«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

Що робити при тепловому ударі

ТЕПЛОВИЙ УДАР небезпечний для здоров’я. Він виникає внаслідок сильного перегріву і викликає порушення терморегуляції тіла. При тепловому ударі необхідно надати людині негайну допомогу.

Тепловий удар чи гіпертермія – досить небезпечний для здоров’я людини, тому допомогу при тепловому ударі необхідно надавати потерпілому негайно. Така недуга з’являється як наслідок сильного перегріву людини, коли при істотному прискоренні теплоутворення і одночасному зниженню здатності до тепловіддачі тіла порушується його терморегуляція.

Що робити, якщо трапився тепловий удар

  1. Характерні ознаки теплового удару
  2. Види теплових ударів
  3. Долікарська допомога при тепловому ударі
  4. Медична допомога при тепловому ударі
  5. Заходи для запобігання теплових ударів
  6. Один з найпоширеніших видів теплового удару виникає від сонячних променів і називається сонячним.

Гіпертермія також виникає при інтенсивній роботі в місцях з дуже жарким повітрям, при відвідуванні лазні, сауни, тривалому знаходженні в автомобілі. Надання першої допомоги при тепловому ударі проводиться негайно, тим більше, коли хворий у важкому стані.


Характерні ознаки теплового удару
Наявність і ступінь вираженості проявів захворювання залежать значною мірою від того, як довго впливало джерело тепла на людину і який ступінь інтенсивності у цього впливу. Не менш важливі індивідуальні характеристики організму.

Перша допомога потерпілим при теплових ударах здійснюється при наявності характерних проявів захворювання:

виникнення нудоти і блювотних рефлексів;
поява дискомфорту у вухах у вигляді шуму і дзеленчання;
головні болі;
погіршене самопочуття у вигляді слабкості, млявості, сонливості;
розширення зіниць;
бліда або навпаки, почервоніла шкіра;
порушена координація рухів;
запаморочення;
зневоднення;
важке дихання.
З урахуванням особливостей стану здоров’я людини, додаткових факторів (алкогольного сп’яніння, вживання лікарських препаратів постраждалим) ознаки теплового удару можуть бути більш-менш вираженими. Елементарна долікарська допомога при тепловому ударі вкрай бажана при будь-якій формі прояви гіпертермії.

Види теплових ударів
У медицині виділяють три форми тяжкості теплового удару або перегріву організму. Кожна з них має свої характерні ознаки:

Стан слабкості, млявості, сонливості, які швидко посилюються. Нудота, прискорений пульс і дихання, наростаючий головний біль. Потерпілому весь час хочеться вдихнути на повні груди. На цій стадії температура тіла в більшості випадків залишається нормальною.
Шум і дзвін у вухах, м’язова слабкість. Рухи даються важко, вкрай складно піднімати кінцівки, обертати головою. Значні головні болі, нудота яка посилюється, можлива поява блювотних рефлексів. Дихання прискорене, переривчасте, з’являються яскраво виражені ознаки тахікардії. Організм на цій стадії зневоднений, нормальна координація рухів неможлива, температура піднімається до позначки в 40 градусів. Велика ймовірність непритомності. Надання першої допомоги при тепловому сонячному ударі на цій стадії потрібне в обов’язковому порядку.
Помітно змінюється колір шкіри – може варіюватися від неприродної блідості до ціанотичності. Потерпілий виявляє занепокоєння, збудження. Можлива поява судом, галюцинацій, марення, температура швидко підвищується до значних відміток. Дихання стає поверхневим, рефлекторні реакції послаблюються.

Долікарська допомога при тепловому ударі
Допомогу при тепловому ударі (за відсутності кваліфікованих співробітників, здатних надати медичну допомогу) слід в обов’язковому порядку і негайно надавати постраждалим власними силами. Після виклику медичних працівників терміново потрібно:

Усунути джерело підвищеного впливу або максимально обмежити його вплив на хворого (перемістити його з відкритої місцевості в тінь, подалі від сонця, з будівлі на вулицю або відкрити в кімнаті двері, вікна);
Розстебнути верхню частину одягу. По можливості звільнити потерпілого від одягу до пояса;
Покласти хворого на спину, голову залишити в піднятому положенні. Якщо почалася блювота – перевернути людину на бік;
Зробити компреси з охолодженої води. Накладати їх на потилицю, на лоб, шию, скроні, під коліна, на литки, в паху і в області згину ліктів. Не застосовувати переохолоджену воду – крижану;
Загорнути хворого в тканину, попередньо намочену у воді або постійно обприскувати. Забезпечити душ з водою в 18-20 градусів, якщо це можливо;
Дати достатньо попити;
Якщо спостерігаєте порушення дихання – прикласти до носа вату, змочену нашатирем.
Дуже важливо в процесі надання першої допомоги при тепловому ударі контролювати дихання хворого і при його припиненні негайно зробити штучне дихання в поєднанні з закритим масажем серця.


Медична допомога при тепловому ударі
Першу допомогу при тепловому сонячному ударі надають працівники швидкої допомоги, а потім в залежності від стану хворого реаніматологи, кардіологи та інші фахівці.

З урахуванням симптомів захворювання в кожному конкретному випадку приймається рішення про необхідність введення препаратів для усунення сильного збудження, судом, головних болів і внутрішньочерепного тиску. Відновлюється серцева діяльність.

При важких формах допомогу при тепловому і сонячному ударі передбачається госпіталізація, реанімаційні заходи, стимуляція серцевої діяльності та інші специфічні процедури для стабілізації стану потерпілого.

Заходи для запобігання теплових ударів
Перша медична допомога при тепловому ударі може і не знадобитися. Як і при багатьох інших захворюваннях, дотримуючись кілька простих правил, гіпертермії можна уникнути. Для цього необхідно:

не перебувати під сонцем в піки його найбільшої активності – аномально спекотні дні і в період з 12 до 15 годин щодня;
уникати активності і фізичних навантажень, коли на вулиці або в кімнаті дуже жарко;
багато пити – від 1,5 до 2 літрів на добу, віддаючи перевагу простій питній воді, морсам, зеленому чаю;
одягати головні убори і використовувати парасолі для захисту від прямого впливу сонячних променів;
носити одяг виключно з натуральних тканин, переважно світлих тонів;
забезпечити постійний приплив свіжого повітря завдяки регулярному провітрюванню;
не вживати алкогольні напої;
виключити переїдання.
Якщо специфіка роботи передбачає тривале перебування в приміщенні з підвищеною температурою, слід також дотримуватися певних правил для збереження здоров’я: носити робочий одяг з натуральних тканин, робити нетривалі перерви в роботі кожні 1-1,5 години і регулярно пити воду для підтримки нормального водного балансу в організмі.

Джерело

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі