Чому люди відмовляються від м’яса і чи правда, що воно небезпечне для організму
Незважаючи на те, що вегетаріанство стрімко набирає обертів по всьому світу, багато прихильників традиційного харчування досі вважають таку поведінку відхиленням від норми. Якщо ви самі поки не можете до кінця визначитися, чи варто їсти м’ясо чи ні, то ця стаття для вас. Ми в Тутка вирішили влаштувати невелику віртуальну суперечку між вегетаріанцями і м’ясоїдами і знайшли найяскравіші докази «за» і «проти» м’яса. А в кінці статті приготували для вас цікавий бонус.
«За» м’ясо
Фізіологічно людина, найімовірніше, є всеїдною істотою. Про це свідчить будова нашого травного тракту і щелепи. М’ясо не є для нас основним видовим продуктом харчування, але ми цілком здатні успішно перетравлювати його. М’ясо містить всі незамінні амінокислоти. Як відомо, білок для нашого тіла – це основний «будівельний матеріал».
У свою чергу останній складається з амінокислот, деякі з яких організм не може синтезувати самостійно. Тому отримати їх ми можемо тільки з їжею. Такі амінокислоти називаються незамінними і вживати м’ясо – найпростіший спосіб отримати повний набір цих амінокислот. М’ясо в великих кількостях містить вітамін В12.
Цей вітамін не виробляється ні тваринами, ні рослинами – його виробляють певні бактерії, які в тому числі населяють кишкову флору тварин. В нашій мікрофлорі такі бактерії теж можуть існувати, але у сучасної людини, на жаль, баланс мікрофлори дуже часто порушений Існує думка, що з переходом на вегетаріанство шлунково-кишковий тракт поступово перебудовується і людина повертає здатність виробляти В12. Деякі радять вегетаріанцям їсти немиті овочі або окремі види водоростей (про це точаться запеклі суперечки). Однак в основному люди, які не їдять м’яса, приймають В12 у вигляді біологічно активних добавок. М’ясоїдам в цьому сенсі простіше: В12 накопичується в тканинах тварин і спокійно потрапляє до організму зі звичною їжею.
Людство багато сотень років харчується м’ясом. Напевно, це найголовніший аргумент прихильників традиційного харчування. Всі наші предки і предки їх предків їли м’ясо і при цьому ми досі не повторили долю мамонтів з динозаврами. Якщо ви все життя їсте м’ясо і не уявляєте свого життя без нього, навіщо щось змінювати?
Раптова відмова від м’яса – це серйозний стрес для всього організму. З переходом на рослинне харчування всі внутрішні процеси перебудовуються поступово. І якщо в подальшому людина вирішить знову їсти м’ясо або спробує якусь «шкідливу смакоту», велика ймовірність того, що реакція її організму буде більш бурхливою, ніж раніше.
Чому люди все ж відмовляються від м’яса
Найпоширеніша причина – з ідейних міркувань. Хтось не хоче завдавати страждань тваринам, а хтось дотримується релігійних догм. У будь-якому випадку такі люди рідше за інших відмовляються від вегетаріанства, якщо вони вже спробували його.
Друга причина – це турбота про здоров’я. Існують дослідження про користь вегетаріанства в якості профілактики захворювань серця, окремих видів діабету і навіть раку. Багато вегетаріанців відзначають зниження ваги і поліпшення самопочуття після відмови від м’яса. І хоча поки рослинна дієта не визнана як метод лікування, деяким людям цих даних цілком достатньо, щоб докорінно змінити своє харчування. До третього пункту входять любителі експериментів. Вони обожнюють перевіряти себе на міцність і пробувати щось нове. Для них відмова від м’яса – лише черговий виклик собі. І подолавши певний рубіж, протримавшись місяць або навіть кілька років, нерідко такі люди вважають експеримент завершеним і повертаються до колишніх звичок.
І нарешті, найбільш дивний мотив, який може змусити вас відмовитися від м’яса – це мейнстрім. На жаль, в останні роки колись позитивний здоровий спосіб життя став черговим писком моди. А на догоду моді деякі люди готові на найбожевільніші вчинки, не замислюючись про наслідки. Часто люди саме з цієї категорії вдаються до вегетаріанства без належної підготовки і відповідальності і також частіше за інших відмовляються від нього за рекордно короткі терміни.
«Проти» м’яса
Здавалося б, людина всю свою історію була м’ясоїдом. Але в природі тварини їдять сире м’ясо, а не термічно оброблене, як звикли ми. У минулому столітті академік Уголєв провів експеримент, зануривши в посудини зі шлунковим соком сиру жабу і варену. Сира розчинилася повністю, а варена була пошкоджена лише поверхнево. Недарма ми часто чуємо про шкоду смаженого м’яса – воно довго перетравлюється, викликає відчуття тяжкості і дискомфорту в шлунку. Але сире м’ясо не викликає у сучасної людини напад апетиту, не кажучи вже про те, що воно містить безліч хвороботворних мікроорганізмів.
Рослинна їжа, особливо необроблена, набагато швидше наповнює організм корисними речовинами. В екстремальних умовах ми можемо з’їсти майже що завгодно і наш організм з цим впорається. Але коли ми регулярно їмо м’ясо, ми постійно змушуємо своє тіло працювати в режимі боротьби.
Всупереч поширеній думці, відмова від м’яса не позбавляє людину незамінних амінокислот. Так, із м’яса їх одержати буває простіше (і звичніше), але якщо дотримуватися збалансованої вегетаріанської дієти, можна повністю задовольнити потребу в незамінних амінокислотах, не кажучи вже про вітаміни.Каменем спотикання є тільки вітамін В12, але ми вже з’ясували, що його виробляють не тварини, а бактерії і за необхідності отримати його можна зі спеціальних добавок.
Їсти рослини простіше з точки зору виробництва: перед вживанням рослини необхідно виростити, в деяких випадках переробити, привезти до крамниці. Виробництво м’яса проходить набагато більше ступенів: потрібно виростити (і знову ж переробити) корм для худоби; потрібно десь утримувати тварин і доглядати за ними, поки вони не досягнуть зрілості; потім десь, скажімо образно, «перетворити тварин на м’ясо»; потім це м’ясо переробити, привезти до крамниці і лише потім споживати. У сучасному світі споживається більше м’яса, ніж будь-коли в історії.
Щоб встигнути за попитом, що зростає, виробники часто використовують гормони та антибіотики, які разом з м’ясом потрапляють до організму людини. У науковому співтоваристві ведуться суперечки про те, чи створюють ці речовини негативний вплив на наше здоров’я. Однак наявність таких досліджень дає підставу засумніватися в корисності м’яса, виробленого в промислових масштабах.
Багато людей і в минулому, і зараз дотримуються вегетаріанської дієти і не мають проблем зі здоров’ям. Це не доводить, що вегетаріанство – панацея, але говорить про те, що воно як мінімум не згубне. Один з найбільш знаменитих вегетаріанців – англійський письменник Бернард Шоу. Він дожив до 94 років, дотримуючись вегетаріанської дієти з 25 років.