Луцьк очима австрійської розвідки (ФОТО)
Ділянку фронту на території Волині займала так звана «Особлива армія». Взагалі це була 13 армія, але забобон поширювався навіть на Верховне командування на чолі з царем.
Розміщення Штабу армії, величезні склади амуніції (які весною 1919 року безборонно дісталися Польщі), рух по залізниці неабияк цікавили австро-угорське командування.
У районі Луцька сконцентрувалося потужне авіаційне угрупування – чотири корпусних (розвідувально-бомбардувальних) та винищувальний авіазагін, всього 60 літаків.
Розвідувальні польоти проводилися з аеродрому у Радехові 15 FliK (ескадрильєю) на літаках Авіатік В ІІ.
Одним з учасників цих польотів був гауптман поляк Wierzejski Johann 1883 року народження. Це був досвідчений авіатор, який у якості спостерігача літав ще з 1914 року. Тоді 30 листопада він на аероплані «гебіргс-флігер Лонер» з карабіна збив російський літак у районі м. Мехув північніше Кракова.
Саме ним весною-літом 1917 року були зроблені аерофотографії Луцька. У сім’ї Верзейських у Польщі зберігається більш ніж 700 фотографій, з них біля 200 Східного фронту.
1. На першому фото добре видно колії залізничної станції, казарми військового містечка, аеродром з білими наметами для літаків. Звертають на себе увагу кільця на території аеродрому. Це стартові навчальні майданчики 1 повітроплавальної роти, яка використовувала повітряні кулі для коректування артилерійського вогню. Кільця – це витоптані у траві місця розміщення наземної стартової команди, яка утримувала до старту повітряну кулю, а також приймала її при притягуванні до землі лебідкою.
2. Друге фото – аеродром під Луцьком, в Брищах або Ольшанах. Видно аероплан біля верхнього намету. Видно також рух обозу по дорозі.
3. Панорама міста на третьому фото – унікальне свідчення забудови Луцька на 1917 рік.
4. Перша відома авіаційна фотографія Луцького замку.
5. Аероплан Авіатік В ІІ, на якому літав Ян Вєжейський.
Автор: Олександр ЛУДКОВСЬКИЙ
Джерело