10 бентежливих прикладів того, як раніше справлялися з побутовими потребами
Вбиральні
У давнину вбиральнями служили ямки і канавки біля поселень.
З появою перших цивілізацій виникли і перші вбиральні у вигляді кам’яних ям, наповнених піском. У Стародавньому Римі взагалі були збудовані розкішні громадські туалети, де колеги по потребі вели в загальному колі діалоги на високі теми.
В середні віки народ в цьому плані злегка деградував і перейшов на мідні горщики, вміст яких просто виливався на вулицю. Аристократи ж користувалися порцеляновими горщиками «бурдалу». До слова кажучи, іноді в антикварних магазинах їх продають під виглядом соусниць – бережи вас Боже від такої покупки!
На щастя, в епоху Відродження європейці задумалися про каналізацію. У 1590 був винайдений унітаз. Далі справа пішла на лад.
Контрацепція
У 1494 році американська експедиція Колумба привезла Європі неочікуваний подарунок – сифіліс. Через кілька років від нього неймовірно страждали вже майже всі європейські країни. Було багато спроб винайти захист, але офіційним часом пришестя презервативів в цей світ вважається ХVII ст. Це сталося завдяки придворному лікарю Карла II: граф Кондом створив для короля ковпачки з просочених маслом баранячих кишок, а потім і зовсім запустив дрібносерійне виробництво свого винаходу.
Аборт
Протягом багатьох тисяч років в спробах позбутися плоду дівчата робили аборти всім, що потрапить під руку: в’язальною спицею, металевою дротяною вішалкою, веретеном. Ще раніше застосовувалися настойки отруйних трав або впорскування в порожнину матки різних речовин, наприклад йоду, гліцерину або навіть ртуті (у хардкорних китайців). Зрозуміло, такими методами часто позбавлялися не тільки від плоду, а й від самої жінки.
Гоління
Щоб не забезпечувати паразитуючих комах житлом і не давати в битві ворогові схопити себе за бороду, людство почало голитися. У хід йшла будь-яка зброя: щипці, черепашки, кремнієві ножі, глина і віск (для епіляції), випалювання вогнем, настоянкою пекучих трав (наприклад, дурманом), пізніше – кинджали, сокири, шаблі. Сам процес частіше брали на себе цирульники, щоб випадково не перерізати собі горло.
Жіночі засоби захисту
У Стародавньому Єгипті користувалися тампонами з дерев’яного стрижня, покритого папірусом, в Стародавньому Римі – прокладками з бавовни, що кріпилися до білизни. У середньовічній Європі жінки використовували тканинну пов’язку, приколоту до поясу спідниці. Аж до ХХ ст. проблема так і вирішувалася тканиною багаторазового використання. Ситуацію змінила Перша світова війна, під час якої медичні сестри стали використовувати поглинаючий медичний папір. За ними пішли й усі інші.
Супутні товари для догляду за зубами
Давня зубна щітка – це дерев’яна паличка, з одного кінця розгалужена (для чищення) і загострена з іншого (для колупання) або ганчірочка з товченою крейдою, або березове вугілля. У Європі довгий час чищення зубів вважалася трохи пафосним і непристойним заняттям, але після трактату про «зубних хробаків» (про карієс) XVII ст. народ злякався. У 1780 р налагодилося серійне виробництво щіток, а в ХХ ст. винайшли щітки з синтетичним волокном, в якому не розмножуються бактерії.
Дезодорант
Власне речовини, що усувають запах поту, були придумані ще в давнину (на Сході і в Єгипті) – це були спеціальні аромоолії. В Азії використовували сіль. В Європі ж в XVI в. були придумані парфуми – саме з дезодорувальною метою. Сучасний же дезодорант був придуманий в 1880 р в США. У 1930 р фірмою ARRID був створений дезодорант з кульковим аплікатором, а через 5 років з’явився і перший антиперспірант.
Випрямляч для волосся
Тут, власне, нічого не додаси. Випрямляли праскою.
Підгузки
У давнину замість підгузків люди використовували суху траву, мох, солому та попіл в якості поглинальних речовин, а перев’язували все це шматками тканини або шкірою тварин (в залежності від клімату).
Прототип сучасного підгузка придумала редактор журналу Vogue Маріон Донован, коли спізнювалася на роботу через сповивання дитини. Але її ідею зробити підгузник одноразовим вважали божевільною. А вже в 1961 році з’явилися одноразові Pampers.