Розумне утеплення дому: як, чим і навіщо утеплювати фундамент
Як правильно утеплювати дім, консультує Вадим ЛИТВИН, директор Центру енергоефективності ГП ГВП:
– Треба утеплити будинок зовні мінеральною ватою або пінопластом. Пінопласт має бути завтовшки мінімум 10 см, а мінвата – 12 см. Якщо будете утеплювати мінеральною ватою, зверніть особливу увагу на клей, штукатурку і фарбу – вони мають пропускати пару.
Ділянки навколо вікон і дверей у будь-якому разі треба утеплювати мінеральною ватою (вимога пожежної безпеки). Мінвата має бути щільністю 145–150 кг/куб. м, пінопласт – 25 кг/куб. м.
На горищі, мабуть, найпростіше покласти лаги і заповнити простір мінеральною ватою (товщиною більше 10 см), або ековатою (целюлозним утеплювачем), або задути пінополіуретаном (останні два – горючі). Під утеплювачем має бути шар пароізоляції. Якщо горище опалюване, то утеплювати треба і з боку покрівлі. До слова, пінопласт і пінополіуретан горять і при цьому виділяють шкідливі речовини.
Утеплення пінопластом – не найкращий вибір для приватного будинку (слабка паропроникність, горючість, селяться миші). Якщо плануєте робити вентильований фасад, найкраще підійдуть для утеплення базальтові або мінераловатні мати товщиною не менше 100 мм із використанням захисних плівок (паробар’єру і вітробар’єру).
Чому саме вата? Тому що з нею стіни дихають, і тому що утеплити дім цим матеріалом найпростіше. Можна утеплитися і пінопластом, але при цьому слід пам’ятати, що чим м’якший пінопласт, тим він гіршій як теплоізолятор та менш довговічній. Якщо товщина м’якого пінопласту 15 см, то твердого достатньо 10 см. Важливо, щоби пінопласт був від перевірених виробників.
Утеплювати треба не тільки стіни, а й фундамент на глибину промерзання (мінімум на 50 см). Якщо це неможливо з якихось причин, треба зробити теплу обмостку, тобто навколо дому на ширину 1 м треба прокопати землю на глибину 15–25 см, насипати шар піску 5 см та, ретельно ущільнивши, додати шар сухої піщано-цементної суміші, як при укладанні бруківки.
Далі покласти плівку шириною 2,2–2,5 м (рукав розрізати), вклавши її так, щоб кінці залишились довшими. Один кінець при стіні загорнути із припуском 15–20 см.
Наверх вкласти пінопластові плити (тверді) шириною 1 м, потім загорнути плівку так, щоб плита була захищена від вологи та контакту з ґрунтом (для довговічності). Поверх плівки залити бетоном стяжку з армованою сіткою. У цьому разі ваша підлога ніколи не буде холодною, навіть узимку.