«На що ти розраховуєш, те і знайдеш» ©

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС

Авторизація

Авторизуйтеся

Старий Луцьк очима польського фотографа (ФОТО)

Пропонуємо кілька давніх світлин Яна Булгака - одного з найвидатніших польських фотомитців.

Ян Булгак – один із найвидатніших польських фотографів, котрого називали «батьком», а інколи «нестором» польської фотографії. Він був фотохудожником, теоретиком, публіцистом та критиком у галузі фотографії. Відомий також як противник авангардних течій у фотомистецтві.

Народився Ян Булгак у 1876 р. у селі Осташино в районі Новогрудка на теренах сучасної Білорусі. Помер у 1950 р. в місті Гіжицко. У 1897 р. закінчив гімназію у Вільні та вступив до Ягеллонського університету у Кракові, де вивчав філософію. Проте за відсутності коштів мусив через два роки покинути навчання. До 1912 р. проживав у маєтку, що знаходився поблизу Мінська, який залишився у спадок від матері.

Зайнявся фотографією у 1905 р. випадково, після того, як його дружині подарували фотоапарат. У 1912 р. Ян Булгак навчався мистецтву фотографії в Дрездені, в закладі відомого фотографа Хуго Ерфурта, де познайомився з багатьма знаними митцями. Велику роль у становленні його творчості відіграв художник Фердинанд Рушіц, завдяки якому Ян Булгак став професійним фотографом і в 1912 р. заснував у Вільні фотографічний заклад. У 1912–1919 рр. Ян Булгак задокументовував пам’ятки архітектури та пейзажі Вільна й околиць, згодом інших міст, таких, як Варшава, Люблін i Замость. Фотограф у 1913–1914 рр. співпрацював із журналом «Вісник фотографії», у якому розміщував деякі свої знімки.

У 1919–1939 рр. Ян Булгак займався педагогічною роботою, був керівником закладу художньої фотографії, що діяв при факультеті мистецтв Університету імені Стефана Баторія у Вільні. У міжвоєнний період митець був також організатором фотографічного життя Польщі, співзасновником і керівником Віленського фотоклубу, утвореного в 1928 р., та Польського фотоклубу, що діяв у 1929–1939 рр. Після Другої світової війни, з 1947 р., керував Спілкою польських фотографів, яка з 1952 р. існує під назвою Спілка польських фотохудожників.

Ян Булгак належав до найвидатніших фотографів сучасності, мав величезний вплив на творчість багатьох фотографів і на розвиток фотомистецтва всієї довоєнної та післявоєнної Польщі. Автор багатьох праць і книг на тему естетики й техніки фотографії, а також краєзнавчої фотографії. Ян Булгак був представником течії пікторальної фотографії. Його роботи характеризуються незвичайним артистизмом, відчуттям простору, правильних пропорцій, величезним вмінням працювати зі світлом. Цій тематиці він присвятив теж деякі свої наукові праці.

Яна Булгака за «свого» вважають не тільки поляки, а й білоруси та литовці, на чиїх землях проживав і творив видатний фотохудожник.

Він учасник 174 міжнародних фотовиставок, у його творчому доробку – близько 10 тисяч фотографій. Окрім пам’яток архітектури, фотографував пейзажі, селян, сільські будівлі. Переважно його фото знаходяться в архівах, музеях і бібліотеках Варшави та Вільнюса. На жаль, більшість знімків і негативів знищено в кінці Другої світової війни: під час визволення Вільнюса радянськими військами снаряд потрапив у будинок, де проживав фотограф.

Ян Булгак співпрацював із різними видавництвами. Його знімки прикрашають багато книг та величезну кількість поштових карток. Він фотографував, зокрема, для таких потужних видавництв, як «Польське краєзнавче товариство», Польське товариство залізничних книгарень «Ruch» (укр. «Рух»), «Książnica Atłas» (укр. «Книгозбірня Атлас»), на продукції яких можна побачити краєвиди Луцька та Волині.

Також його знімки для виготовлення листівок використовувало Видавництво відділення пам’яток старовини Товариства кресової сторожі, яке діяло в 1918–1935 рр. У Луцьку Товариство кресової сторожі знаходилося у книгарні «Промик» на вулиці Ягеллонській, 66. У серії з понад двадцяти листівок представлені краєвиди міст Волині, Поділля та Білорусі. Наприклад, серед волинських міст на них є Луцьк, Олика, Рівне, Дубно та Вишнівець. Із видами Луцька вийшли три листівки, фото для яких також зробив Ян Булгак.

На світлинах:
1. Луцький замок. Авторське фото Яна Булгака. 1937 р.
2. Замок в Олиці. Видавництво Луцького відділу Польського краєзнавчого товариства. 1937 р.
3. Вільно. Польське товариство залізничних книгарень «Ruch». Фото Яна Булгака. 20-ті рр. ХХ ст.
4. Луцький замок. Видавництво «Książnica Atłas». 1939 р. Фото Яна Булгака
5. Луцька синагога. Фото Яна Булгака (13х18 см) для Видавництва відділення пам’яток старовини Товариства кресової сторожі. 30-ті рр. ХХ ст.
6. Синагога в Клевані. Фото Яна Булгака (13х18 см) для Видавництва відділення пам’яток старовини Товариства кресової сторожі. 20-ті рр. ХХ ст.
7. Листівка Видавництва відділення пам’яток старовини Товариства кресової сторожі. Фото Яна Булгака. 20-ті рр. ХХ ст.
8. Листівка Видавництва відділення пам’яток старовини Товариства кресової сторожі. Фото Яна Булгака. 20-ті рр. ХХ ст.
9. Костел в Олиці. Видавництво відділення пам’яток старовини Товариства кресової сторожі. 1920-ті рр.

Джерело

ВСЕ БУДЕ ЛЮКС
Коментарі (0)
Авторизація
Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі