджеліка Г’юстон
Вікове обмеження: 13+
«Ангели із залізними щелепами» (Iron Jawed Angels, 2004) — американський драматичний фільм режисерки Каті фон Гарнієр, що розповідає про боротьбу сильних, завзятих і хоробрих суфражисток, які повстають проти підлих, злих і жорстоких можновладців (від поліцейського, який відвертається, коли розлючений натовп накидається на пікетувальниць, до президента Вільсона, який лицемірно закликає жінок чекати на «правильний момент»), йдуть на арешти й голодування, ризикують власними життями, жертвують стосунками з близькими та без того обмеженою свободою, щоби вибороти право голосу для жінок Америки.
У центрі сюжету — історія молодої активістки Еліс Пол, яка у вересні 1912 року приїжджає до Філадельфії з наміром вступити в «Національну Американську Асоціацію суфражисток» і домогтися прийняття 19 поправки до Конституції США, що забезпечила б жінкам право голосувати на виборах. Не отримавши підтримки від лідерок асоціації, Еліс домагається власного призначення головою комітету НААС у Вашингтоні і разом зі своєю подругою та соратницею Люсі Бернс приступає до здійснення свого задуму…
26 серпня 1926 року саме завдяки самовідданості Еліс Пол та її соратниць 19 поправка була таки прийнята.
Усмішка Мони Лізи, 2003
Жанр: Історичний, Драма
Режисер: Майк Ньюел
У ролях: Джулія Робертс, Джулія Стайлс, Кірстен Данст, Меггі Джилленгол, Домінік Вест
Вікове обмеження: 13+
США, 1953 рік, час так званого післявоєнного бебі-буму. Чоловіки повернулися з війни, і жінкам довелося поступитися їм робочими місцями. Кетрін Вотсон, студентка університету Берклі у Каліфорнії, отримала посаду викладачки історії мистецтва у престижній жіночій школі — коледжі Веллслі. Кетрін обожнює свою професію, з повагою ставиться до студенток і на заняттях говорить не лише про мистецтво, але й про статус жінок у суспільстві.
На жаль, коледж Веллслі — простір абсолютно консервативний. Більшість студенток, як і їхні батьки та викладачі, розглядають його лише як тимчасове місце перебування дівчат перед заміжжям. Тут домінують патріархальні погляди. «Через кілька років вашим головним завданням стане турбота про чоловіка і дітей,» — каже одна з викладачок. Але не всі згодні з цим. І, коли усі дізнаються, що медсестра коледжу давала студенткам засоби контрацепції, вибухає скандал…
Кетрін Уотсон йде наперекір усталеним традиціям і заохочує амбіції своїх студенток, вона стає для них рольовою моделлю й усіляко спонукає до самостійного мислення. І хоча історія Кетрін є лише вигадкою письменниці Мюрріел Спакр (роман «Найкращі роки міс Джін Броуді»), вона б таки могла мати місце у багатьох коледжах минулого століття.
Фріда, 2002
Жанр: Біографія, Драма
Режисерка: Джулі Теймор
У ролях: Сальма Хаєк, Альфред Моліна, Едвард Нортон, Антоніо Бандерас
Вікове обмеження: R
Стрічка «Фріда» (Frida, 2002) розповідає про непросте життя мексиканської художниці Фріди Кало. Молода дівчина потрапляє в аварію, через яку довгий час залишається прикутою до ліжка, а потім, до кінця життя, страждає від болю. Під час хвороби Фріда починає писати картини. Одужавши, вона показує їх відомому художнику Дієго Рівері, який згодом стає її вчителем, чоловіком, соратником у політичній боротьбі й ще одним сильним болем. Її кар’єра розвивається, вона знайомиться з видатними людьми і вже на смертному одрі домагається відкриття власної виставки на батьківщині.
Степфордські дружини, 1975
Жанр: Детектив
Режисер: Брайан Форбс
В ролях: Катаріна Рос, Пітер Мастерсон, Паула Прентісс, Джудіт Болдуін, Тіна Луїс
Вікове обмеження: 13+
Напевно, рімейк «Степфордських дружин» (The Stepford Wives) 2006 року з Ніколь Кідман у головній ролі бачили усі. Манхеттенська кар’єристка Джоанна разом з чоловіком переїжджає до милого зразкового містечка (саме про такі містечка співала Мальвіна Рейнольдс). Усі сусідки Джоанни — нудотно милі й зразкові, як і все навкруги. Завжди красиві, нафарбовані, слухняні та ласкаві зі своїми чоловіками — вони виглядають настільки ідеальними домогосподарками, що Джоанна починає підозрювати, що у місті відбувається щось дивне. І недарма — як з’ясовується, майже всі жінки у Степфорді перетворені на такі собі зручні девайси для чоловіків, «поліпшені» моделі, позбавлені «незручних» проявів індивідуальності, роботоподібні ляльки, якими чоловіки керують так, як їм заманеться.
Особливість стрічки 1975 року в тому, що у ній немає комедійного елементу, немає хеппі-енду та і як алегорія вона значно сильніша. До того ж, саме на такій алегоричній та фантастичній ноті нам хочеться закінчити цю добірку фільмів до 8 Березня.