«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

Що чекає українців у найближчі три роки: оптимістичний і песимістичний сценарії

Життя українців в найближчі три роки буде поступово поліпшуватися: зарплати стануть рости швидше, а підвищення цін сповільниться, стане менше безробітних. Це видно із затвердженого Кабміном 11 липня "Прогнозу економічного і соціального розвитку України на 2019—2021 роки", який уряд оновлює щорічно. Економісти кажуть, що показники здійсненні, але називають їх недостатніми, щоб люди відчули істотне підвищення рівня життя.

Плани

Як роз'яснили нам у прес-службі Кабміну, середньострокове прогнозування необхідне для більш чіткого прийняття управлінських рішень. Наприклад, як підвищувати соцстандарти, які доходи і витрати закладати в проект держбюджету. Такі прогнози оновлюються щороку. Розраховується три сценарії розвитку економіки: оптимістичний, песимістичний і реалістичний.

Як видно з інфографіки, "найгірший" і "найкращий" варіанти розвитку подій не сильно відрізняються: в обох ВВП і зарплати ростуть, а безробіття та інфляція знижуються або уповільнюють темпи зростання. Уряд сподівається на зниження безробіття і щорічне збільшення експорту товарів і послуг, передбачається і збільшення імпорту, причому продажі повинні рости вдвічі швидше, ніж покупки.

Експерти

Аналітики згодні з тим, що показники, встановлені Кабміном, реалізовані, але недостатні, щоб українці відчули істотне підвищення рівня життя. Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський вважає, що 3-5% щорічного зростання економіки можна вважати непоганим прогнозом, який демонструє - країна відштовхнулася від межі бідності і виходить з економічної пастки кризи.

"Це важливо, адже такі роки для України сповнені ризиків - вибори, необхідність виплати великих сум за боргами. Це супроводжується ризиками зовнішніми - світова економіка може піти в рецесію", - роз'яснює експерт.

За його словами, для виживання економіці потрібно шукати резерви:

"На іноземні інвестиції розраховувати не доводиться, оскільки компанії будуть заморожувати проекти. А внутрішні резерви використовувати можна: підтримувати малий бізнес, готувати програми доступного держкредитування, вводити податкові пільги для пріоритетних сфер бізнесу, наприклад, пов'язаних з високими технологіями".

А виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин відзначає, що передумови для зростання економіки закладаються в 2018-му через сприятливу кон'юнктуру ринку:

"Один приклад: наші металурги експортували в цьому році на 1,5% більше продукції в тоннах, а заробили в грошах більше на 24%. Але знизити темпи зростання економіки можуть високі виплати в 2019-му за зовнішніми боргами ($ 7,5 млрд), завершення програми з МВФ незалежно від того, чи отримаємо ми від Фонду ще транші, а також вибори. У МВФ вже заявили, що переговори про співпрацю будуть вести з новим урядом. Тому реальний сценарій виявиться близьким до песимістичного".

Також експерт резюмував, що потенціал у країни є, але потрібно розвивати не тільки агросектор, але і IT-сектор.

Нові плани більш оптимістичні

У травні цього року Кабмін підготував Бюджетну резолюцію, головні показники якої: ВВП, інфляція, безробіття нижче, ніж розраховано в "прогнозі". Так, в 2019 р ВВП за реалістичним сценарієм повинен бути 3,73 трлн грн, в 2020 році - 4,12 трлн грн, в 2021-му - 4,61 трлн грн. Це нижче, ніж в "прогнозі", навіть з урахуванням песимістичного сценарію. Зате в Бюджетній резолюції нижче інфляція: в 2019 році - 6,5%, в 2020-му - 5%, в 2021-му - 4,8%, це на 4-5% нижче, ніж в оновленому прогнозі.

Пендзин називає нові цифри по інфляції більш реалістичними, оскільки Кабмін вже заявив про підвищення ціни газу для населення і ЖКГ з нового опалювального сезону на 18%. "Це збільшить зростання цін, тому Нацбанк вже зараз вживає заходів, щоб збити інфляцію, підвищивши з 17% до 17,5% облікову ставку кредитування комбанків в гривні", - зазначив експерт.

Джерело

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі