У Мінекономрозвитку підрахували, наскільки зросте ціна на газ для українців
Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) прогнозує зростання граничних роздрібних цін на газ для населення в 2018 році (грудень до грудня минулого року) на 18%. Про це йдеться в прийнятому 11 липня Кабміном "Прогнозі економічного і соціального розвитку України на 2019-2021 роки".
Згідно з документом, ціна на газ для населення в 2019 році може збільшитися на 5-8% (залежно від сценарію), в 2020 році – на 14%, а в 2021 році ціни на газ для населення залишаться незмінними. У своїх прогнозах МЕРТ закладає середньорічну ціну нафти марки Brent на рівні 68,4 долара за барель в 2018 році.
У 2019, за очікуваннями відомства, ціна найпопулярнішої марки нафти знизиться до 64,7-66,2 долара за барель (залежно від сценарію). У свою чергу, середньорічна ціна на імпортований природний газ у 2018 році, за розрахунками МЕРТ, повинна скласти 283,9 долара за тисячу кубометрів, а в 2019 році вона може впасти до 264-275,7 доларів за тисячу кубометрів.
Нагадаємо, уряд України продовжує переговори з Міжнародним валютним фондом (МВФ) про зміну формули розрахунку тарифу на газ для населення, що є однією з ключових вимог Фонду для отримання чергового траншу кредиту МВФ. Раніше Кабмін відстрочив зростання цін на газ для населення. Так, уряд продовжив спеціальні зобов'язання для "Нафтогазу України" до 1 серпня. Якби Кабмін не продовжив цю постанову, в Україні довелося б переглядати ціни на газ через те, що вступив би в силу інший документ – постанова від 22 березня 2017 року.
Однак в методиці, запропонованій у цій постанові, не враховується вартість закупівель газу з-за кордону – той самий "імпортний паритет". І формула перегляду ще не готова. Рішення про те, як саме буде враховуватися імпортний паритет, Україна прийме після консультацій з МВФ, Світовим банком і Європейським енергоспівтовариством.
Раніше в МВФ відзначили: ціна на газ для населення повинна дорівнювати ціні для імпортерів. Це питання залишається під пильною увагою Фонду. Поки ціна на газ для населення залишається на рівні 4,942 грн за кубометр. Відзначимо, ціна складає лише частину тарифу на газ – крім закупівельної ціни, в тариф закладено також податки і витрати на транспортування газу.
При цьому, як повідомляв екс-міністр фінансів Олександр Данилюк, в результаті розробки нового механізму розрахунків тарифи на газ можуть не тільки не зрости, але і знизитися, а сам Гройсман сподівається, що зростання ціни на газ для населення не буде постійним.