Що відбувається на "гарячому" Донбасі та як змінилася війна
Найгарячіші точки на сході - Бахмут та Авдіївка, які росіяни своїми обстрілами хочуть повністю знищити. "Прилітає" й іншим містам і селам у Луганській та Донецькій областях. Водночас місцеві мешканці не поспішають евакуйовуватися, там залишається дуже багато дітей.
У росіян нині зовсім інша ціль війни, ніж була 2014 року, тепер вони нищать усе - військові об'єкти, сили ЗСУ, житлові будинки, лікарні, школи, цивільних людей.
Розповідаємо, яка ситуація на Донбасі.
ВІЙНА АБСОЛЮТНО ІНША, РОСІЯНИ НИЩАТЬ УСЕ - НОВИЙ СПЕЦПРОЄКТ ТСН "ДЕНЬ НА ПЕРЕДОВІЙ"
Костянтинівка Донецької області
Костянтинівка - відносно тилове місто, принаймні, воно таким було 8 років до повномасштабного вторгнення Росії до України. Зараз це вже не так, ситуація змінилася.
Коли починається комендантська година, усі люди заходять до своїх помешкань, повністю вимикають світло, адже тут працює режим світломаскування.
Уночі - дуже тихо, а тому відлуння від прильотів ракет відчуваються дуже сильно, ніби це сталось поруч з тобою, хоча це обстрілювали сусідній Бахмут.
Бахмут
Місто, яке щодня руйнує російська армія. Впродовж тижня окупанти обстрілювали його ракетами та реактивними системами залпового вогню. Там - зруйновані ракетами п'ятиповерхівки, гуртожиток, приміщення Горлівського інституту іноземних мов, який евакуювався з окупованої Горлівки до Бахмуту, де діяв 8 років. І позавчора туди "прилетіло".
У Бахмуті наразі перебуває щонайменше 50 тисяч людей, особливо там дуже багато дітей. З міста є евакуаційні рейси, люди потроху виїжджають. Більшість людей евакуйовуються власними автівками і звісно, виїжджають вже ті, чиї помешкання обстріляли. Адже їм вже немає де жити.
Обстріли зачіпають усе місто, дістається і до кварталів, які віддалені до траси, яку вже прозвали "Дорогою життя" і яка прямує до Світлодарська. Тобто "долітає", куди завгодно, і все тому, що наближається лінія фронту. І траса, яка прямує від Сєвєродонецька до Бахмута, вже в зоні ураження російської артилерії.
Бахмут - епіцентр обстрілів, але вони трапляються і в Краматорську і в сусідній Костянтинівці. Тому ситуація дуже напружена. Попри це, люди намагаються жити звичним життям. В місті працює громадський транспорт та продуктові крамниці. Є світло та вода, а ось із пальним дуже складно, можливість заправитися випадає раз на три дні, якщо вдасться знайти дизель чи бензин на АЗС.
Авдіївка
Окупанти обстрілюють Авдіївку зі всіх видів озброєння, окрім стрілецького, та навіть скидають авіабомби. Але люди там досі є, їх там, звісно, менше ніж в Бахмуті чи Костянтинівці. Місто нищать так само, як Попасну. Цього тижня там було дуже "гаряче".
Мар'їнка
Кореспондентка Юлія Кірієнко їздила до Мар'їнки ще від 2014 року, там воював її чоловік. Журналістка розповіла, як змінилося місто.
"Мар'їнки немає взагалі. У місті - скелети від будинків, які згоріли через те, що туди прилетів ворожий снаряд. Там немає центру міста, приватний сектор - випалений. Висотки, яких там кілька штук, розтрощені. Людей немає, тобто їх там одиниці", - розповідає Юлія Кірієнко.
В окупантів - жодних принципів і поняття честі
Також кореспондентка порівняла дві фази війни: ту, яка розпочалась 2014 року, і ту, яка триває зараз.
"Попри те, що я попрацювала 4 роки на Донеччині та Луганщині, от зараз я можу сказати, що я не бачила війни. Те, що відбувається зараз тут - це неможливо порівняти навіть з найактивнішим періодом війни за Донецький аеропорт чи Дебальцеве. Жодних принципів, жодних понять перемир'я чи затишшя, як це було колись, жодного поняття честі, щоб забрати пораненого з поля бою, тут немає зараз. Тут росіяни стріляють навіть по медичних машинах, коли бачать червоний хрест. У них просто ціль - знищення. Не конкретно по військових об'єктах, а по всьому, що пов'язане з нашими військами і навіть з цивільними. Війна абсолютно інша, такої нищівної війни я взагалі не пам'ятаю", - поділилась враженнями Юлія Кірієнко.
Нагадаємо, за даними голови Донецької ОВА Павла Кириленка, від початку повномасштабного вторгнення росіян до України внаслідок обстрілів та бомбардувань на Донеччині загинули 415 мирних людей, поранено ще 1146. Наразі невідома кількість жертв у Маріуполі та Волновасі.