8 пунктів для ідеальної подорожі Індією
Індія – незвичайна країна. Спочатку моє чотиримісячне перебування там мало нагадувало звичну зону комфорту. Однак тепер це одна з небагатьох країн, куди я хотіла б повернутися: Індія прекрасна у своєму хаосі, і їй є що показати. Я підготувала кілька порад із власного досвіду, щоб ти уник/-ла банальних активностей, якими майорять туристичні сайти, а мандрівка запам’яталася на все життя.
Подорожуй різними штатами
Індія – величезна країна, поділена на 29 штатів, кожному з яких властиві унікальні культурні явища. Різні релігії, мови, клімат: людина з південного штату Керала не зрозуміє жителя півночі, який розмовляє гінді. Я веду до того, що неможливо пізнати Індію, відвідавши лише кілька міст чи один штат. Звичайно, так можна сказати про будь-яку країну, але в Індії відмінності разючіші, ніж будь-де.
Щоб різноманіття не ввело тебе в ступор, розповім, куди точно варто їхати:
Нью-Делі – море розкішних індуїстських і мусульманських храмів, кольорові вулички старого Делі і найбільший в Азії ринок приправ Харі-Баолі;
Рішікеш – місто розташоване в передгір’ях Гімалаїв і вважається світовою столицею йоги;
У штаті Раджастхан збереглося багато історичних пам’яток. Чотири найбільших і найпопулярніших міста штату розрізняють за кольорами: білий Удайпур, блакитний Джодхпур, рожевий Джайпур і золотий Джайсалмер;
Мумбаї – місто контрастів: найбільші нетрі в Індії пліч-о-пліч з вишуканою колоніальною архітектурою;
Невеличке село Хампі посеред мальовничих краєвидів, куди їдуть, щоб побачити руїни храмів і палаців 15-16 століть;
Південні штати Керала й Тамілнад, відомі своєю природою, пляжами і чайними плантаціями.
«А як же Тадж-Махал чи Гоа?» – здивуєшся ти. Пояснюю: до Агри, де розміщується Тадж-Махал, можна поїхати на один день потягом з Делі. Це одна з найвідоміших пам’яток Індії, проте частині туристів гробниця здається занадто попсовою і переоціненою: там постійно юрми відвідувачів, а мармур пожовтів. Гоа має дуже мало спільного зі справжньою Індією, але якщо ти хочеш просто позасмагати й потусити, тобі туди.
Знайомся з місцевими
Звісно, я не маю на увазі безхатченків на вулицях чи водіїв рикш. Та якщо зупиняєшся в хостелах, обов’язково знайомся там з індусами. Вони точно розкажуть і покажуть багато такого, чого ти не знав і не побачив би, якби пізнавав країну самотужки. Загалом, індуси – дуже привітний і комунікабельний народ, але тримайся подалі від тих, хто намагатиметься «впарити» сувеніри чи якісь туристичні послуги.
Торгуйся
На жаль, туристична інфраструктура в Індії розвинута трохи не так, як це мало б бути. У будь-якому туристичному місті з тебе будуть по-чорному дерти гроші: чи то за сувеніри, чи то просто за проїзд.
Часом індуси домовляються між собою і просто не опускають ціну для туристів нижче певного рівня. Інколи навіть у звичайному продуктовому магазині на тобі можуть нажитися, якщо ти не орієнтуєшся в цінах. Єдиний вихід – бути суворим з продавцями чи водіями і торгуватися, торгуватися, торгуватися…
Їж
Скажу відверто: індійська кухня не входить до числа моїх улюблених. Але як затятий любитель поїсти, я вважаю, що їжа – повноцінна частина культури.
Культурні відмінності на різних територіях Індії вплинули і на кухню. Уяви собі, індуси їдять не лише карі: на півночі готують пшеничні коржики з різноманітними густими підливами, а на півдні – рис чи вироби з рисової муки, тушковані овочі та морепродукти.
До речі, більшість населення Індії – вегетаріанці. Тому м’ясоїдам буде складно, адже максимум, що можна знайти в ресторанах і навіть супермаркетах, – курятина.
Через надмір незнайомих назв у меню очі розбігатимуться, тому, щоб тобі було легше, спробуй за моєю порадою масляну курку чи масляний панір (butter chicken/butter paneer), сирний наан (cheese naan), бір’яні та карі з куркою, рибою чи овочами.
Не бійся вуличної їжі
Я приїхала до Індії без жодних щеплень, тож не була в захваті від того, що вже наступного дня мене потягнули на ринок вуличної їжі. Але, як не дивно, я стала там частим гостем.
Вулична їжа значно відрізняється від традиційних страв, тому скуштувати її – це вже унікальний досвід. До того ж обід чи вечеря на ринку обійдуться в 3-5 разів дешевше, ніж у звичайному ресторані. Але не переоцінюй свій шлунок і не забудь узяти в подорож таблетки для травлення та від діареї.
Піди в кіно
Мене ніколи не приваблювали індійські фільми: усі ці закручені сюжети, набридливі пісні та надмірна драматичність. Але я багато чула про масштаби боллівудської кіноіндустрії, до яких Голлівудові, як до Києва рачки, тож наважилася на кіносеанс.
Виявилося, що кіно в Індії – це щось особливе. Глядачі в кінотеатрах свистять, голосно сміються і плескають у долоні. Приємно, що тепер Боллівуд осучаснився: пісні й сюжети не викликали в мене роздратування, радше навпаки. Обирай романтичну комедію чи мелодраму: хоч ти нічого не зрозумієш, буде дуже весело.
Відвідай індійське весілля
Якщо ти чуєш, що хтось незабаром іде на індійське весілля, одразу ж напрошуйся в компанію. Мої знайомі француженки розповідали, що якось прийшли на весілля, яке побачили у вікнах сусіднього ресторану. Можливо, твоя гордість від такого постраждає, зате незабутні враження гарантовані.
Індійське весілля зазвичай триває кілька днів. Святкують дорого й розкішно, з енергійними танцями та співами, зазвичай без алкоголю. До іноземних гостей на весіллях ставляться дуже шанобливо, навіть якщо їх ніхто не знає. Але щоб не бути «білою вороною», не забудь придбати традиційний одяг для такої події – сарі чи курту.
Не шкодуй часу
На мандрівку Індією залиш якомога більше часу: кілька тижнів, а може, й місяців. Здається, цією країною можна подорожувати вічно, відкриваючи дедалі більше нових цікавих місць. І незважаючи на те, що моментами Індію можна ненавидіти, її унікальна культура і колорит зрештою змусять тебе її полюбити.