У Німеччині заявили про помилку Заходу щодо України: обіцяли захист від РФ, але не хотіли бачити як партнера НАТО
Таку думку висловив міністр економіки Німеччини Роберт Габек в інтерв'ю виданню Frankfurter Allgemeine. Він наголосив, що не міг передбачити наближення справжньої війни, яку РФ розв'язала проти української держави.
"Коли був в Україні торік у травні, тільки нещодавно відбулося масове розгортання російської армії. У розмовах, які вів із президентом, міністром закордонних справ й іншими політиками, всі вони висловлювали гостре занепокоєння безпекою країни. Але на той час я мав на увазі війну на Донбасі, яка йшла роками. І уявити не міг, що буде таке вторгнення, якого у нас в Європі не було вже 80 років. Не думаю, що хтось міг таке уявити", – поділився німецький політик.
Він зазначив: якщо озирнутися зараз назад, є багато моментів, які теоретично можна було "переграти" по-іншому. Кожен із них призвів би до іншого сценарію. Наприклад, припустив Габек, глава РФ Путін "міг би стати демократичним реформатором, а може й ні". За його словами, нині вже немає жодного сенсу "проходити через все це заднім числом".
Німецький міністр економіки вважає, що це було помилкою для Європи та всього Заходу – тримати відчиненими для України двері в НАТО і водночас говорити "вам туди не можна".
"Це засмучує. Україна почувалася в пастці між деревом і корою: з одного боку, її заохочували працювати в ім'я демократії, свободи й дивитися на Захід, а з іншого – не дозволяли належним чином належати", – висловив переконання Габек.
Він підкреслив, що багато країн, зокрема Німеччина, обіцяли Україні захист від Росії, але не хотіли, щоб вона була партнером по Північноатлантичному альянсу. Або ж засуджували окупацію Криму як порушення міжнародного права, але побудували "Північний потік-2".
"Ми хотіли, щоб Україна захищала себе, а значить, і безпеку Європи, але, будь ласка, не за допомогою нашої зброї. Маємо визнати, що ми не були впевнені в цьому", – визнав міністр.
Водночас він вказав на причини для таких позицій. За його словами, прийом України до НАТО "міг спровокувати конфронтацію з РФ набагато раніше". Постачання важкого озброєння також нібито могли "підігріти конфлікт".
"Україна має внутрішньополітичні проблеми і не вільна від корупції. Але загалом створювалося відчуття підвішеного стану, яке вселяло надії та розчаровувало одночасно", – додав Габек.
Нині, зазначив він, Німеччина робить те, що може для підтримки України, зберігаючи водночас ліміт із "поважної причини: сама стає стороною війни".
"Тоді в нас був би інший сценарій, тоді НАТО і Росія були б у стані війни. Я розумію, що з українського погляду це має знову здатися половинчастим. Але ми маємо враховувати у своїх міркуваннях, що Кремль діє вже нераціонально. Це дуже важкі рішення. Я приймаю критику, продовжую думати про це: чи достатньо ми робимо, наскільки ще можемо ризикнути? Адже кожне рішення, яке ми ухвалюємо просто зараз, може мати величезний вплив", – виправдався німецький міністр економіки.