Шок в який не хотілося вірити: Українці отримали грудневі платіжки за опалення, кому доведеться заплатити в рази більше ніж у Києві
Грудневі платіжки за опалення виявились набагато "вагомішими" за листопадові, що, втім, не дивно: все-таки грудень – зимовий місяць, і градуси на вулиці помітно знижуються. Але рахують також по-різному, не зважаючи на заспокійливі посили влади, зазначають Патріоти України.
Втім, Україна – велика країна. Тому температура в різних її регіонах може відрізнятись на десяток градусів, а то й більше. Хоча кліматичні відмінності між регіонами не настільки великі, щоби різниця в платіжках за опалення виявилася п'ятикратною. Тим більше, що плата опалення виявилася у Миколаєві набагато вищою, ніж у столиці. А він якраз знаходиться, набагато південніше Києва.
Суми у платіжках за опалення всюди різні
Сума у платіжці за опалення залежить від двох показників: тарифу постачальника тепла і кількості тепла у гігакалоріях, яке за місяць витратив будинок. Цю кількість тепла ділять між квартирами пропорційно до площі кожної з них. І потім значення, що вийшло, множать на тариф від постачальника. В результаті виходить місячна плата за опалення.
При цьому споживачі ніяк не можуть вплинути на тариф від постачальника тепла. А ось на витрати тепла вплинути можна.
Наприклад, у Києві в будинку на вулиці Закревського,85 опалення квадратного метра житлової площі обійшлося у 18,45 гривні. А ось у будинку 10-а по вулиці Чорнобильській, знадобилося 25 гривень, щоб обігріти квадратний метр житлоплощі. Але при цьому усіх перевершив Миколаїв: там за опалення квадратного метра мешканцям будинку на вулиці Пушкінській,2 доведеться віддати майже 100 гривень.
Звідки така різниця у платіжках за опалення?
Фахівці називають три причини:
- У миколаївському будинку не встановлено теплового лічильника. Тому мешканцям доводиться оплачувати тепло за підвищеними нормативами.
- У київському будинку на Закревського тепловий лічильник є. До того ж, у самому будинку провели термомодернізацію.
- У будинку на Чорнобильській лічильник є, проте утеплення будинку не провели.
Ось звідси й такі різні платіжки.
При цьому тарифи на опалення до кінця цьогорічного опалювального сезону в Україні залишаться незмінними. А ось плата за тепло буде різною. Причому вона відрізнятиметься і по місяцях. Так, за січень та лютий зазвичай суми у платіжках найвищі. Це й не дивно, адже зазвичай ці два місяці – найхолодніші у році.
"Поки ми отримали тільки платіжки за грудень, а в нас січень-лютий, в основному, два найхолодніші місяці, які впливають на платіжку. Тому я не поспішав би з висновками, що ми "без стресу" пройдемо опалювальний сезон. Я поки що в цьому не впевнений", - каже голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.
Як скоротити витрати на опалення?
Будинкам, які не мають теплового лічильника, потрібно обов'язково його встановити.
А найголовніше – провести комплексну термомодернізацію будинку. У середньому вартість утеплення багатоквартирного будинку потягне близько 15 млн гривень. Половину цих грошей може дати міський бюджет (у багатьох містах діють такі бюджетні програми), а на суму, що залишилася, очевидно, ОСББ доведеться брати кредит.
Втім, це може виявитися непереборною перешкодою. Адже повертати кредит доведеться мешканцям, а далеко не всі мають такі гроші. Тому зараз найприйнятніший вихід – утеплювати свої квартири точково. Десь замінити вікна або двері, десь засклити балкон і утеплити горище.