З липня тарифи на електроенергію можуть зрости – причини
Він мав встановити справедливу ціну та запровадити європейські стандарти якості для споживачів. Утім, усе може статися навпаки, - повідомляють Факти.
Виявилось, що за 2 роки підготовки реформу так і не доробили. І тепер запровадження ринку треба або відтермінувати, або ж отримати чергову кризу та в рази вищі тарифи.
Уже з липня в Україні мав би запрацювати новий ринок електроенергії. Відповідну реформу готували з 2017 року. Вона передбачала перехід до вільної конкуренції. Ціну електрики в такому разі визначала б не держава, а ринок. За такими правилами працюють у Європі.
За півтора місяця до запровадження ринку оператор вітчизняної енергосистеми попередив про ризик неконтрольованого зростання тарифів.
Усе через монополізацію української енергетики. Фахівці пояснюють, найбільші виробники електрики – атомна й теплова генерація – фактично контролюють ринок. Тож замість конкурентної боротьби зі зниженням тарифів ми отримаємо неконтрольоване здорожчання електрики щонайменше в 1,5-2 рази.
Крім того, енергетики не готові технічно. Необхідні IT-системи і нормативна база досі не працюють. Тож запровадження ринку варто відтермінувати, майже одностайно заявляють енергетики та фахівці. Таку ж пораду Україні дають європейські партнери з ЄС та міжнародних фінансових інституцій. Узяти паузу для доопрацювання реформи закликають і в команді новообраного президента.
Відтермінування ринку має погодити парламент. Нині депутатам пропонують одразу 2 варіанти: відтермінування на 3 і на 9 місяців.
В президентській команді впевнені: якщо можливий колапс в енергетиці не зупинить чинний парламент, це обов’язково зробить наступний. І прогнозують, що на доопрацювання реформи знадобиться щонайменше рік. Інакше уникнути суттєвого здорожчання електрики для пересІчних споживачів не вдасться.