Російський закон "анулював" українські ліцензії на надра в Криму
За час анексії Криму Росія незаконно видобула з українських родовищ майже 7,2 млрд куб. м газу.При цьому тепер в РФ почав діяти закон, який визнає недійсними ліцензії на надра Чорного і Азовського морів, видані до анексії півострова. Так, згідно з цим законом "українські ліцензії анулюються з 1 жовтня 2015 року", пише "Крим. Реалії".
Закон встановлює, що право користування ділянками надр, розташованими в Чорному і Азовському морях, надаватиметьсяся за рішенням уряду Росії, ухваленому за результатами аукціону на право користування ділянками надр. Уряд Росії ухвалюватиме рішення про проведення аукціонів по кожній ділянці надр на шельфі Азовського і Чорного морів.
Після анексії півострова Росія захопила дві третини української території шельфу Чорного моря. Ще в 2014 році окупаційна "влади" Криму заявили про так звану "націоналізацію" "Чорноморнафтогазу". В Міненергетики України тоді підкреслили, що юридично "Чорноморнафтогаз" в Криму належить тільки Україні.Однак фактично компанія "Чорноморнафтогаз" втратила свої основні активи (наприклад, бурові платформи "Петро Годованець" і "Україна"), а також доступ до родовищ природного газу на шельфі Чорного моря.
У вересні 2016 року Україна ініціювала арбітражне провадження – щоб захистити свої права як прибережна держава в прилеглих до Криму морських зонах в Чорному морі, Азовському морі і Керченській протоці. Розмір компенсації від Росії за порушення морського права щодо України, поки не відомий, його визначить Міжнародний трибунал ООН, але міністр закордонних справ України Павло Клімкін зазначив, що "сума буде значною".
Президент Петро Порошенко 19 лютого 2018 року підписав розпорядження про представництво України в розгляді питання в Міжнародному арбітражному суді в Гаазі про порушення Конвенції ООН з морського права:
У березні 2014 року після введення військ до Криму Росія організувала там псевдореферендум, після чого в порушення міжнародних норм анексувала півострів. Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.
У відповідь на таке порушення норм міжнародного права міжнародне співтовариство ввело санкції проти Москви. Санкції були розширені після того, як Росія почала агресію на Донбасі. Росія заперечує окупацію півострова і називає це "відновленням історичної справедливості".